Czarna wołga. Kryminalna historia PRL...

Wydawnictwo: Znak
Ag2S

Historie, które trzymają w napięciu niczym najlepszy kryminał. Tyle, że wydarzyły się naprawdę! Wieść o porwaniu dziecka w Warszawie rozeszła się błyskawicznie. W okolicy zdarzenia ktoś widział porywaczki wsiadające do czarnej wołgi. Samochód tej marki widziano za każdym razem, kiedy gdzieś w Polsce ginęły dzieci. Jaka jest prawda o czarnej wołdze? Jakie zbrodnie kryły się w jej...

Wieść o porwaniu dziecka w Warszawie rozeszła się błyskawicznie. W okolicy zdarzenia ktoś widział porywaczki wsiadające do czarnej wołgi. Samochód tej marki widziano za każdym razem, kiedy gdzieś w Polsce ginęły dzieci. Jaka jest prawda o czarnej wołdze? Jakie zbrodnie kryły się w jej cieniu?

Porwania dzieci, napady i brutalne zabójstwa, osławieni zbrodniarze i najgłośniejsze procesy sądowe, kradzieże dzieł sztuki i fałszerstwa pieniędzy na niewyobrażalną dziś skalę. Czarna wołga. Kryminalna historia PRL to trzymająca w napięciu opowieść o zbrodniach, które paraliżowały opinię publiczną. A także o tych, o których społeczeństwo miało się nigdy nie dowiedzieć.

Przemysław Semczuk dotarł do bohaterów tamtych wydarzeń i unikalnych materiałów zgromadzonych w IPN. Dziennikarz prezentuje metody działania przestępców i odsłania kulisy działań operacyjnych PRL-owskich organów ścigania – raz zaskakująco pomysłowych, innym razem przerażająco nieudolnych. I zabiera czytelnika w pełną emocji podróż do ówczesnego półświatka.

źródło opisu: Znak, 2013

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3686,Czarna-wolga

koliber | 2013-09-23
Przeczytana: wrzesień 2013

Narracja, przypominająca prezentowanie kryminalnych spraw przez Michała Fajbusiewicza w programie "Magazyn kryminalny 997", niesamowicie wciąga, a świadomość, iż przytaczane przestępstwa miały naprawdę miejsce wyzwala dreszczyk emocji. Opisy milicyjnych działań dają obraz rzeczywistej kondycji ówczesnego aparatu bezpieczeństwa i podejścia społeczeństwa do tzw. "pomocy służbom".
Ciekawa pozycja dla interesujących się historią Polski w latach peerelu, tej od strony tajemniczych porwań, seryjnych morderstw i brutalnych napadów.

edit3008 | 2013-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2013

Polecam lekturę tej książki nie tylko miłośnikom historii PRL ( bo historii Tu mało), ale także wszystkim którzy lubią kryminały. Historie przedstawione w tej książce dają również dreszczyk emocji, a przy okazji poznajemy kulisy rozwikłania ( lub nie) słynnych przestępstw. Bardzo dobrze się czyta, nie nudziłam się chociaż osobiście ( z dzieciństwa :-)!) pamiętałam tylko historię z Czarną Wołgą i Wampira z Zagłębia. Warto przeczytać !

Lubczyk | 2016-02-03
Na półkach: 2016

Wciągające historie.
Dobrze pokazane działanie milicji obywatelskiej - częściej pracującej dla efektu i na rozkaz niż dla wykrycia przestępców, struktura machiny inwigilacyjnej, metody śledcze.

czekina | 2013-07-31
Przeczytana: 30 listopada 2013

Świetna książka. Wszystkie historie wciągają, ale nie jest to poziom "Detektywa", tylko efekt rzetelnej pracy autora. Szkoda tylko, że nie wszystkie sprawy można wyjaśnić i nie do wszystkich teczek można dotrzeć...

Kaka | 2013-08-02

Rewelacja! Historie wciągają bezlitośnie, polecam serdecznie amatorom kryminalnych klimatów :)

Maddie | 2013-09-15
Przeczytana: 06 października 2013

Wyjątkowa książka, prawdziwa i wciągająca, przerażająca i porażająca, literatura historyczna i beletrystyka w jednym. Autor musiał poświęcić naprawdę dużo czasu na takie dokładne przygotowanie tematu, wytyka błędy, pokazuje jak ówczesna władza nie liczyła się z niczym i z nikim, jak służby ucinały niewygodne śledztwa. Z jednej strony rozmach akcji na jakie policji dzisiaj najzwyczajniej w świecie finansowo nie stać, z drugiej strony podstawowe błędy w założeniach śledztwa i uchybienia proceduralne. A mimo wszystko w tych niekorzystnych warunkach potrafiły się znaleźć myślące jednostki. Poważna lektura, warta przeczytania, absolutnie nie da się przy niej nudzić !!!!!

