Niezwykle wesele w Barenwalde

literatura piękna
Patrycja

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2016-09-19

Klimacik "Niezwykłego wesela..." lekko trąca hrabalową szczwaną nutką. Gawędziarski styl w albumie poszarzałych zdjęć przeglądanych po latach. Idylliczny obrazek sielskiej wsi w Prusach Wschodnich, w której życie skupione jest na prostych elementach: małżeństwa, schadzki, plony, zatargi z sąsiadami. Ot, i cały wielki świat jak w bańce, do pola i rozstajów, a co dalej za miedzą to już nie jego sprawa. A trzęsie nim Pankraz Pokorny, bogate chłopisko, co za gardło ściska rodzinę, wieś całą z panem i proboszczem na czele. Wrednie toczy wojenki ze wszystkimi, aż znajdzie się jeden, co pod włos go weźmie i jak na postronku poprowadzi, aż do wesela, by sprawiedliwość w końcu nie musiała wybierać, po czyjej stronie stanąć.

Robevil | 2015-04-29

Napisana tak,iż dech zapiera.
Niezwykłe dla nas jako Polaków spojrzenie na nasz, a może jednak nie do końca nasz kraj?
Jednak raczej doskonała obyczajowa opowieść o losach ludzkich przed wojną (ku zdziwieniu chyba samego autora:) ).
Ładnie okraszona dawką humoru jak kasza skwarkami i takoż własnie siermiężna jak Reymontowi-" Chłopi".
Zdecydowanie na plus.