Obraz napowietrzny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-08-01733-9
geokuba

Jak do rozmowy potrzebna jest przyjaźń i wolność, tak do napisania powieści konieczny jest czas i nadzieja. A gdy powieść zostanie już napisana, co może dodać autor do czterystu stron maszynopisu, które już wyfrunęły i mają własną drogę przez świat? Chyba tylko to, że "Obraz napowietrzny" nie jest książką wywleczoną z wnętrza. Przez długie lata osaczałem ją, budowałem fikcyjną geografię i historię, jak buduje się pułapki. Chwytałem rozdział, potem następny, aż zaobaczyłem, że są wszystkie.
Mam nadzieję, że Czytelnik, biorąc tę powieść do ręki, potraktuje ją jako początek rozmowy albo dalszy ciąg przyjaźni.
P.W.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1988

źródło okładki: zdjęcie autorskie

problem | 2017-11-23

W sumie interesujące, choć w moim odczuciu "przefajnowane". Ale warsztatowo jest bardzo OK i znam wiele osób, które tak kunsztownie zbudowane utwory bardzo sobie cenią. Osobiście nie cenię takiej barokowości, wolę "późne rokokoko". Cóż, moja opinia jest nieobiektywna, bo przez bardzo wiele lat od zakupu tej książki ponawiałem próby jej przeczytania, aż wreszcie nie usnąłem i jakoś dobrnąłem. Drugi raz bym już nawet nie próbował się dowiedzieć "Co to jest Albert Surma?".

jrmo | 2018-01-07
Jülka | 2013-12-12