Czarny piątek

Cykl: CHERUB (tom 15)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Black Friday
Kaskaderka016

Czternastoletni agent CHERUBA Ryan Sharma bierze udział w prowokacji przygotowanej przez wywiad amerykański. Leci do Stanów Zjednoczonych jako przedstawiciel klanu Aramowów. Ma pomóc w przechwyceniu dużej ilości materiałów wybuchowych i ujęciu terrorystów, planujących wysadzenie w powietrze centrów handlowych w dzień najgorętszego zakupowego szaleństwa w roku. W tej akcji agenci CHERUBA będą pracować ramię w ramię z FBI. Dla Ryana, Jamesa, Ning i Ethana to będzie misja życia. Młodzi agenci. Prowokacja na wielką skalę. Śmiertelne niebezpieczeństwo.

źródło opisu: Wydawnictwo Egmont, 2013

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 283

Szybka akcja, nastoletnia miłość i ładunki wybuchowe

„Czarny piątek” to już piętnasta odsłona przygód nieletnich agentów. Organizacja CHERUB, która w powieści „Rekrut” zapoczątkowała swoją misję ratowania świata z pomocą małych agentów, z powodzeniem kontynuuje swoje dzieło. Od pierwszych części serii minęło sporo czasu, główny bohater James, już nie jest głównym bohaterem, co gorsze, nie jest już nawet dzieckiem i agentem. Wydoroślał chłopak i zarost się mu posypał, teraz przyszła kolej na innych. Głównym bohaterem tej części zdaje się być Ryan Sharma, czternastoletni agent, który po uszy siedzi w międzynarodowej sprawie wywiadowczej. Oczywiście James pojawia się w powieści, ale nie jest już czołową postacią.

Agenci zabierają czytelnika do Rosji, do Stanów Zjednoczonych i do Meksyku, dzieje się dużo i dynamicznie, a losy Ryana zostaną skrzętnie połączone z losami Jamesa i innych bohaterów. Jednym z głównych zadań małoletniej organizacji będzie dezintegracja przestępczego klanu Aramowów, szczycących się handlem sprzętem bojowym na dużą skalę.

Tym razem, akcja zdaje się być pisana dla nieco starszych odbiorców, wszystko wydaje się bardziej skomplikowane, bardziej niebezpieczne i ponure, i w ogóle piętnasta część jawi się jako bardziej dojrzała, a może sam pisarz po prostu dorósł…

Polecam powieść nastolatkom, ale radzę zacząć od początku serii. Nie czytając wcześniejszych tytułów, mam wrażenie, że bardzo wiele mnie ominęło, bo mimo, że każda z części opowiada oddzielną historię, to jednak są wątki, które ciągną się w niej od samego początku…

„Czarny piątek” to początek niebezpiecznej rozgrywki na czele z ciężarówkami wypchanymi po brzegi materiałami wybuchowymi. Muszę przyznać, że serię Roberta Mochamore’a chętnie bym obejrzał na kinowym ekranie. Szybka akcja, niebezpieczeństwo, odrobina melancholii, nastoletnia miłość i eksplozje ładunków wybuchowych. A wszystko to owiane tajemnicą, bo przecież oficjalnie nieletni agenci nie istnieją.

Grzegorz Śmiałek

Kaskaderka016 | 2013-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2013

Właśnie skończyłam czytać i już nie mogę się doczekać kolejnej części. Najbardziej ucieszył mnie powrót Jamesa i mam nadzieję, że jeszcze coś o nim będzie.

Ryan i Kazakow biorą udział w przemycie narkotyków z Ekwadoru do Stanów, reprezentując rodzinę Aramowów. Jednak sprawa przybiera nieoczekiwany obrót wydarzeń. Przyszłość TFU wisi na włosku. James Adams, który akurat przebywa w kampusie CHERUBA dostaje swoją pierwszą misję od czasu przeprowadzki do Kaliforni. (Wielki plus, że część akcji dzieje się w Meksyku, który wielbie odkąd skończyłam 12 lat).

