Rzymskie pasje

978-83-62981-52-6
Rzym, wiara,
religia
Kama

Najbardziej osobista książka Hanny Suchockiej. Metafizyczna podróż po starożytnych kościołach wyznaczonych przez Grzegorza Wielkiego. Tradycja z pierwszych wieków chrześcijaństwa powracająca po stuleciach zapomnienia. Historia, wiara i codzienność Wiecznego Miasta. Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta to niezwykła książka, przybliżająca osobowość Hanny Suchockiej, a także Rzym,...

Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta to niezwykła książka, przybliżająca osobowość Hanny Suchockiej, a także Rzym, w którym od 11 lat jest ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej. Autorka jako premier RP przyczyniła się m.in. do podpisania konkordatu. W Watykanie jej służba dyplomatyczna przypadła na pontyfikaty Jana Pawła II i Benedykta XVI. Zafascynowana Wiecznym Miastem i jego świątyniami podjęła tradycję pierwszych chrześcijan, by w okresie Wielkiego Postu nawiedzać tzw. kościoły stacyjne. Codziennie przez czterdzieści dni wyruszała do innego rzymskiego kościoła, studiowała jego historię i architekturę, rozpamiętywała liturgię
i przeżywała mistyczną przygodę. Książka Hanny Suchockiej staje się podróżą w przestrzeni (gdyż przemieszczamy się z nią po Wiecznym Mieście), wędrówką w czasie (bo cofamy się w głąb historii, do czasu pierwszych chrześcijan), a także ścieżką duchową prowadzącą do przeżycia metafizycznego (gdy autorka medytuje nad tekstami biblijnymi). To książka ważna nie tylko dla miłośników Włoch czy osób zainteresowanych kulturą
i sztuką śródziemnomorską, ale dla każdego, komu zależy na powrocie do źródeł cywilizacji chrześcijańskiej.

źródło opisu: Rosikon Press, 2013.

źródło okładki: www.rosikonpress.com

Elevander | 2016-07-28
Na półkach: Włochy
Przeczytana: 28 lipca 2016

W tej książce zdecydowanie najlepszy jest pomysł, by zaprezentować kolejne wielkopostne kościoły stacyjne miasta Rzymu. Wśród nich znajdują się takie, które nieustannie pełne są turystów i takie, które trudno nawet znaleźć podczas spaceru ulicami Miasta. Przy każdej stacji Autorka zamieszcza pewne uwagi o charakterze - rzekłbym - przewodnikowym oraz garść refleksji na temat przewidzianych na dany dzień czytań mszalnych. Zdjęcia są bardzo ładne, choć niestety nie mają podpisów, które na pewno bardzo by się przydały. Oryginalna książka przybliżająca nie tylko grupę rzymskich zabytków, ale także prastarą wielkopostną tradycję Kościoła.

Tomasz Babnis

tasha | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

Wspaniała, aczkolwiek zainteresowanym rzymskimi kościołami polecam uzupełnienie informacji z innych źródeł. Bardzo ciekawe są rozważania na temat Ewangelii. Pięknie wydana. Jedyne, co można zarzucić książce - a raczej edytorowi - to nadużywanie słowa "swoisty".

ekma | 2016-02-18
Przeczytana: 11 lutego 2016

Świetna książka. Piękne zdjęcia, ciekawe legendy i historie miejsc oraz mądre przemyślenia. Bardzo polecam. Szkoda ze jako sama nie może służyć jako przewodnik.

Aneta | 2013-09-28
Na półkach: Posiadam