Bedeker Gdański

83-86181-97-4
Gdańsk, przewodnik, bedeker
historia
Amara_Nomad

...W uzupełnionym, rozszerzonym i uaktualnionym wydaniu "Bedekera gdańskiego" autor serdecznie zaprasza czytelników do fascynującego "wędrowania w czasie i przestrzeni po nadmotławskim grodzie z jego uliczkami i niepowtarzalną zabudową, także po jego obrzeżach, zakątkach nie często odwiedzanych przez turystów, i tych miejscach, gdzie nikt nie zagląda". Zachęca do "bliższego poznania ludzi, którzy przynieśli miastu chlubę i rozgłos w świecie. Do zaznajomienia się z Gdańskiem odświętnym oraz tutejszą codziennością, z tym, co dawno minęło, i z teraźniejszością."

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://maszoperia.org/ksiazki/107-jerzy-samp--8386181974.html

9 lat mieszkałam w Gdańsku i nieskromnie mogę przyznać, że potrafię oprowadzić lepiej niż niejeden przewodnik, właśnie dzięki tej pozycji. ;D

Lektura obowiązkowa dla mieszkańców czy osób, które zamierzają brać udział w Olimpiadzie wiedzy o Gdańsku. Koniecznie!

Tyle ciekawych opowiastek i legend dotyczących zarówno tych znanych i popularnych miejsc jak i zakamarków oraz zaułków.

Michał Sk | 2015-02-19

wspomnienie szkoły podstawowej, wygrałem ją w konkursie poetyckim :)

Dociekliwy_Kotek | 2014-08-11
Przeczytana: sierpień 2014

Może do tej pory nie za dużo o Gdańsku przeczytałam, ale skąd takie niskie oceny tej książki doprawdy trudno mi powiedzieć. Oczywiście rzeczą gustu jest, czy komuś spodoba się alfabetyczna kolejność haseł, która wymusza niejako niechronologiczny układ treści, czy komuś będzie przeszkadzało "skakanie z tematu na temat" i fakt, że tylko od uznania autora zależało, co do "Bedekera gdańskiego" weszło, a co nie.
Czytelnik słabo zorientowany w temacie, który zaczyna dopiero od "podstawówki" Głównego Miasta z okolicami na pewno znajdzie w tej książce wszystkie zabytki, jakie "gołym okiem" sam może odszukać w miejskiej tkance, okraszone nierzadko anegdotkami i historycznymi "smaczkami". Nie dość tego - trafią się też hasła poświęcone miejscom już nieistniejącym, o których pamięć pozostała tylko w nazwach ulic, albo rzeczy zgoła mniej znane, o których nie wspomina się w przewodnikach.
Do tego trzeba dodać, że autor - było nie było, profesor polonistyki - pisze potoczyście, lekko,...