Bardzo podobają mi się dalsze losy bohaterów. Fajna jest również okładka:) Polecam serię CHERUB każdemu, szczególnie znudzonym gimnazjalistom. Napisałabym więcej, ale pojutrze mam sprawdzian z gegry, tak więc do kolejnej części :)

2namelessgirls | 2014-07-15

Kolejna odsłona przygód nieletnich agentów CHERUBa. Znów tom 15 jest bezpośrednią kontynuacją tomu 14, który z kolei tomu 13. W całej serii zdarza się poraz pierwszy, by jakas misja obejmowała tyle kolejnych części.
Zaczyna się wielka infiltracja imperium przemytniczego Ireny Aramow, która w zamian za dogodne warunki eksperymentalnego leczenia raka, pozostawia klan w rękach swojego syna Josefa, który pozostaje marionetką w rękach Amy. Oficjalnie są parą, lecz są to pozory, które trzeba zachować by uniknąć niepotrzebnych pytań. Jednak drugi syn, Leonid, podejrzany o zlecenie zabójstwa własnej siostry i matki Ethana.
Tak więc podczas gdy, dorosła agentka TFU ma wgląd na wszystko „u góry”, tak Rayan wraz z Kazakowem zaczyna infiltrować niższe warstwy w Kremlu.
Rayan poznaje Natalkę, tę samą w której sekretnie podkochiwał się Ethan, mieszkając w Kremlu. Teraz dziewczyna zawróciła w głowie także młodocianemu agentowi. Ten jednak wie, że nie może wchodzić z nią w zażyłe kontakty,...

Shenitah | 2013-12-16
Na półkach: Przeczytane, Recenzenckie
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Robert Muchamore zasłynął z lekkiego pióra do pisania sensacji dla młodzieży. „Czarny piątek” jest piętnastą z serii książek o agentach CHERUBA, komórki brytyjskiego wywiadu zrzeszającej agentów w wieku od dziesięciu do siedemnastu lat. Przecież nikt nie będzie podejrzewał nieletnich o szpiegostwo

Jest to kontynuacja akcji związanych z rosyjskim klanem Aramowów, opisywanym od trzynastej części CHERUBA. Ryan Sharma, czternastoletni agent, bierze udział w akcji wywiadu amerykańskiego. Jego zadaniem jest pomoc przy przechwytywaniu materiałów wybuchowych i złapaniu terrorystów. Razem ze swoim przyszywanym ojcem Kozakowem wyruszają na akcję. Jednakże coś idzie nie tak… Ryan traci przyjaciela, a cała akcja spełza ku niepowodzeniu. Przyszłość TFU jest bardzo niepewna. James Adams, dorosły już agent CHERUBA, o którym mogliśmy czytać we wszystkich pierwszych dwunastu częściach serii, a który akurat przebywa w kampusie, dostaje swoją pierwszą od dłuższego czasu misję.

Po lekturze...

Patiopea | 2014-02-06
Przeczytana: 01 grudnia 2013

"Czarny Piątek" to już piętnasta część serii Cherub. Książka opowiada o młodocianych szpiegach i wydawałoby się, że temat został już całkowicie wykorzystany, a jednak autor nadal udowadnia, że ma wiele pomysłów na coraz to nowsze misje dla bohaterów.

Ryan Sharma leci do Stanów Zjednoczonych, aby wcielić się w rolę jednego z przedstawicieli klanu Aramowów. Jego zadaniem jest pomoc w przechwyceniu materiałów wybuchowych i ujęciu terrorystów. Zamach ma odbyć się w dniu najgorętszego zakupowego szaleństwa, w Czarny Piątek. Niestety coś idzie nie tak. rozpoczyna się wyścig z czasem. Dla wielu agentów będzie to najważniejsza i najniebezpieczniejsza misja w życiu.

