Góry Parnasu

Okładka książki Góry Parnasu
Czesław Miłosz Wydawnictwo: Krytyka Polityczna literatura piękna
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2013-02-24
Data 1. wyd. pol.:
2013-02-24
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363855017
Tagi:
antyutopia science-fiction pollitical fiction Noblista
Średnia ocen

                5,3 5,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,3 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
266
237

Na półkach:

Profetyczny szkic powieściowy Miłosza, który powieścią, jak sam nie omieszkał się we wstępie do niej napisać, jako formą gardził. W prozie radzi sobie jednak doskonale. Jego wizja końca XXI wieku jest interesująca, również trafna bo sprawdza się już w jakimś stopniu, jednak to nie ona jest tu najważniejsza. Futurystyczna dystopia (a może właśnie utopia?) jest tłem dla refleksji o kulturze, cywilizacji, Kościele, rozpadzie relacji i poczucia wspólnoty, ludzkim zagubieniu, niemożności skomunikowania, stosunkach społecznych czy upływie czasu. Obrazy, które na kartach "Gór..." kreśli autor są chwilami wyjątkowe i dojmujące. Na uwagę zasługuje też język, który jest w niewytłumaczalny dla mnie sposób szczególny i swoisty, może nawet momentami akrobatyczny, Miłosz bowiem używa go czasem w bardzo zaskakujący i niezwykły sposób, to ulotne, ale dostrzegalne. "Góry Parnasu" są ponadto opatrzone godnymi pochwały tekstami krytycznoliterackimi Agnieszki Kosińskiej i Sławomira Sierakowskiego i zwłaszcza jego zamykający wydanie tekst "Przegrać dla ludzi" w naprawdę piękny i przejmujący sposób dopełnia i komentuje niedokończone dzieło Miłosza. Żal, że noblista zarzucił powieść raptem zaszkicowaną. Miłosz wydobywa z tego krótkiego, zaledwie kilkudziesięciostronicowego fragmentu bardzo wiele. Drzemie w szkicu wielki potencjał na zupełnie niebanalną, refleksyjną wizję nieodległej w końcu przyszłości. "Góry Parnasu" są więc bardzo wartościowym i pełnym mądrości głosem refleksji nad tym co czeka nas już niedługo - nie tyle w świecie technologii, ale przede wszystkim w kwestii kondycji człowieka.

Profetyczny szkic powieściowy Miłosza, który powieścią, jak sam nie omieszkał się we wstępie do niej napisać, jako formą gardził. W prozie radzi sobie jednak doskonale. Jego wizja końca XXI wieku jest interesująca, również trafna bo sprawdza się już w jakimś stopniu, jednak to nie ona jest tu najważniejsza. Futurystyczna dystopia (a może właśnie utopia?) jest tłem dla...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    67
  • Przeczytane
    45
  • Posiadam
    13
  • 2014
    2
  • Książkowe wyzwanie 2019
    1
  • Przenie-czytane
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Polonistyka
    1
  • Beletrystyka polska
    1
  • 1.Aros
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Góry Parnasu


Podobne książki

Przeczytaj także