Czarna wołga. Kryminalna historia PRL

Znak
2013-04-15
2013-04-15
literatura polska PRL kryminał półświatek

Książka ciekawa, jedno wydarzenie o tytułowej czarnej wołdze znałam z czasów dzieciństwa i pamiętam jak z piskiem uciekaliśmy, gdy w zasięgu naszego wzroku pojawiło się czarne auto.

Najbardziej zainteresowały mnie sprawy tajemniczych śmierci na polskich statkach i fałszerstwa oraz kradzieże dzieł sztuki oraz napady na banki.

Jednym z mankamentów były dla mnie zbyt szczegółowe i bardzo dokładne wręcz szczegółowe, opisy toczących się śledztw.

Jednym z mankamentów były dla mnie zbyt...

"Władze robiły wszystko, by stworzyć wrażenie, że przestępczość jest wyłącznie problemem państw kapitalistycznych, zgniłego zachodu".

Całkiem zmyślne kompendium wiedzy z zakresu spraw kryminalnych z czasów Polski Ludowej. Semczuk prezentuje czytelnikowi różne sprawy, nie tylko morderstwa, czy zabójstwa. Prezentuje nam też, napady na banki, czy kradzieże obrazów z muzeum. Fałszerstwa banknotów i książeczek oszczędnościowych. Porwania dzieci, terroryzm lotniczy, czy różne dziwne zniknięcia ze statków handlowych, pływających wtedy po świecie z różnym ładunkiem, mniej lub bardziej legalnym. Jest też oczywiście opowiedziana historia tytułowej czarnej wołgi, której bały się wszystkie dzieci w PRL.

Najbardziej dla mnie ciekawa i tajemnicza była sprawa zabójstwa Jana Gerharda, a najbardziej mnie zniesmaczyła działalność Jerzego Nasierowskiego. Przyznaję, że takiego wrednego, cynicznego i obrzydliwego typa dawno nie spotkałam, nawet w literackiej fikcji. W przywoływanych sprawach bardzo dobrze widać działalność służb mundurowych, czyli milicji i nie mundurowych, czyli SB.

Jeśli SBecja już kogoś przesłuchiwała, to nie było opcji, by delikwent się nie przyznał. Ale jeśli ta sama SBecja chciała zamieść szybko sprawę pod przysłowiowy dywan, chwytano się wszelkich sposobów, by szybko zamknąć śledztwo i by społeczeństwo wiedziało jak najmniej, a najlepiej wcale o całej sprawie. Niektóre wywody i "dowody", były tak absurdalne i wyssane z palca, że aż brak słów. Wiele było spraw dziejących się na statkach handlowych, zniknięcia kapitanów, morderstwa, przemyt, o tych sprawach opinia publiczna najczęściej w ogóle informowana nie była.

Reasumując, to bardzo dobrze skomponowany kawał świetnej reporterskiej roboty. Przemysław Semczuk po raz kolejny mnie nie zawiódł. Po przeczytaniu naszła mnie konkluzja, że zmieniają się czasy i rządy, aparat bezpieczeństwa też już jest nieco inny, a jednak.... jakby tak naprawdę, niewiele się zmienia, by nie rzec, że nic.

Bardzo ciekawa lektura opisująca skrawek PRL'u. Czyta się długo ze względu na na ilość opisanych zdarzeń. Każdy rozdział intrygujący jednak dla mnie najciekawszy odnoszący się do naszej morskiej floty. Szkoda, że służby PRL'u tak skrycie ukrył informacje o tych wydarzeniach, że autor tylko naświetlił je snując przypuszczenia co tam naprawdę się wydarzyło...

Niektóre zdarzenia opisane w tej książce dość interesujące i dla mnie były nieznane . Całość do przeczytania ale coś brakowało .

Mam mieszane uczucia w stosunku do tej książki. Z jednej strony niesamowicie wnikliwy opis zbrodni i innych przestępstw, z drugiej momentami brdzo nużyło i aż prosiło się o przyspieszenie akcji.

Przemysław Semczuk zgromadził w swojej książce serię najgłośniejszych spraw kryminalnych poprzedniego, słusznie minionego ustroju. Najciekawsze moim zdaniem nie było tutaj przedstawienie samych zbrodni, ale sposób, metody śledcze milicji. Jak wiadomo, technika nie była wtedy na najwyższym poziomie, dlatego więcej zależało od umiejętności śledczych. Same reportaże napisane w sposób przystępny, dlatego nie nudzą czytelnika.

Mam bardzo mieszane odczucia w odniesieniu do tej książki. Bo o ile research został przeprowadzony po mistrzowsku, sama treść niekoniecznie do mnie przemawia. I nie chodzi tu bynajmniej o tematykę. O nie! Ona jest dla mnie idealna, bo okres PRL to arcyciekawa epoka, która ma taki potencjał, że głowa mała. Chodzi mi bardziej o to, że sprawy naprawdę interesujące, jak np. historia " Zimnego chirurga" zostały wspomniane w jednym czy dwu zdaniach a przestępstwa mniej ciekawe ciągnęły się i ciągnęły...
Ale to moje osobiste odczucia, może innym książka bardzo się spodoba. Bo co, jak co, ale autor doskonale ukazał ten trudny czas w historii Polski. Stosunki międzyludzkie, zwyczaje i gęsta atmosferę PRL-u. Nie każdy tak potrafi.

Solidna reporterska robota. Ciekawa kompilacja choć trochę chaotyczna i chwilami nierówna. Część spraw opisana bardzo szczegółowo inne powierzchownie.

Szybko się czyta aczkolwiek niektóre historie zbyt przeciągnięte.

Szybko się czyta aczkolwiek niektóre historie zbyt przeciągnięte.

Zbiór mniejszych i większych kryminalnych historii z czasów PRLu. Nie kojarzyłem żadnej z nich wiec całość była dla mnie dodatkowo interesująca.

Książka napisana jest lekko, lektura idzie szybko ale nic nie zapada głębiej w pamięć. Czuje się że treści jest idealnie, nie za dużo, nie za mało. Rozdział o fałszowaniu pieniędzy zrobił na mnie wrażenie.

Warto sprawdzić aby dowiedzieć się jak kiedyś działała milicja i służby śledcze i nie chodzi tutaj o rzeczy które przyjdą wam na myśl czytając te zdanie.

Warto sprawdzić aby...

• Literatura faktu