Bedeker Gdański

2004-01-01
2004-01-01
83-86181-97-4
Gdańsk przewodnik bedeker

9 lat mieszkałam w Gdańsku i nieskromnie mogę przyznać, że potrafię oprowadzić lepiej niż niejeden przewodnik, właśnie dzięki tej pozycji. ;D

Lektura obowiązkowa dla mieszkańców czy osób, które zamierzają brać udział w Olimpiadzie wiedzy o Gdańsku. Koniecznie!

Tyle ciekawych opowiastek i legend dotyczących zarówno tych znanych i popularnych miejsc jak i zakamarków oraz zaułków.

wspomnienie szkoły podstawowej, wygrałem ją w konkursie poetyckim :)

wspomnienie szkoły podstawowej, wygrałem ją w konkursie poetyckim :)

Może do tej pory nie za dużo o Gdańsku przeczytałam, ale skąd takie niskie oceny tej książki doprawdy trudno mi powiedzieć. Oczywiście rzeczą gustu jest, czy komuś spodoba się alfabetyczna kolejność haseł, która wymusza niejako niechronologiczny układ treści, czy komuś będzie przeszkadzało "skakanie z tematu na temat" i fakt, że tylko od uznania autora zależało, co do "Bedekera gdańskiego" weszło, a co nie.
Czytelnik słabo zorientowany w temacie, który zaczyna dopiero od "podstawówki" Głównego Miasta z okolicami na pewno znajdzie w tej książce wszystkie zabytki, jakie "gołym okiem" sam może odszukać w miejskiej tkance, okraszone nierzadko anegdotkami i historycznymi "smaczkami". Nie dość tego - trafią się też hasła poświęcone miejscom już nieistniejącym, o których pamięć pozostała tylko w nazwach ulic, albo rzeczy zgoła mniej znane, o których nie wspomina się w przewodnikach.
Do tego trzeba dodać, że autor - było nie było, profesor polonistyki - pisze potoczyście, lekko, dowcipnie, a głęboka znajomość gdańskiej tematyki pozwala wierzyć, że czytelnikowi przedstawia to, co najbardziej interesujące i godne uwagi. Trzeba też przyznać, że i hasłowy układ treści nie stanowi dużego utrudnienia, ponieważ w tekście wiele jest odnośników czy to odsyłających do odpowiednich haseł wzajemnie się uzupełniających, czy to dyskretnych "odświeżaczy pamięci".
Fakt, że jako przewodnik do trzymania w ręce podczas przechadzki po mieście "Bedeker..." raczej się nie sprawdzi. Ale dla każdego, kto zechce uzupełnić swoją wiedzę albo poznać lepiej historię odwiedzonego już miejsca - z powodzeniem.

Jedyne zastrzeżenie, jakie mogę mieć, jest natury światopoglądowej i jako takie ma charakter prywatny. Autor jest bardzo dyskretny i nie sposób zarzucić mu "smrodku dydaktycznego" ani innej nachalności, kiedy pisze o współczesnych monumentach o znaczeniu religijnym. Wiadomo, wolnoć Tomku w swojej książce, ale jeśli ktoś nie uważa, że tysiąc lat chrześcijaństwa na Pomorzu jest powodem do radości, to do "Bedekera gdańskiego" i niektórych jego haseł (typu: "święty Wojciech") podchodzić należy ostrożnie.

• Gdańsk
  • Przygoda +/-Historia