Literatura lat 1945-1975

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mała Historia Literatury Polskiej PWN". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8301119985
Nathalie-bibki

"Literatura lat 1945-1975" omawia obszar piśmiennictwa, który oczom czytelników ukazuje się jako wypełniony bezlikiem zjawisk: utworów, usiłowań twórczych, tendencji - nader różnych, mało mających ze sobą wspólnego. Nadrzędną intencją książki jest właśnie uporządkowanie tego obszaru, przedstawienie kolejnych generacji pisarzy wkraczających w życie aktywne, przemian stylów i poetyk, wyłaniania się nowych tematów i ich dalszych metamorfoz. ujęcie to stara się wtopić sylwetki pisarzy w tło szerszych przemian, jakie następowały w literaturze.

źródło opisu: z okładki

comafan | 2016-01-06

Książka niezwykle udana ale nie tak jak dzieło Nasiłowskiej o literaturze lat 1914-1944 z tej samej serii. Najlepsze są rozdziały o socrealiźmie choć posiadają jeden mankament- po ich przeczytaniu czytelnik podrecznika Jarosińskiego pozna znakomicie wzorce tworzone przez literaturę socrealistyczną ale nie dowie się nic o skuteczności propagowanych treści. Autor nie postawił kluczowego pytania: jak litertura ta była odbierana przez ludzi? Bo mimo iż autor trafnie określa większość socrealistycznej produkcji literackiej jako dzieła niskiego lotu to jednak literatura ta mogła być przez ludzi odbierana pozytywnie(znam ponad 80 letniego starca który 'dzieło' Traktory zdobędą wiosnę traktuje jak arcydzieło i za takie je uważa lub przynajmniej daży je sentymentem).

książek: 1958
Lycoris | 2017-09-04