Opiekunowie

Watchers
horror
Rewolwerowiec

Inne wydania

Kiedy w tajnym rządowym laboratorium Banodyne wybucha pożar, na wolność wydostają się dwa genetycznie zmodyfikowane stworzenia. Jedno z nich to obdarzony ludzką inteligencją pies rasy golden retriever; drugie, Obcy ? budząca grozę krzyżówka pawiana z innymi gatunkami naczelnych, inteligentna maszyna do zabijania. Oba zwierzęta łączy telepatyczna więź, dzięki której wyczuwają się na odległość. Pies trafia w ręce Travisa Cornella, byłego komandosa Delta Force, samotnego mężczyzny przekonanego, że na jego życiu ciąży klątwa. Travis nadaje retrieverowi imię Einstein. Wkrótce wraz ze swoją nowo poznaną przyjaciółką Norą odkrywa niezwykle cechy zwierzęcia i nawiązuje z nim niemal ludzki kontakt. Tropem Einsteina podąża Obcy, znacząc swój szlak trupami zabitych w okrutny sposób ludzi i zwierząt. Uciekinierów poszukują też agenci federalni z Agencji Bezpieczeństwa Narodowego oraz płatny zabójca Vince Nasco, psychopata wierzący, iż raptem krok dzieli go od nieśmiertelności. Równolegle toczy się śledztwo w sprawie serii morderstw popełnionych na naukowcach z Banodyne i ich rodzinach. Dla Travisa, Nory i Einsteina oznacza to tylko jedno: nieuchronną konfrontację i walkę o przetrwanie...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/1127/d_1632.jpg

alicjuszka | 2015-04-02
Przeczytana: 17 marca 2015

Czytała, czytałam, ... i przeczytałam. Nie przepadam za książkami SF być może dlatego nie do końca przypadła mi do gustu
Dla mnie główni bohaterowie to labrador (sama mam 12-letnią niezwykle inteligentną labradorkę :)) i Obcy, budzące odrazę i wywołujące strach stworzenie będący eksperymentami pewnego laboratorium.
Drugorzędni bohaterowie to Travis i Nora, których połączył pies nazywany przez nich pieszczotliwie kudłatą mordą i Vince płatny zabójca podążający za Einsteinem (tak się wabił labrador).
Czytając tę książkę zastanawiałam się czy jest możliwe osiągnięcie u psa takiej inteligencji ale obserwując co dzieje się wokół nas ...

Książka jednak niestety nie powala. Najlepiej czytało mi się początek i koniec.
Choć kibicowałam Einsteinowi brakowało mi jednak czegoś i teraz już wiem czego - zbyt mało autor poświęcił Obcemu. Owszem, co jakiś czas wplatał wątek z nim związany ale tylko sposób informujący czytelnika o tym co zrobił i jak było to brutalne. Dlatego zdziwiła mnie troszkę...

Darek DTSG | 2013-08-21
Przeczytana: 2013 rok

Nie jestem fanem książek z zabarwieniem SF natomiast w tym przypadku zaskoczenie było pełne . W tej książce mamy wszytko :
dynamiczna akcja , trzymająca w napięciu , wątek miłosny , wzruszające chwile , elementy SF i wszystkie te gatunki doskonale połączone zaprawione w dobrym stylu dla każdego coś dobrego .. :)
czyta się jednym tchem ...
Znakomita pozycja . Dean Koontz po mistrzowsku prowadzi napięcie , opisy zarówno postaci jak i miejsc bardzo dokładne.
Einstein bohater ,który oczarował czytelników to pies rasy Golden Retriever. Prywatnie autor posiada od lat psy tej rasy i to pewnie one podsunęły mu niektóre pomysły .... :)
Doskonała POLECAM nie tylko miłośnikom psów

Marysieńka | 2013-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2013

Po przeczytaniu powieści "Opiekunowie" mogę powiedzieć, że się nie zawiodłam. Travis Cornell, jeden z głównych bohaterów, podczas wędrówki po zboczach Santa Ana spotyka psa, golden retrievera. Ten zachowuje się dość dziwnie i za wszelka cenę stara się nakłonić mężczyznę, by umykali z tego miejsca czym prędzej. Travis początkowo zdziwiony ulega nastrojowi psa, pewien zresztą, że coś czaiło się w lesie, coś przerażającego i groźnego, bo poczuł irracjonalny strach, strach, którego nigdy wcześniej nie zaznał, mimo, iż służył dawniej w Delta Force.
Koontz często opowiada w swoich powieściach o przerażających tworach genetyki, rozmaitych stworzeniach będących efektem zabawy w Boga, przez co jego ksiązki poza tym, że są doskonałymi thrillerami zmuszają nas niejako do zastanowienia się nad różnymi problemami moralnymi tego swiata. Bo przecież nie jesteśmy Bogami a często tak się zachowujemy. Naukowcy prowadzą rozmaite badania, z reguły są ogólnie omawiane ale przecież tajne laboratoria na...

PABLOPAN | 2012-03-28

Pierwsza książka Koontza, którą przeczytałem. Spodobała mi się jak nie wiem co i uważam że jest to najlepsza spośród jego powieści. Polecam każdemu, nie tylko miłośnikom zwierząt.

