Poznanie Koranu

Shenakht-e Quran
Koran, islam, religia muzułmańska
religia
takisobiejac

Znajomość islamu w Polsce jest mała i raczej powierzchowna, ograniczająca się do utartych frazesów. A przecież islam to nie tylko religia w europejskim rozumieniu tego słowa, islam to również wywodząca się z religii kultura i cywilizacja. Fundamentem islamu we wszystkich jego przejawach jest Koran. Z tego też względu od przedstawienia tej Świętej Księgi rozpoczynamy serię "Biblioteka Myśli...

Fundamentem islamu we wszystkich jego przejawach jest Koran.
Z tego też względu od przedstawienia tej Świętej Księgi rozpoczynamy serię "Biblioteka Myśli Muzułmańskiej".

źródło opisu: Wydawnictwo Książkowe Episteme, 1992.

źródło okładki: Ze zbiorów użytkownika takisobiejac.

Przemek | 2015-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2015

Tytuł książki jest mylący. Męczyłem się z nią. Można by sądzić, że w tej książce zapoznamy się stopniowo z treścią kolejnych sur Koranu, ale tak się nie dzieje. Znajduje się tutaj natomiast drobiazgowa analiza sury otwierającej Koran oraz sury "Krowa"--przeciętnie strona, czasami kilka stron na jeden werset (aję). Ta analiza (w tym analiza językowa sensu oryginalnego zapisu arabskiego) może być wartościowa jeśli ktoś już zna ogólne treści koraniczne, ale jest to zbyt fragmentaryczne dla osoby, która chce "poznać Koran".

A ja chciałbym zrozumieć fundamentalizm islamski. O którym tutaj zresztą wiele nie ma--pojęcie dżihadu w ogóle nie jest omówione, a pojawiają się tylko częściowe fragmenty jak:

„Nie słuchaj więc niewiernych
i zwalczaj ich z wielkim zapałem” (Sura Rozróżnienie, aja 52)

Co ciekawe, niewiernych dzielić tu można na dwa rodzaje: takich, którzy nie wierzą z braku wiedzy i takich, gorszych, którzy nie wierzą mimo wiedzy i znajomości "faktów". Rozumiem, że my,...