NeroTeX | 2014-06-20
Na półkach: Posiadam jako ebook
Przeczytana: 18 czerwca 2014

W przypadku książki pana Semczuka zdecydowanie mogę przychylić się do pozytywnych opinii innych czytelników. Zgodnie z tytułem mamy tutaj historie kryminalne z lat PRLu 1945-1989, choć dominują głównie lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. Książka podzielona jest na tematyczne rozdziały, traktujące o konkretnej sprawie albo konkretnym temacie kryminalnym. Każda historia napisana jest wciągającym językiem z mnóstwem szczegółów kryminalno-milicyjnych, widzimy dzięki temu jak działa Milicja a jak bezpieka, jak też próbowano rozwikłać trudne zagadki -- nie są to może genialne pomysły Herkulesa Poirota ;) ale i tak niespodzianek jak widać nie brakuje... Mamy tutaj tradycyjne i najgłośniejsze sprawy jak Czarna Wołga, Wampir z Zagłębia, sprawa Nasierowskiego czy też historia Jerzego Paramonowa, która komponuje się z powstały wówczas ,,Złym'' Tyrmanda. W przypadku sprawy Paramonowa, autor podaje nawet teksty ówczesnych warszawskich przyśpiewek łącznie ze wspomnieniem współczesnych...

czytanieWwannie | 2013-04-30
Na półkach: Posiadam.
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Któż z nas nie był trwożony wizją Czarnej Wołgi, która porywała w swe czeluści nieposłusznych, by gdzieś tam, nauczyć pokory. Który z nas nie zna legend o waleczności Służb Bezpieczeństwa trzymających nieomylną pieczę nad spokojem koniecznie szczęśliwych mieszkańców komunistycznej Polski. Ci bowiem, w których świadomości jak dotąd kiełkowało tylko ziarnko prawdy, a chcieliby dać rozkwitnąć szczegółom kultowych historii, jako pierwsi powinni sięgnąć po Czarną Wołgę, kryminalną historię PRL.

Nazwisko sławnego aktora usłyszane tu i tam w kontekście zbrodni dokonanej na bogu ducha winnej(?) pielęgniarce, pobudza ciekawość tłumu. Tym bardziej, jeśli w sprawę wmieszają się przedrostek homo- oraz młody uczeń zawodówki, hydraulik wykorzystany przez mistrza do ,,celów wychowawczych” typu przestępczego. Dodajmy jeszcze zazdrosnego, byłego kochanka i intryga gotowa. Szczęśliwie spektakl trwał nie tylko w miejscach przestępstw ale również i tam, w kajdankach, za pancerną szybą, w...

Wybebeszamy_książki | 2016-06-20

PRL - z czym nam się kojarzy?
Rozruchy, strajki... skojarzeń bez końca, ale mroczne zbrodnie? Historie kryminalne rodem z seriali? Tego nie uczą na lekcjach. Nie dowiemy się o tym z podręczników. Trzeba czytać, by wiedzieć.
Szukać, by odnaleźć.

Przemysław Semczuk wkracza na grząski grunt spalonych/zagubionych/unicestwionych dokumentów, zatuszowanych prawd i nierozwiązanych morderstw.
Opowiada nam historie, które nadałyby się raczej na scenariusz "CSI: Kryminalne zagadki Miami".

W książce mamy do dyspozycji zbiór niepowiązanych ze sobą zbrodni, z którymi zapoznawać się można w dowolnej kolejności.
Nie ma tutaj sekwencji. Jedno, co jest wspólne, to łamanie wszelkich możliwych przepisów.

Okazuje się, że w czasach, gdy człowiek nie czuje się wolny, a zarazem aparat sprawiedliwości nie działa najprężniej, nie trzeba wielkiej zachęty, by popaść w kryminał.
Czy to dla zabawy, dla dreszczu emocji, w celu udowodnienia czegoś sobie i władzom, by zarobić, zlikwidować, stworzyć mroczną...

Kamil | 2014-05-23
Przeczytana: 23 maja 2014

Bardzo dobra książka dokumentalna opowiadająca o historiach kryminalnych w okresie PRL. Wiele z tych spraw było retuszowanych bądz specjalnie ubarwionych przez władzę państwową. Autor podzielił swoją książkę na kilka spraw które dokładnie opisuje czasem nawet rozmawiając z bohaterami tych historii. Poznajemy opowieść o Wampirze z Bytowa, Czarnej Wołdze, i wiele innych ciekawych opowieści. Polecam wszystkim fanom opowieści kryminalnych tym bardziej że są to historie z naszego podwórka o których wiele z nas nadal pamięta