Życie prywatne esesmanów w Auschwitz

Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Auschwitz, wojna, obóz
literatura faktu
Evita

Spojrzenie na sprawców zbrodni popełnionych w obozie Auschwitz z innej, mało znanej i czasem zaskakującej, perspektywy. Książka zawiera wybór relacji Polek, które podczas wojny pracowały w domach oficerów i podoficerów SS z załogi KL Auschwitz. Każdy tekst to barwny opis życia rodzinnego oraz stosunków panujących w domach esesmanów. Życie prywatne to portret 22 esesmanów i ich rodzin: od...

Życie prywatne to portret 22 esesmanów i ich rodzin: od komendanta obozu Rudolfa Hoessa, jego zastępcy i kierownika obozu Karla Fritzscha, lekarzy odpowiedzialnych za selekcje deportowanych do obozu Żydów na rampie: Horsta Fishera, Wernera Rohde, a także Gerharda Palitzscha, który osobiście dokonał setek egzekucji pod Ścianą Śmierci, aż po niższych stopniem esesmanów — wartowników i szoferów. Relacje wybrał i opatrzył wstępem oraz przypisami dr Piotr Setkiewicz, historyk Muzeum i wybitny znawca tematu.

źródło opisu: Wydawca: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, 2012

źródło okładki: http://pl.auschwitz.org/m/components/com_virtuemar...»

agusiaaa9 | 2019-02-10
Przeczytana: 08 lutego 2019

Warto spojrzeć z innej perspektywy na osoby, które znane nam są jako bestie. Gdyby nie czas, w którym się znaleźli te najdziksze instynkty nigdy nie ujrzałyby światła dziennego.

Katherina87 | 2018-08-25
Na półkach: Przeczytane, Historia

W 1974 roku Maria Jędrusik, pracująca w dziale naukowym Państwowego Muzeum w Oświęcimiu, spisała wywiady z kilkunastoma kobietami, które podczas wojny...

Darkiz | 2016-09-20
Przeczytana: 20 września 2016

Po przeczytaniu można powiedzieć że esesmani byli jak"Doktor Jekyll i pan Hyde " I co jest niestety przerażające to,to że każdy z nas ma takie dwie twarze (może każdy?)Żyjąc tak jak zostało to opisane nie jedna osoba nie za bardzo nawet odczuła co to jest wojna ... Żyli jak szlachta !Byli w błogostanie ... Dziwi mnie jak można było być tak znieczulonym ? Jedynym wytłumaczeniem może być to że nie posiadali mózgów ?Najgorsze jest to że ludzie nie bardzo uczą się na błędach ,a historia kołem się toczy ... A tak po za tym to książka nie zawala z nóg ?Też wielkich rewelacji nie przynosi ?Kilka osób i ich wspomnienia są do siebie podobne jak by skopiowane .... Ale książkę warto przeczytać nie zaszkodzi !

Balinea | 2015-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Zgadzam się z poprzednimi opiniami – opis książki (wstęp, okładka) jest grubo na wyrost. Mało tu życia prywatnego esesmanów, a ich motywów, rozterek, pragnień wcale. Patrzymy na nich jakby przez okienko kuchenne oczami pomocy domowych – czternastoletnich dziewcząt powołanych do pracy z Oświęcimia i okolicznych wiosek. Do obowiązków dziewczyn należy: opieka nad dziećmi, sprzątanie, gotowanie ogólnie rzecz biorąc pomoc żonom esesmanów.
Razem z nimi podglądamy okruchy życia oficerów: powroty z pracy, obiady z rodziną, święta Bożego Narodzenia, zabawy z dziećmi. Panie po latach oceniają stosunek niemieckich rodzin do nich samych, więźniów i ludności Oświęcimia.

Czy znając te relacje udaje nam się zbliżyć do odpowiedzi na pytanie, jakie zadał we wstępie Piotr Setkiewicz – pytanie o powody brutalnych zachowań esesmanów wobec więźniów? (szkolenie ideologiczne?, 'mroczne zakamarki duszy niemieckiej?', a może psychopatia?).

Niestety nie. Opracowanie nadaje jedynie minimalnie głębszego...

Ludi | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Niestety tytuł i opis obiecują o wiele więcej, niż książka daje. A daje (zgodzę się tu z przedmówcami) kilka łudząco do siebie podobnych relacji zniekształconych przez minione lata. Niewiele mówi o wspomnianym życiu prywatnym esesmanów. Właściwie o każdym dowiadujemy się że jadał obiad i lubił swoje dzieci, co nie jest znów aż tak zaskakujące dla nikogo, kto zdążył zorientować się, że esesmani nie byli istotami z kosmosu, tylko ludźmi. Po kilku historiach kolejne już nudzą, a ponadto, zastanawiają mnie powtarzające się deklaracje pomagania więźniom - każda bez wyjątku opowiadająca kobieta była nastoletnią bohaterką, przerzucającą codziennie do obozu leki i jedzenie mimo grożącej kary. To między innymi pozwala mi wysunąć wniosek, że wiele zniekształceń dotknęło wspomnienia kobiet pytanych o nie po latach.

Divergent | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Od dawna marzyłam o przeczytaniu tej pozycji i w końcu się udało.
Jest rewelacyjna, jednak pozostawia trochę do życzenia. No bo... czy na prawdę wszyscy Ci esesmani byli tacy delikatni, czuli i nie mieli nic na sumieniu? Szczególnie zawiodłam się, jeśli chodzi o życie prywatne Hossa.

anika | 2014-12-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Króciutkie, podobne do siebie relacje dziewcząt pracujących w domach prywatnych esesmanów. Do mojej wiedzy o stosunkach panujących w prywatnych domach zbrodniarzy wojennych wspomnienia te nie wniosły nic nowego, jednakże książka może być dobrą lekturą dla osób nie znających tematu. Na pewno nie przybije ciężarem opowieści, a jakieś pojęcie o życiu esesmanów da.

marcelka55 | 2014-05-06
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Szok! 14 lat i obowiązek pracy... ogromny szacunek dla tych młodych kobiet! Jak się czyta książkę można zauważyć jak podobne są wspomnienia każdej z tych młodych pomocy żon esesmanów.

Soshy | 2013-11-02

Tematyką książki, czyli historią obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej interesuję się od dawna, dlatego też staram się czytać na ich temat publikacje ujmujące temat w różnych aspektach. Książka traktująca o dowódcach SS, obozowych katach i postrach więźniów, z punktu widzenia ich życia prywatnego wydała mi się zatem bardzo interesująca. Niestety, zawiodłam się nieco, ponieważ, moim zdaniem, opisy poszczególnych esesmanów są bardzo ogólnikowe, powierzchowne, krótkie i nie przedstawiają wystarczającego ich obrazu. Książkę oczywiście czyta się szybko, ale ze względu na niewielkie gabaryty i krótkie opisy, a chyba nie o to chodzi.

mirabelka | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Dobra literatura, proste słowa.
Z treści jasno wynika, iż spora część rodzin esesmańskich żyła zupełnie zwyczajnie, czy raczej ojcowie i mężowie wiedli podwójne życie: w obozie znęcali się nad więźniami, w domach zaś godzinami tulili się do swoich dzieci. Zdarzało się także, iż to kobiety były tymi gorzej traktującymi polskie pracownice. Spora część młodych dziewcząt choć musiała ciężko pracować u rodzin esesmanów, nie mogła narzekać na brak jedzenia a zdarzało się, iż mogły jadać z Niemcami przy wspólnym stole.

Warto przeczytać.