Filozofia Oświecenia

978-83-235-0630-0
Filozofia, Oświecenie
filozofia i etyka
Statek_pijany

Ernst Cassirer (1874-1945), jeden z najwybitniejszych filozofów XX wieku. Przedstawiciel szkoły marburskiej, teoretyk kultury, twórca teorii symbolizmu. Jest autorem prac z zakresu filozofii nauki oraz filozofii kultury (m.in. Substanzbegriff und Funktionsbegriff, Philosophie der symbolischen Formen), a także historii filozofi i (m.in. Das Erkenntnisproblem in der Philosophie und Wissenschaft der neueren Zeit, Individuum und Kosmos in der Philosophie der Renaissance, Die Philosophie der Aufklärung).

[Filozofia oświecenia] jest książką obejmującą - w wymiarze dobrze pojętej, wzorcowej niejako syntezy - szeroki zakres problemów idei i myśli XVIII wieku, których znajomość jest niezbędna nie tylko historykom filozofii, ale też - historykom sztuki, literatury, myśli społecznej, a więc szeroko rozumianej dzisiejszej humanistyce. Z pewnością znajdzie wielu czytelników i odbiorców wśród studentów i osób zajmujących się epoką profesjonalnie, ale może również zainteresować szerszą publiczność czytającą, zaciekawioną źródłami i genealogią współczesności.
/Z recenzji prof. dr hab. Teresy Kostkiewiczowej/

Cassirerowska monografia [...] stanowi systematyczne, całościowe opracowanie epoki filozofii europejskiej, która zazwyczaj traktowana jest wybiórczo w poszczególnych opracowaniach historii filozofii, jak i w uniwersyteckiej praktyce dydaktycznej. W tym kontekście [...] może z powodzeniem pełnić rolę zarówno podręcznika akademickiego, jak i historyczno-systematycznego studium epoki oświecenia, które może stanowić zarazem dogodny punkt wyjścia do dalszych bardziej szczegółowych badań i analiz. Polskie piśmiennictwo filozoficzne nie dysponuje jak dotąd tego typu pozycją.
/Z recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Gadacza/

źródło opisu: http://www.wuw.pl/

źródło okładki: http://www.wuw.pl/

tazi | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 04 marca 2014

Książka jest niezwykle ciekawa aczkolwiek trudna w odbiorze. Znakomicie ukazuje zarys myśli Oświecenia z perspektywy ogólnej problematyki. Wadą jest to, że czytanie jej wymaga ciągłego skupienia i analizowania tekstu, a także podstawowej wiedzy filozoficznej. Osobiście jestem zachwycony.

Statek_pijany | 2013-01-31
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam