100 lat myśli aforystycznej Bolesława Prusa (1847-1912). Antologia

Wydawnictwo: Siedleckie Towarzystwo Naukowe
978-83-62160-09-9
prus, bolesław prus, aforyzm, cytaty
Paulina

Niniejszy zbiór obejmuje przede wszystkim przesłania i „mądrości życiowe”, wynotowane z twórczości Bolesława Prusa. Zawarto w nim cytaty z całej literatury pięknej , listów pisarza oraz publicystyki – Kartek z podróży, Studiów literackich, artystycznych i polemik oraz wyboru felietonów Wczoraj - dziś –jutro. Całość zgromadzonego materiału, pochodzącego z wymienionych wyżej pozycji,...

Całość zgromadzonego materiału, pochodzącego z wymienionych wyżej pozycji, podzielono na 19 zbiorów tematycznych. W każdej części przyjęto określony, zawsze ten sam porządek źródeł, z których kolejno wypisywano poszczególne przesłania aforystyczno-filozoficzne, osobiste wynurzenia warszawskiego kronikarza.

Nie pominięto także wypowiedzi przez Prusa cytowanych. Są to cytaty zarówno jawne - ujęte w cudzysłów lub opatrzone informacją o autorze, jak też ukryte, niewyróżnione graficznie ani opisowo, odtworzone dosłownie albo zmodyfikowane. Oczywiście nie wszystkie cytaty ukryte i parafrazowane udało się rozpoznać i opatrzyć wzmianką, że to nie Prus jest ich pomysłodawcą.
W grupie cytatów ogólnie znanych znajdują się także ważne dla Prusa (lub stworzonych przez niego postaci) przysłowia.

źródło opisu: ze wstępu

źródło okładki: http://www.ifp.uph.edu.pl/index.php/pl/component/c...»