Wyzwanie czytelnicze LC
4 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
1
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
liczba stron
184
kategoria
religia
język
polski
dodał
puszczyk

Nie tylko wielkie księgi, ale również małe książeczki mają swoją historię. Ta mała książeczka, którą oddajemy w ręce polskiego czytelnika, też ma swoje małe dzieje. Jest rozbudowanym wykładem inauguracyjnym, jaki wygłosił autor na rozpoczęcie roku akademickiego 1984/85. Wykład wzbudził pewne zainteresowanie. Pracownicy naukowi, studenci, a szczególnie Redaktor Naczelny Działu...

Nie tylko wielkie księgi, ale również małe książeczki mają swoją historię. Ta mała książeczka, którą oddajemy w ręce polskiego czytelnika, też ma swoje małe dzieje. Jest rozbudowanym wykładem inauguracyjnym, jaki wygłosił autor na rozpoczęcie roku akademickiego 1984/85. Wykład wzbudził pewne zainteresowanie. Pracownicy naukowi, studenci, a szczególnie Redaktor Naczelny Działu Wydawniczo-Poligraficznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zachęcali do wydania wykładu drukiem. Bez tych często i cierpliwie powtarzanych nalegań książka ta nigdy by nie powstała.

O co chodziło w wykładzie i o co chodzi w książce? Rzecz idzie o jeden z najbardziej aktualnych problemów współczesnej biblistyki i teologii, który dotyczy samych podstaw chrześcijaństwa, w związku z czym interesuje każdego człowieka wierzącego. Problematykę można by postawić w formie pytania: Czy u początków naszych "Ewangelii" stoi Jezus z Nazaretu, Jego słowa i czyny, czy pierwotna wspólnota wierzących? Czy obraz Jezusa opisany w "Ewangeliach" odpowiada rzeczywistości historycznej czy też został stworzony przez pierwotną gminę?

 

źródło opisu: Redakcja Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 2133
Wojciech Gołębiewski | 2017-01-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Ks. prof. Józef Kudasiewicz (1926 – 2012), dr hab. nauk teologicznych, biblista, tłumacz. Praca habilitacyjna - "Rola Jeruzalem w działalności zbawczej Jezusa" w 1971, tytuł profesora nadzwyczajnego w 1979, zwyczajnego w 1989, a omawianą książeczkę napisał w 1987. Jest ona (s. 5):
„..rozbudowanym wykładem inauguracyjnym, jaki wygłosił autor na rozpoczęcie roku akademickiego 1984/85...”

Trzy strony dalej Kudasiewicz precyzuje cel, jaki mu przyświeca (s. 8):
„..W niniejszej książce chcemy zweryfikować te poglądy, lansowane u nas i podważające historyczne podstawy chrześcijaństwa przez sprowadzenie Ewangelii do anonimowego tworu kolektywu wierzących...”.

Tendencyjne i „unfair” to zdanie, skoro w poprzednim akapicie pisze, notabene nieuczciwie i żenująco, zawężając krąg adwersarzy do Poniatowskiego i Kosidowskiego:
„..Jak widać, polscy religioznawcy laiccy w całej rozciągłości przyjmują rozróżnienie między „Jezusem historii” a „Chrystusem wiary”.....”

I słusznie!! A Kosidowskiego niechcący zaszczyt spotkał, że religioznawcą został nazwany!

Kudasiewicz prezentuje skrajnie konserwatywne stanowisko Kościoła zamkniętego, nie będę jednak przywoływał Michnika, którego mądrego wykładu na temat apologetyki, wysłuchałem paradoksalnie w kościele w ramach szkoleń KIK-u ponad 30 lat temu, lecz zrobię to w przypadku np. księży Tischnera i Węcławskiego, których w ośmiostronicowej bibliografii w ogóle nie ma. Precyzując : Tischner jest, ale w „Wykazie pozycji cytowanych w Słowniczku”, który zajmuje 40 stron z 184 całości i jest najciekawszą choć kontrowersyjną częścią książki. Skoro już o nim wspomniałem przepisuję dwie definicje dające do myślenia:
Wikipedia:
metanoia (nawrócenie) - przemiana duchowa, przyjęcie jakiegoś systemu wartości, poglądów, zasad.
Kudasiewicz:
Metanoia - nawrócenie jako główny temat nauczania proroków, Jana Chrzciciela i Jezusa (Mk 1, 14. Oznacza... ...przejście spod panowania grzechu pod władzę Jezusa
Wikipedia:
paradygmat - zbiór pojęć i teorii tworzących podstawy danej nauki
Kudasiewicz:
Paradygmat (gr. paradeigma - wzór, model) - jedna z form literackich Ewangelii według klasyfikacji M. Dibeliusa. Jak wskazuje sama nazwa, są to krótkie, budujące przykłady z życia Jezusa, które swój punkt kulminacyjny osiągają w sentencji przez Niego wypowiedzianej lub w chóralnej reakcji tłumu (podziw, uwielbienie)...”

Kto by pomyślał, to aż tyle „wskazuje sama nazwa” ??

Wracając do bibliografii, to mój guru ks. J. Tischner wypowiadał się na każdy temat, to mogę pominięcie go Kudasiewiczowi wybaczyć, natomiast ks. Tomasz Węcławski (ur. 1952) to wybitny specjalista w dziedzinie chrystologii i brak jego publikacji w bibliografii omawianej książeczki robi wrażenie

Nie rozumiem uporu Kudasiewicza w tworzeniu historycznego wizerunku Jezusa wbrew powszechnemu uznaniu braku wiedzy faktograficznej. Po co to komu? Czytam na stronie:
http://analizy.biz/apologetyka/index.php-option=com_content&task=view&id=603&Itemid=0.htm

„..Prawidłowo stosowana apologetyka jest niezmiernie pomocna. Nie może „udowodnić” prawdy chrześcijaństwa czy katolicyzmu w ten sam sposób, w jaki matematyk może udowodnić twierdzenie Pitagorasa – to nie jest jej celem. Ale może pomóc ludziom myśleć o wierze – niechrześcijanom zastanowić się nad Chrystusem i wiarą chrześcijańską, chrześcijanom, którzy nie są katolikami, zbadać argumenty za Kościołem katolickim, a katolikom lepiej zrozumieć, w co wierzą i na jakiej podstawie...”
I tego należy się trzymać, a studentom KUL życzę by nie musieli tej książeczki czytać

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Grzech

To pierwsza moja książka tego autora - może i dość zawiła, ale i trzeba uważnie czytać, zakończenie zaskakujące. Akcja toczy się dość szybko. Będzie w...

zgłoś błąd zgłoś błąd