Spacerem po Londynie

Okładka książki Spacerem po Londynie Sara Calian
Okładka książki Spacerem po Londynie
Sara Calian Wydawnictwo: G+J Seria: Przewodnik National Geographic turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Przewodnik National Geographic
Walking London
G+J
2013-01-23
2013-01-23
Barbara Kocowska
przewodnik Londyn atrakcje

Roznosi mnie w tej narodowej kwarantannie, więc chociaż przewodniki sobie czytam i wspominam.

Rok temu byłam w Londynie, mieszkałam w wielokulturowej dzielnicy, bezpośrednio graniczącej z dzielnicą żydowską... I czułam się bezpiecznie.

O tej porze roku powinnam mieć już za sobą jakąś eskapadę, powinnam powoli pakować się na tradycyjną wyprawę do Włoch...

Muszę uzbroić się w cierpliwość, więc - póki co - kolejna wyprawa na papierze, wsparta wspomnieniami i zdjęciami...

Muszę uzbroić...

Mini bedeker po centrum Londynu. Kilkanaście tras w zależności od możliwości czasowych i finansowych. Dużo ciekawych informacji, mimo kompaktowych wymiarów.

Wspaniały przewodnik!

Wspaniały przewodnik!

To zrządzenie losu, że mała książeczka p.t. „Spacerem po Londynie” z National Geographic trafiła w moje ręce tuż przed odwiedzeniem tego miasta.

Przydatne informacje wyeksponowane są w przewodniku bardzo przejrzyście i okraszone mnóstwem pięknych zdjęć na lśniącym papierze, z podanymi danymi mailowymi, godzinami otwarcia, w przybliżeniu tanio-śrenio-drogo-bardzo drogo, itp. Istotne jest, że do wielu muzeów w Londynie wejście jest bezpłatne, np. Historii Naturalnej czy Techniki. Większość opisanych punktów miasta zawiera rys historyczny lub ciekawostkę. Na tej podstawie turysta może łatwo je zweryfikować i dostosować swą wycieczkę do własnych upodobań. Znajdzie tu coś dla siebie i artystyczna dusza, i umysł ścisły.

W „Spacerem po Londynie” z osobna opisana jest każda dzielnica metropolii z podanymi pieszymi trasami na mapce. W książce zamieszczona jest też nieodzowna schematyczna mapa metra, będąca już jednym z symboli miasta. Jeśli ktoś wybiera się tam po raz pierwszy i sam organizuje sobie czas, to trasę weekend’ową również znajdzie z najczęściej odwiedzanymi przez turystów miejscami , aczkolwiek z dodatkowymi „wisienkami na torcie”, jak np. teatr Szekspira na wolnym powietrzu. Tak, jak napisano na stronie tytułowej: „Symbole miasta i urocze niespodzianki”, to właśnie sens przewodnika. Do wyboru jest około 90 miejsc (!) nie licząc restauracji i sklepów.

Najciekawsze są w książce właśnie te „smaczki”. Czy wiedzieliście, że w drodze na kopułę Katedry św. Pawła jest Galeria Szeptów, w której wypowiedziane w ten sposób słowa z twarzą zwróconą ku ścianie, będą usłyszane w odległości 32 metrów? Ja też nie wiedziałam. Teraz wiem również to, że po prostu muszę tam być.

Pomimo tego, że informacje zawarte w przewodniku są w formie skondensowanej, to są one na tyle ciekawie pokazane, by zaintrygować i wzbudzić w czytelniku tęsknotę i natychmiastową chęć przeniesienia w czarodziejski sposób w tamto miejsce. Książka zawiera opisy nie tylko standardowych turystycznych punktów, ale również te mniej znane, a urokliwe lub ciekawe, warte odwiedzenia. Znajdziemy tu nie tylko zabytki i muzea, ale i targowiska, galerie sztuki, pub’y, sklepy, imprezy na wolnym powietrzu, miejsca spotkań. Książka jest w formacie, który zmieści się w damskiej torebce czy zewnętrznej kieszeni plecaka.

Przewodnik ten nie został przeze mnie przeczytany pobieżnie, jak to się zazwyczaj robi, szukając jedynie na daną chwilę potrzebnych informacji, a „od deski do deski”.
Polecam serdecznie.

P.S. Moja ocena to 8/10, czyli rewelacyjna, ponieważ przewodnikowi nawet nie wypada dać więcej. Klasyczni wybitni pisarze straszyli by mnie za to po nocach ;-)

Przewodnik ten, podobnie, jak inne przewodniki z tej serii, jest naprawdę dobrą pozycją.
Pomimo, iż mały i wydawałoby się, że niewiele zawiera, posiada to, co każdy przewodnik zawierać powinien. Znajdziemy w nim dużo mapek, świetnych opisów wyznaczonych przez autorkę tras, mnóstwo przydatnych informacji o najważniejszych atrakcjach Londynu oraz wiele pięknych zdjęć(które oglądać kocha chyba każdy?).

Dotąd niewiele wiedziałam o tym mieście. Dzięki temu przewodnikowi powiększyłam swoją wiedzę o mieście, w którym urzędowało tak wiele literackich postaci. Dotychczas mogłam sobie tylko wyobrażać o czym mówią bohaterowie - teraz mam mój przewodnik!

Pozycję tę polecam wszystkim(no może nie ludziom, którzy znają całą historię Londynu),a szczególnie tym, którzy akurat wybierają się tam na wycieczkę i chcą trochę poznać te miasto przed podróżą.
Przewodnik ten to idealna pozycja - dzięki swojemu rozmiarowi zmieści się do podręcznej torebki, zawiera dużo przydatnych informacji, np. spis hoteli i ceny pokojów, pobliskie restaurację warte odwiedzenia, godziny otwarcia danego miejsca, adresy najważniejszych atrakcji czy też ramki 'Warto wiedzieć', w których autorka umieściła rady bywalca oraz przydatne informację, które każdy turysta powinien wiedzieć.

Szczerze polecam!

• Podróżnicze