Wszystko, co było - jest. Z dziejów pokolenia nieheroicznego

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
978-83-7805-069-8
literatura polska,
aleksnadra

Niezwykłe losy Wiktora, bohatera książki "Wszystko, co było – jest", splatają się z dziejami powojennej Polski. Wydawać by się mogło, że po dzieciństwie spędzonym na Syberii nic gorszego nie może go już spotkać, a jednak zły los jakby się na niego uwziął. Ojca, który zginął w Katyniu, Wiktor zupełnie nie pamięta, teraz zaś umiera także jego matka i chłopiec trafia do domu dziecka. Na szczęście spotyka tam mądrych opiekunów, którzy potrafią stać się dla swoich wychowanków prawdziwą życiową busolą. A gdy jeszcze zyska oddanego przyjaciela, Jarka, wydaje się, że teraz może się już mierzyć z całym światem.

Towarzyszymy Wiktorowi w pierwszych trudnych chwilach w domu dziecka, poznajemy dole i niedole sieroctwa, odkrywamy zamiłowanie do matematyki, jesteśmy świadkami narodzin pierwszej fascynacji płcią przeciwną i pierwszej miłości, przygotowujemy się z nim do matury, a później zaczynamy studia, na których czekają nowe miłości i miłostki i nowe wyzwania.

Barwna opowieść o dorastaniu w tych niełatwych powojennych czasach uwodzi swoją prawdziwością. Opisy intrygujących przygód bohatera przeplatają się z równie ciekawymi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Autor zabiera nas w podróż do przeszłości, z całym jej bogactwem szczegółów. Warto skorzystać z tego zaproszenia, by odkryć świat niby znany, a jednak całkiem nieznany i przekonać się, co znaczy miłość, przyjaźń i poświęcenie.

źródło opisu: Warszawska Firma Wydawnicza, 2011

źródło okładki: http://wfw.com.pl/