Góry Parnasu

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
lapsus

"Góry Parnasu", niewydane dotychczas dzieło Czesława Miłosza, to nie tylko kolejny rozdział „wielkiej realistycznej powieści”, którą laureat Nagrody Nobla pisał przez całe życie. To także ewenement gatunkowy w jego twórczości – powieść science-fiction, a przy tym jeden z najważniejszych tekstów dotyczących kryzysu współczesnej cywilizacji. Ukazuje świat zatomizowanych jednostek, pogrążonych w obsesyjnym „zabijaniu czasu”, bez zdolności do empatii, a nawet wzajemnej komunikacji idei. Zarządzani przez technokratyczną kastę uprzywilejowanych, bohaterowie miotają się między konformizmem pozbawionej sensu konsumpcji, nihilistycznym terrorem a samobójstwem.

Pisana w końcu lat 60. powieść ukazuje apokaliptyczny świat przyszłości, która właśnie staje się teraźniejszością – science-fiction „chwyta rzeczywistość” trafniej i bardziej wnikliwie niż niejedna tradycyjna powieść społeczna czy polityczna. Autobiograficzne aluzje i liczne odniesienia do epoki (od Freuda i Herberta Marcuse, przez rewoltę roku 1968 aż po kościelne aggiornamento i Jana XXIII) składają się na gorzki, utrzymany w duchu Huxley'owskiego Nowego wspaniałego świata raport ze stanu naszej cywilizacji. W poczuciu kryzysu powieściowej formy w XX wieku, Miłosz świadomie i celowo nie ukończył swego dzieła. Pozostawił nam jednak otwarte pytanie o możliwość świata lepszego niż jest – i nadzieję, że możliwa jest wiara w świecie bez Boga. Wiara w samą możliwość – w coś, czego nie ma, ale stać się może.

źródło opisu: www.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: www.krytykapolityczna.pl

książek: 1904
Wojciech Gołębiewski | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

MIŁOSZ żył długo /93 lata/ i gdyby chciał to wydać, to by wydał. A nie wydał, bo wiedział, że to nieudane m.in dzięki Giedroyciowi, który tak właśnie to określił. Zaniechał też pracy nad tym, wskutek czego tekst liczy skromne 61 stron.
„Pomysłowy” wydawca MAMI czytelnika nazwiskiem autora i tytułem, dodatkowo daje piekną twardą okładkę, na której umieszcza podtytuł „science fiction” i pompuje ilość stron dodając: „Dodatek: Czesław Miłosz ‘Liturgia Efraima’ ”, „Zamiast wstępu” Sierakowskiego, „Faksymile”, „Posłowie” Kosińskiej i „Aneks” Sierakowskiego; i mamy już 141 stron.
Naczytałem się w moim długim życiu wiele: i Miłosza, i o Miłoszu, pomijam więc dodatki i mając nadzieję na delektowanie się słowem czytam z uwagą tekst noblisty. Po godzinie mam dosyć, resztę przekartkowuję. Wielki sukces Miłosza: na skromnych 61 stronach dał radę wzorcowo wykazać się swoimi ...

Hubert | 2014-01-22
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Napiszę tak - jeśli rzeźbiarz ociosał blok marmuru, nadał kształt głowie, wyrzeźbił piękne oko i nos, po czym rzucił ociosany kamień w kąt i o nim zapomniał, to nie znaczy, że skończył rzeźbę i chce się nią chwalić.

Tak samo jak wspomniany rzeźbiarz, tak i Miłosz, rzucił Góry Parnasu w zapomniany kąt i nie zamierzał ich wydawać. Dziwię się więc, że sprzedaje się książkę jako powieść, gdy tak na prawdę jest to raczej (bardzo dobre, ale jednak tylko) ćwiczenie pisarskie. Próba sił z tematem antyutopii, podobnej do tej jaką możemy znaleźć w Nowym wspaniałym światem Huxley'a. Miłosz z jakiegoś powodu porzucił ten projekt - myślę, że warto to mieć na uwadze siadając do lektury (oszczędzi to rozczarowań). Spisane opowiadania i notatki noszą oczywiście pojedyncze cechy wielkości, ale są to jedynie cechy fragmentaryczne.

Jak już ktoś napisał wcześniej, lektura dobra głównie dla fanów twórczości Czesława Miłosza.

Bartosz Bolechów | 2013-03-13
Przeczytana: 13 marca 2013

Zdanie pierwsze:
"Uprzejmym względom czytelnika ciekawego przyszłości polecam te rozdziały z powieści science fiction, która nie będzie napisana".

To z pewnością nie jest udana powieść. Ba, to w ogóle nie jest powieść. Zaledwie próba, przymiarka, szkic, oderwane od siebie fragmenty. Czy zatem warto sięgnąć po ten tomik nawet gdy nie jest się szczególnym miłośnikiem Miłosza i koneserem jego twórczości? Czy zwolennicy science fiction - jej epistemologii i filozofii mają tu czego szukać? Po lekturze uczucia mam mocno mieszane.

Miłosz nie przepadał za formą powieściową, a już z pewnością za jej dwudziestowiecznym wcieleniem. Mierził go kierunek ewolucji sztuki na Zachodzie, a zwłaszcza literatura, w której zatracono rzekomo "naiwną" umiejętność opowiadania historii, poświęcając ją na ołtarzu bożka formalnych eksperymentów. W 1973 roku pisał: "(...) powieść pozbyła się bohatera, który by nas poruszał czy zachwycał, z którym byśmy mogli się utożsamiać, a w miejsce postaci otrzymujemy...

MuffinCannibal | 2014-11-03
Na półkach: Studia, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 listopada 2014

Na każdej stronie czuć, że Miłosz nie chciał, aby ta książka została wydana, w dodatku w takiej formie. Szkoda, że ktoś tak bardzo chciał zarobić i wydać niezbyt udane dzieło jakże "udanego" autora, jaki był (i nadal jest) Miłosz.

Fox Mulder | 2013-03-16
Przeczytana: 16 marca 2013

Edytorka dzieła powiedziała prawdę: artystycznie to gorsze dzieło Miłosza, z czego on sam zdawał sobie sprawę, traktując to jako nieudany eksperyment. Na szczęście prócz tych niecałych 50 stron powieści nie tylko niedokończonej, ale wręcz ledwie zaczętej, można przeczytać trzy ciekawe eseje o Miłoszu w kontekście "Gór Parnasu". I tak naprawdę to dla nich warto sięgnąć po książkę.

| 2013-03-30

Rzecz ciekawa, dla fanów Miłosza obowiązkowa :)

Jim | 2018-05-18
Przeczytana: 25 maja 2018