Arcydzieła i mistrzowie. Siedemdziesiąt spotkań ze sztuką

Wydawnictwo: Bosz
What Makes a Masterpiece
978-83-7576-098-9
eseje o sztuce
sztuka
Piotr

Fascynująca wyprawa w świat sztuki światowej. 70 esejów naukowców, literatów i artystów opowiada o najwybitniejszych dziełach w historii ludzkości – od prehistorycznych malowideł do malarstwa XX wieku. Wśród wybranych obrazów i rzeźb znalazły się zarówno prace słynnych artystów, jak Tycjan czy van Gogh, jak też owoce talentu anonimowych twórców. Od Europy przez Azję, Afrykę i Amerykę podążamy śladami ludzkiego geniuszu.

źródło opisu: Bosz, 2010

źródło okładki: http://www.bosz.com.pl/books/300/Arcydziela-i-mist...»

Ariadna | 2014-06-03
Przeczytana: 22 maja 2014

Ta książka, to pięknie wydany, zaopatrzony w doskonałe fotografię, album. Dopełnieniem zdjęć jest ponad 70 esejów różnych autorów, którzy opisują doceniane przez siebie dzieła sztuki. Zaletą wydawnictwa jest to, że obejmuje ono nie tylko dorobek europejskich artystów, ale śmiało sięga do dzieł z innych kontynentów, dzięki czemu czytelnik ma okazję poznać, te rzadziej reprodukowane okazy.

Podoba mi się konwencja książki, staranność jej wydania, pewna intymność jaka towarzyszy refleksjom autorów, którzy nie kryją swojego zachwytu ulubionymi dziełami.

Ciekawa podróż przez czasy i kontynenty zarówno intelektualna, jak i estetyczna. Polecam osobom interesującym się sztuką, ale także tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą dziedziną. Swoista lekkość w opisie poszczególnych obrazów i rzeźb, a także krótka eseistyczna forma wypowiedzi autorów, gwarantują brak nudy przy czytaniu.