Zabić Lincolna. Szokujący zamach, który zmienił Amerykę

Tłumaczenie: Krzysztof Cierniak
Wydawnictwo: Pascal
Killing Lincoln: The Shocking Assassination that Changed America Forever
dasio72

Fascynujący thriller o ostatnich tygodniach życia Lincolna i kulisach udanego zamachu. Pełne napięcia śledztwo dziennikarza i historyka odtwarza dzień po dniu, godzina po godzinie działania prezydenta i zamachowców. Czy śmierć Lincolna była aktem szaleńca? A może to wynik skrupulatnie zaplanowanego spisku? Do dziś nie wiadomo, dlaczego strażnicy opuścili swoje stanowiska, dlaczego mosty...

Czy śmierć Lincolna była aktem szaleńca? A może to wynik skrupulatnie zaplanowanego spisku? Do dziś nie wiadomo, dlaczego strażnicy opuścili swoje stanowiska, dlaczego mosty zostawiono otwarte, a telegramy z rozkazem poszukiwania zabójcy nie zostały wysłane.

Brutalna rzeczywistość ogarniętej chaosem wojny Ameryki. Dramat żołnierzy umęczonych konfliktem. I prezydent, który wie, że musi zginąć.

źródło opisu: Pascal, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl/ksiazka.php?id=2250_Za...»

grd | 2017-09-23
Przeczytana: 2017 rok

Literacko świetna, czyta się jak dobrą powieść - z zapartym tchem. Historycznie i faktograficznie poprawnie jeśli chodzi o ogólny zarys, natomiast w całej tej historii wiele jest wątpliwości i niejasności. Na ich bazie powstało mnóstwo teorii. Niektóre z nich autor sprzedaje nam niemal w identyczny sposób jak znane fakty. Irytująca jest także stronniczość autora objawiająca się wręcz bałwochwalczym gloryfikowaniem postaci Abrahama Lincolna, jego polityki i polityki Unii oraz bardzo jednostronnym obrazem przyczyn wybuchu wojny secesyjnej. Momentami autor wpada w patos godny najlepszych dzieł propagandowych zeszłego stulecia co czasem potrafi nieźle rozbawić. Ogólnie książka wypada nieźle jako przyjemna lektura na wolne popołudnie oraz jako wstęp do mało znanej w Polsce historii Lincolna i jego zabójstwa. Trzeba mieć jednak na uwadze, że bliżej jej do opowiadania osadzonego w historycznych realiach niż naukowej książki historycznej.

książek: 1964
Getos | 2013-03-16
Przeczytana: 16 marca 2013

O tej książce będę pisał w samych superlatywach. Choć wiemy jak skończy się ta historia, to czyta się ją z wypiekami na policzkach od pierwszej do ostatniej strony. To historia ostatnich dni Lincolna i losów jego zabójcy, Johna Bootha wraz z pomagającymi mu innymi spiskowcami. W tle poznajemy dramat konfederatów i przegraną przez nich wojnę secesyjną. Autorzy pokazują porażkę pod Petersburgiem i dramatyczny odwrót do Appomattox Court House, gdzie dochodzi do kapitulacji wojsk gen. Lee. Świetny styl, plastyczny język, ciekawe fotografie, bardzo fajne wydanie. Gdyby wszystkie książki historyczne były podobnie pisane, to ta dziedzina wiedzy miałaby prawdopodobnie dużo większą liczbę pasjonatów. Gorąco polecam i żałuję, że tak szybko minęła przyjemność czytania tej pozycji.

Nonoutor | 2013-06-12
Na półkach: Przeczytane, Pop-Nauk!
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Zastanawiam się czy po tak wielu pozytywnych opiniach, moja - wyrażająca pewne wątpliwości - ma szansę zaistnieć na tym forum. A wątpliwości - moim zdaniem - jest wiele, choć nie przeczę, że plusy i przyjemności z czytania też są.
I może najpierw zacznę od pozytywów. Po pierwsze w Polsce okoliczności zabójstwa Abrahama Lincolna są mało znane i wiedza na ten temat jest zwykle bardzo ograniczona. Wiadomo kim był Lincoln, z czego zasłynął, jak wyglądał, jak również to, że był pierwszym prezydentem USA, który zginął z rąk zamachowca. Dlatego lektura tej książki nieco więcej powie nam o nim samym, jak i o okolicznościach historycznych w jakich przyszło mu żyć i rządzić (choć książka skupia się głównie na ostatnich tygodniach jego życia). Zresztą ten sam argument można podać w stosunku do innych "persona dramatis" - również bardzo mało znanych nam - Polakom, a zapewne równie ciekawych z punktu widzenia historiografii USA.
Po drugie niewątpliwym atutem książki są zamieszczone w niej...

Książki Czytamy | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Nie jestem fanem książek historycznych. Wolę powiedzieć to już na samym początku. Ta książka jest dobra, nawet świetna ale to zbyt mało by przekonać mnie do tego gatunku. Książka opowiada o schyłku wojny secesyjnej na sześć tygodni przed zamachem na Lincolna. Chciałbym Was przestrzec, że autor nawet nie stara się być neutralny. Jego poglądy widać bardzo dokładnie w opisach tak ludzi jak i scen.

------------

Okładka.
W dotyku jest delikatnie mówiąc oszczędna można nawet powiedzieć, że tania. Jakby użyto zwykłej tekstury, ale świetnie wpasowuje się ona w czas przedstawiony. Pamiętajcie w wojnie domowej nigdy nie ma wygranych i obie strony płacą wysoką cenę.

Tak. Bardzo na tak. Ksiazke czyta sie bardzo przyjemnie, nie czuc, ze autor wlasciwie sprzedaje nam informacje historyczne, ktore mlodzi amerykanie zapewne zmuszeni sa przyswoic w duzo gorszej formie z podrecznikow, z ostatnich chwil Lincolna,a takze jego mordercy Bootha. Jedynym zarzutem jest... dlugosc ksiazki, ma tylko 352 strony, ktore mozna polkanac w jeden dluzszy wieczor, a naprawde chcialoby sie wiecej, duzo wiecej. Polecam i chetnie sprawdze inne tytuly o'reilly'ego.

Lennox | 2017-04-26

Bardzo bogata w ciekawostki i informacje pozycja. Duży plus za wszystkie relacje z bitew i pościgu za sprawcą zamachu. Na uwagę zasługują też fotografie i mapy. Bardzo duży +

Genix | 2016-07-20
Na półkach: Przeczytane, Mądre

Trafiłem na książkę przez przypadek zwracając uwagę na ciekawą okładkę, nie miałem praktycznie żadnego kontaktu z historią USA, więc postanowiłem coś o tym przeczytać. Osobiście opisy ostatnich dni wojny secesyjnej dużo bardziej mi się podobały niż samego zamachu, ale moim zdaniem cała książka ma jakąś wartość dla takich przypadkowych czytelników; polecam.

Krzysiu | 2013-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

ilość szczegółów dotyczących zamachu i mistrzowskie operowanie wydarzeniami, które niemal rozgrywały się jednocześnie sprawia, że książka nie pozwala na zamknięcie jej :)

kubuku | 2014-03-10

Krótko:
Bardzo ciekawa, imponująca praca autorów, ale napisana słabym językiem. Dla językowych purystów raczej droga na Golgotę niż przejażdżka rollercoasterem.

Monka | 2015-12-28
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Dla miłośników historii książka rewelacyjna, dla mnie niestety tylko okej. Wydarzenia są ciekawe, ale bardzo trudno przebrnąć przez te opisy.