W tej części przygód powraca wielu bohaterów. Możemy znać między innymi Jamesa, czy Kyle'a. Akcja rozgrywa się w wielu miejscach w jednym czasie. Wszystko jest bardzo fajnie opisane, ale momentami czułam przesyt. Tych wydarzeń było po prostu za dużo. Mimo to, książka bardzo mi się spodobała i miło mi się ją czytało. Początkowo...

basia888 | 2017-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Jak zwykle wciągająca i nie dająca odłożyć się na półkę. Znowu poczytamy trochę o już starszych cherubach jak James, Kerry czy Bruce może nie jest to o nich historia ale dowiecie się co u nich słychać. Trochę smutno ponieważ to już jedna z końcowych części a nic jej nie brakuje.

Marczuk | 2016-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Powrót James'a w wielkim stylu! :D

Sophie | 2014-01-01
Przeczytana: 30 listopada 2013

Nieletni agenci tajnej komórki brytyjskiego wywiadu CHERUB powracają na karty powieści z nową jeszcze bardziej niebezpieczną i dosłownie wybuchową misją. W Ameryce zbliża się 'Czarny piątek', dzień po święcie Dziękczynienia, kiedy w sklepach są najlepsze promocje pozwalające na tanie zakupy na Gwiazdkę. W ten szczególny dzień w centrach handlowych jest więcej ludzi niż kiedykolwiek, co stwarza terrorystom idealną okazję do ataku.

OPIS: Czternastoletni agent CHERUBA Ryan Sharma bierze udział w prowokacji przygotowanej przez wywiad amerykański. Leci do Stanów Zjednoczonych jako przedstawiciel klanu Aramowów. Ma pomóc w przechwyceniu dużej ilości materiałów wybuchowych i ujęciu terrorystów, planujących wysadzenie w powietrze centrów handlowych w dzień najgorętszego zakupowego szaleństwa w roku.

"Czarny piątek" jest ekscytujący! W tej powieści dużo się dzieje, więc nie znajdziecie nawet chwilki, żeby się ode niej oderwać. Akcja pędzi, jak szalona do przodu, więc czasami jedyne, co...

fochinii | 2014-03-05
Przeczytana: 06 stycznia 2014

W kolejnej części "Cheruba" nasz bohater zajmuje się likwidowaniem interesu klanu Aramowów. Służby wywiadowcze chcą poznać jak najwięcej ich współpracowników, by móc aresztować kolejnych przestępców. Ryan i instruktor Kozakow pozorują transakcję z irańskimi terrorystami. Plan zakłada, że w pewnym momencie wkroczą oddziały specjalne i zgarną bandziorów, jednak akcja wymyka się spod kontroli i w ręce bandytów wpadają materiały wybuchowe, które mają zostać wykorzystane w zamachach w centrach handlowych. Teraz liczy się każda minuta. MI5 musi zrobić wszystko by zapobiec tragedii na masową skalę. Tymczasem Ryan wraca do Kirgistanu z zadaniem odnalezienia zbiegłego Leonida Aramowa, bo już tylko on może przeszkodzić w rozmontowywaniu klanu.

W tym tomie powracają znane nam z wcześniejszych części postacie między innymi James Adams i Kyle Blueman, którzy podejmują się dorywczej pracy w kampusie. Pojawiają się też Amy Collins i Laura Adams. To wprowadza do fabuły nowe ciekawe wątki i...

Sara | 2013-06-15

Nie zawiodłam się na tej książce. Jak wszystko z pod ręki Roberta jest genialna! Akcja, śmiech, napięcie i miłość. A James już o 10 lat starszy niż ten, który nas zauroczył w pierwszej części. Tego nie można nie przeczytać ;)

Tial_Acana | 2016-10-31

Jedna z najlepszych serii dla nastolatków jaką zdarzyło mi się przeczytać^^