7 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
83-904568-3-4
historia
Koval

Praca Andrzeja Leona Sowy stanowi interesującą próbę ukazania bilansu II Rzeczypospolitej, jej osiągnięć i niepowodzeń. I choć nie jest – jak przyznaje sam autor – „systematycznym wykładem II Rzeczypospolitej” uznać ją można za swego rodzaju przewodnik po najistotniejszych kwestiach polskiego międzywojnia: od problematyki gospodarczej i społecznej poprzez polityczną (panorama życia politycznego, położenie międzynarodowe II RP i jej polityka zagraniczna) po rozważania dotyczące mniejszości narodowych oraz spraw religii. Szerokie spektrum, spójna i przejrzysta struktura, zwarty i zrozumiały styl, czynią z pracy pozycję, która powinna zainteresować i zawodowego historyka i czytelnika – pasjonata.

źródło opisu: Własny

źródło okładki: Własne

rafkuc | 2015-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 05 września 2015

Ciekawa pozycja, zwłaszcza IV rozdział: "Determinaty położenia międzynarodowego", ze świetnym podrozdziałem o alternatywnych koncepcjach polskiej polityki zagranicznej.

Koval | 2013-02-15
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 15 lutego 2013

Publikacja doktora Sowy należy do jednej z najgruntowniej opracowanych w swojej branży. Zawiera ona charakterystykę każdej dziedziny II RP wraz ze stosownym przełożeniem na ówczesną sytuację geopolityczną kraju. Pierwsza połowa książki nie jest zbyt odkrywcza, ponieważ przytacza sporo suchych danych oraz informacji powszechnie dostępnych jak problemy gospodarcze państwa po odzyskaniu niepodległości i przez cały okres międzywojenny, przeobrażenia społeczne i światopoglądowe (dorastanie do wizji własnego państwa po zaborach), sytuację Kościoła, mniejszości narodowych, komunistów czy wreszcie stosunków polsko-żydowskich, które nigdy nie należały do najprostszych. Układ „U progu wojny” pozwala na wybiórczą lekturę, wracanie do pominiętych rozdziałów albo sięganie do potrzebnych fragmentów bez potrzeby kartkowania całości, co w pozytywnym stopniu wpływa na czytanie.

Najciekawsza część rozpoczyna się wraz z rozdziałem czwartym opisującym wyznaczniki położenia międzynarodowego Drugiej...