Kolorowy świat: ilustracje w książkach "Naszej Księgarni" 1921 - 1971

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
9 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
albumy

Na wielką rozmaitość form i stylów (...) złożyły się prace takich zasłużonych artystów i organizatorów życia artystycznego, jak: Bohdan Bocianowski, Michał Bylina, Józef Czerwiński, Jerzy Karolak, Leonia Janecka, Jan Samuel Miklaszewski, Gustaw Majewski, Mieczysław Piotrowski, Olga Siemaszkowa, Konstanty Maria Sopoćko, Jerzy Srokowski, Jan Marcin Szancer, Antoni Uniechowski. (ze wstępu...

(ze wstępu Zbigniewa Rychlickiego)

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1972

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Na półkach: Przeczytane, Albumy

prawdziwa gratka, zwłaszcza dla wielbicieli kolorowych obrazków z książeczek czytanych w dzieciństwie. Barwne ilustracje jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przywołują wspomnienia dziecięcych bajek, misiów, słoni, kotów, wróżek i królewiczów sprzed trzydziestu lat.
Osobiście byłam fanem bujnej kreski p. Janusza Grabiańskiego, lekkiego i pełnego kobiecego wdzięku piórka Leonii Janeckiej, trochę niepokojącej fantazji rysowniczej Kazimierza Mikulskiego (tego od Ferdynanda) oraz królewskiego rozmachu Jana Marcina Szancera i Anny Stylo-Ginter; do dziś budzą we mnie zachwyt na wskroś przepełnione emocjami postacie ludzi i zwierząt Marii Orłowskiej-Gabryś (Reksio i Pucek), zadziwia oryginalny, kwietno-pierzasty styl Mirosława Pokory: niesamowity i nie do podrobienia, a także fantastyczne ilustracje Ewy Salamon do "Świerszczyka".