Adrian Jeżak | 2014-10-31
Na półkach: Przeczytane, Dean koontz
Przeczytana: 31 października 2014

Jak na ksiązkę, opinia jest przeciętna. Nie uwłaczając pisarzowi, uważam że sam wymyślił bym coś lepszego. Ale co do mieszania z błotem, na tym skończę.
To co najbardziej spodobało mi się w tej książce to motyw inteligentnego psa uwięzionego we własnym ciele. Można by go porównać do człowieka, który jest sprawny umysłowo ale nie umie przekazać innym informacji o swej świadomości i odrębności.
Bardzo pouczająca historia jeśli chodzi o wątki przyjaźni, oddania, poświęcenia dla bliskich. Pod koniec trzymająca w napięciu ale w środku dość przeciętna. Jednak moim zdaniem godna polecenia.
Pies...pies...pies, ale tam była także i druga postać. Czarny charakter, czyli bestia stworzona w wyniku badań genetycznych jedynie do zabijania. Ucieka ona razem z psem, a potem śledzi go by w swej nienawiści do jego piękna, zabić go. Uważam, że poświęcono jej za mało uwagi. Jej emocje i uczucia ujawniają się dopiero w przedostatnim rozdziale. A jednak, to brzydkie coś, czym gardzimy przez całą książkę...

Mieczysław | 2013-05-08
Przeczytana: 08 maja 2013

Wspaniała książka, czyta się łatwo, jednym tchem, no i wciąga niesamowicie od początku. Koontz mnie zachwycił. Wzorowo rozwija akcję, powodując wzrost napięcia aż do ostatniego zdania.

Immortalon | 2014-03-30
Przeczytana: 26 marca 2014

Stare i wszystkim dobrze znane powiedzenie rzecze: Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Trudno się z nim nie zgodzić. Spośród wszystkich udomowionych przez człowieka zwierząt, to właśnie pies najbardziej przywiązuje się do swojego właściciela, przejawia w stosunku do niego największy szacunek i potrafi wręcz wykazać się empatią wyczuwając nastroje swego pana.
Często też ludzie zadają pytanie: A co by było, gdyby psy potrafiły mówić? Czy dzięki temu doszło by do rewolucji międzygatunkowej, otwierającej nowy rozdział w historii? Czy psy potrafiłyby porozumieć się na naszym poziomie? Czy zdolne byłyby do nauki?" Na łamach swej powieści wydanej w 1987 roku, Dean Koontz postanowił zmierzyć się z tym problemem na polu socjalno-naukowym, serwując nam niesamowitą i przebojową powieść.

Opiekunowie uchodzą za jedno z flagowych dzieł Koontz'a. Jest to jedna z tych książek, które na trwale ugruntowały jego osobę jako autora z górnej półki, sprzedającego swoje powieści w...

WielkiBuk | 2015-05-05
Przeczytana: maj 2015

To nie będzie obiektywna recenzja, bo niestety w tym przypadku nie mogę zebrać się na obiektywizm - Dean Koontz skradł "Opiekunami" moje serce! Mnóstwo emocji, wzruszenia na każdym kroku i przeżywanie w niebywałym stopniu. Każdy miłośnik psów będzie zachwycony, tak jak zachwycona byłam ja :)
A biorąc pod uwage, że to moje pierwsze spotkanie z prozą Koontza, to zauważyłam, że jego styl łączy w sobie elementy Stephena Kinga i Michaela Crichtona.

Monika | 2016-12-10
Przeczytana: 29 października 2016

Czytam opinie Czytelników i ze zdziwieniem zauważam, że książka jest klasyfikowana jako SF. Mam znikome doświadczenie z powieściami SF, więc pojęcie o nich również mgliste. Sama nigdy nie wpadłabym na to, żeby zakwalifikować tę pozycję do SF. Dla mnie "Opiekunowie" to doskonały thriller z elementami abstrakcji. To zdecydowanie jedna z najlepszych powieści Autora, które do tej pory przeczytałam. Akcja, napięcie, wyraziści bohaterowie sprawili, że czytałam tę książkę z ogromnym zainteresowaniem. Bardzo ważne jest dla mnie to, że niemal z każdej strony powieści czuć było miłość Autora do psów. Polecam.

Ciacho | 2011-09-19
Przeczytana: 19 września 2011

To co trzeba na wstępie podkreślić jako największy plus w całej tej książce, to bardzo dobry pomysł na fabułę i również bardzo dobre oraz logiczne prowadzenie jej, aż do samego końca.

Najważniejsze w książce są oczywiście eksperymenty genetyczne, których efektem jest super inteligentny pies i niebezpieczny stwór, nazywany przez wszystkich Obcym. Koontz świetnie pokazał, jaka więź może się nawiązać między psem a człowiekiem wykorzystując w pełni inteligencję czworonoga. Czyta się to od samego początku z zainteresowaniem. Momentami człowiek może pomyśleć o naiwności autora, który podkręca super umiejętności goldena niemal do granic możliwości. Ale trzeba przy tym pamiętać, że jest to jednak powieść fantastyczna,a sam Koontz akcentuje tym samym wyraźnie swoje zamiłowanie do psiaków. ;)

Ludzie bynajmniej nie odgrywają tutaj roli "ozdobników". Dean pozwolił sobie wszczepić do książki wątek romantyczny między dwojgiem bohaterów, który spodoba się pewnie nie jednej kobiecie. Ale trzeba...

Jeśli czekasz na „Z archiwum X”

Wiele już napisano na temat nowej serii popularnego niegdyś serialu „Z archiwum X”. Część fanów jest zachwycona, część podchodzi do tego pomysłu z obawą, inni wręcz twierdzą, że to co najmniej chybiony pomysł. Jeśli lubicie paranormalne klimaty, to sprawdźcie autorów i tytuły, które może warto z tej okazji sobie przypomnieć.