Pozytywność. Naukowe podejście do emocji, które pomaga zmienić jakość życia

Tłumaczenie: Joanna Gilewicz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Positivity
978-83-7506-709-5
emocje, psychologia pozytywna,
Katarzyna

Naukowe podejście do emocji, które pomaga zmienić życie. Wszyscy znamy negatywność, która na każdym kroku daje się nam we znaki. Negatywność wnika w nasze myśli i osądy. Wsącza się w stosunki rodzinne i koleżeńskie, pozbawiając nas dobrej woli. Co gorsza, negatywność karmi szkodliwe dla zdrowia negatywne emocje, jak gniew, pogarda i przygnębienie, które zatruwają cały organizm. Odczuwamy to...

Naukowe podejście do emocji, które pomaga zmienić życie.
Wszyscy znamy negatywność, która na każdym kroku daje się nam we znaki. Negatywność wnika w nasze myśli i osądy. Wsącza się w stosunki rodzinne i koleżeńskie, pozbawiając nas dobrej woli. Co gorsza, negatywność karmi szkodliwe dla zdrowia negatywne emocje, jak gniew, pogarda i przygnębienie, które zatruwają cały organizm. Odczuwamy to jako skurcze żołądka, wzrost ciśnienia krwi, sztywnienie mięśni karku i szyi.
A pozytywność? Czy może zmienić nasze życie?
I czym właściwie jest pozytywność?
Doktor Barbara L. Fredrickson zajmuje się tymi pytaniami od ponad dwudziestu lat. To, co odkrywa i opisuje, przysporzyło jej sławy w dziedzinie psychologii i nie tylko. W książce Pozytywność autorka wyjaśnia, jak proporcja 3:1 emocji pozytywnych do negatywnych umożliwia osiągnięcie tego, o czym kiedyś mogliśmy tylko zamarzyć. W niebanalny sposób pokazuje też, że sięganie do własnych wyjątkowych źródeł pozytywności jest mądrą i zdrową inwestycją w przyszłość i że ten potężny, choć niedoceniany, stan psychiczny może mieć korzystny wpływ na nasze relacje, poprawić stan zdrowia, złagodzić depresję i rozszerzyć granice umysłu.

"Kiedy po raz pierwszy słuchałem Barbary Fredrickson, siedzący obok słynny psycholog zauważył: 'To jest właśnie to!'. Ta książka, podobnie jak sama Barbara, "to jest właśnie to". Doskonała mieszanina rzetelnej nauki i mądrych rad, jak stać się szczęśliwszym. Barbara Fredrickson jest geniuszem ruchu psychologii pozytywnej!".
Dr Martin E.P. Seligman, autor Prawdziwego szczęścia

"Napisana przez autorkę o wyjątkowych zasługach w rozwoju nowego podejścia w nauce, Pozytywność stanowi znakomitą syntezę osiągnięć psychologii pozytywnej w pierwszej dekadzie jej istnienia. Zawiera mnóstwo głębokich spostrzeżeń dotyczących zachowań człowieka oraz użytecznych wskazówek, jak można owe spostrzeżenia wykorzystać w codziennym życiu".
Dr Mihaly Csikszentmihalyi, autor Przepływu

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/pozytywnosc.html

almos | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Kolejny to poradnik psychologiczny mówiący o tym jak ważne dla naszego udanego życia są pozytywne myślenie, emocje, zachowania. Spośród innych wyróżnia go osoba autorki: to znana psycholożka z wielkim dorobkiem naukowym. Oprócz rozważań teoretycznych opartych na solidnych badaniach, znajdziemy tu sporo testów i konkretnych zaleceń jak zwiększyć swoją pozytywność i mieć bardziej udane życie. Inspirujące dzieło dla chcących poważnie pracować nad sobą.

Znana amerykańska psycholożka napisała napisała popularną książkę ze stosunkowo młodej dziedziny, mianowicie psychologii pozytywnej. Centralnym pojęciem jest tu pozytywność, antyteza negatywności, która „Obejmuje cały wachlarz pozytywnych emocji - od aprobaty do miłości, od rozbawienia do radości, od nadziei do wdzięczności i wiele innych.”(s.14) Z tym, że jest to szersze pojęcie, zawiera też „optymistyczne postawy, które wywołują pozytywne emocje, ale również otwarty umysł, czułe serce, odprężone ciało i łagodny wyraz twarzy,...

Karolina | 2016-04-17
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Książka nie jest zwykłym poradnikiem jak zachować pozytywność w życiu, ale opiera się na badaniach Barbary Fredrickson i jej zespołu na temat psychologii pozytywności. Jednym z głównych twierdzeń jest to, że stosunek pozytywnych emocji/wydarzeń do negatywnych powinien wynosić minimum 3:1 oraz że nie można przesadzić z pozytywnością albo całkowicie wyeliminować emocje negatywne, które w końcu nas balansują.Pierwsza część książki posiłkuje się mnóstwem badań i doświadczeń naukowych na poparcie tych głównych tez. Druga część jest już bardziej poradnikowa - skupia się na najlepszych sposobach an ograniczenie negatywności przy jednoczesnym powiększeniu pozytywności w naszym życiu. Chyba nie muszę dodawać, że nie znajdują się tam rzeczy będące jakimś odkryciem Ameryki dla kogokolwiek, kto miał w ręku choć raz w życiu jakiś numer z katalogu prasy kobiecej. Ale nie o to w tym chodzi przecież. Opracowania naukowe nadają całości mądrzejszego sznytu. Dodatkową ciekawostką jest test...

Marzena | 2015-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Szczerze, to spodziewałam się czegoś innego. Mimo że są ciekawe materiały zamieszczone w tej książce, to strasznie mnie nudziła i musiałam ją odkładać na bok, by zmierzyć się z tym później. Męczące są początki, pierwsze dwa rozdziały. Potem, gdy autorka przechodzi do konkretów, robi się lepiej. Podoba mi się, że oprócz sposobów na zwiększenie pozytywności, są podane też rady jak zmniejszyć negatywność.
Nazwałabym tą książkę nie tyle poradnikiem, co wręcz podręcznikiem o pozytywności. Na pewno będę do niej zaglądać i spróbuję część narzędzi wprowadzić w swoje życie. Warto walczyć o więcej szczęścia, dlatego też warto przebrnąć przez tą książkę.

| 2013-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2013

Zdecydowanie przyjemna lektura mimo podejmowanej tematyki. Pozwalająca się nie tylko zainteresować badaniami, poznać, ale i rozwinąć własne wnętrze. Polecam szczególnie tym, którzy nie są, do tej młodej na dobrą sprawę, przekonani; oraz tym, którzy oczekuję bogatej bibliografii - zdecydowanie tam ją znajdziecie.

Małgorzata | 2017-05-12
Przeczytana: maj 2017