Życie artystek w PRL

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
literatura polska, PRL
Jaga

Nowa książka Sławomira Kopra poświęcona jest kobietom tworzącym elitę artystyczną PRL. Autor nie ogranicza się jednak do tych najbardziej znanych (Osiecka, Jędrusik), przedstawia także te już nieco zapomniane (Anna German, Alina Szapocznikow, Grażyna Bacewicz). Niewątpliwym atutem książki jest rozdział o Halinie Poświatowskiej przedstawiający poetkę w sposób odległy od stereotypów.

źródło opisu: Czerwone i Czarne, 2013

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/

Agacha | 2015-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2015

Najlepsza książka pana Kopera, jaką czytałam. Na taką opinię złożyło się kilka czynników.
Po pierwsze opisuje czasy, które choć trochę pamiętam. PRL jest mi bliższy, niż okres międzywojenny, więc czytałam o nim z przyjemnością(powrót do czasów dzieciństwa?) i sentymentem.
Po drugie książka opowiada o osobach w pewien sposób mi znanych. Takich, które się podziwiało, chociażby na ekranie.
Jednak autor opisuje je takie, jakimi były. Z ich wadami i słabościami.
Kolejnym plusem jest przejrzystość. Spory druk i krótkie rozdziały sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybka.
Jeśli miałabym jakieś uwagi, to przydałoby się więcej zdjęć.

Jola | 2017-01-14
Przeczytana: styczeń 2017

Naprawdę bardzo przyzwoicie napisana książka ;-)
Autor przedstawia historie ośmiu artystek PRL-u odsłaniając przy tym wiele nieznanych szczegółów z ich życia. Najbardziej zainteresowały mnie historie Agnieszki Osieckiej, Kaliny Jędrusik, Haliny Poświatowskiej i Elżbiety Czyżewskiej.
Książka niewątpliwie poszerzyła moją wiedzę na temat artystek tamtego okresu i momentami niesamowicie zaciekawiła, nie spodziewałam się, że tamte czasy również obfitowały w tak ciekawe życiorysy, niebanalne osobowości, wyjątkowe indywidualności, a nierzadko też i ogromne tragedie.

Krzysiek | 2014-01-02
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Przeczytałem tylko wstęp i części książki dotyczące Agnieszki Osieckiej, Kaliny Jędrusik i Anny German, więc moja ocena dotyczy tylko części książki, pozostałe artystki mnie nie interesowały. Część dotycząca Osieckiej bardzo dobra, osobno dałbym jej 8/10. Nie są to mini biografie, raczej opisy pewnych epizodów z życia artystek, ot takie ciekawostki, raczej dla początkujących niż wyrobionych fanów ww. Pań. Książka pisana bardzo przystępnym językiem, raczej dla kogoś, kto interesuje się kulturą PRL-u.

książek: 2003
Magda | 2014-08-13
Przeczytana: sierpień 2014

Zbiór felietonów o życiu bardziej i mniej znanych artystkach PRL-u.Najbardziej zainteresowały mnie rozdziały o Osieckiej, Zimińskiej-Sygietyńskiej, Poświatowskiej i Jędrusik. Zawsze wydawało mi się, że Agatę Passent i jej matkę łączyła jakaś głęboka więź, a tu... taka niespodzianka. Polecam!

Monika | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Książka niezmiernie mi się podobała. Została wzbogacona o fakty, których nie znałam. Jeśli chodzi o postać Osieckiej i Poświatowskiej, to myślałam, że wiem o nich wszystko, a jednak nie! Nie były to informacje powielane z innych biografii, autor skupił się na faktach, których w innych pozycjach znaleźć nie można. Bardzo polecam, zwłaszcza, że dodatkowo podobał mi się styl.

książek: 1951
Anna | 2013-03-26
Przeczytana: 14 marca 2013

„Że nie dałaś mi mamo zielonookich snów.
Nie, nie żałuję.
Że nie znałam klejnotów ni koronkowych słów.
Nie żałuję.”
Fragment piosenki „Nie żałuję” Agnieszki Osieckiej.

To książka, z której dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Nie miałam pojęcia, jak interesujące były kobiety tego okresu, czasów PRL-u. Jak zauważa autor, dzieliło je niemal wszystko, łączyła zaś niebywała wprost uroda, były oryginalne, utalentowane, miały pomysł na siebie, kochały całym sercem to, co robiły w życiu zawodowym, oddawały się temu z niezwykłą pasją, miłością. Każda robiła co innego, miały różne poglądy, wyznawały inne wartości, co innego uważały za szczęście, w czym innym czuły się spełnione, ale wszystkie musiały przetrwać i funkcjonować w czasach PRL.

Sławomir Koper jest historykiem, ukończył Uniwersytet Warszawski. W odmienny sposób przedstawia przeszłość, w zupełnie inny niż wszyscy, ukazując czytelnikom codzienność opisywanych postaci, czym przybliża nam ich obraz, pozwala poczuć, że to...

BeataBe | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Autor powiela te same informacje w swoich różnych książkach. Wkurza mnie to.

bewelka86 | 2013-08-02

"Życie artystek w PRL" odsłania wiele nieznanych szczegółów z życioa gwiazd tamtej epoki.
Sławomir Koper wybrał takie postaci jak: Agnieszka Osiecka, Kalina Jędrusik, Elżbieta Czyżewska, Jalina Poświatowska, Alina Szapocznikow, Mira Zimińska czy Grażyna Bacewicz. Niektóre z tych kobiet kojarzyłam, innych w ogóle, toteż książka niewątpliwie poszerzyła moją wiedzę o sławnych kobietach okresu Polski Ludowej.

Historyk pisze w charakterystycznym już dla siebie stylu, czyli bardzo przystępnym i ciekawym, a także merytorycznie poprawnym. Jak zwykle też stara się przedstawić tylko fakty (czasem i plotki, ale to jest wyraźnie zaznaczone) i nie ocenia postępowania opisywanych bohaterek.
Jest to dopiero druga książka opisująca życie w PRL, ale Autor już zapowiada kolejne.
To, co spodobało mi się w innych ksiąkach, czyli odniesienia do świata literatury, filmu czy sztuki w ogóle jest też obecne i w tej pozycji. Pojawiają się zatem wiersze Osieckiej czy Poświatowskiej, które nie są jakoś...

Monika | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Sławomir Koper jest autorem książek historycznych. Jak sam podkreśla, w swoich publikacjach stara się pokazać wszystkie aspekty życia opisywanych bohaterów. Nie zamierza nikogo idealizować, przytaczać samych pozytywnych informacji o danej osobie. Uważa, zresztą słusznie, że na wizerunek każdego artysty składają się również jego słabości i wady.

Na książkę "Życie artystek PRL" składa się osiem biografii przedstawicielek różnych dziedzin sztuki: Agnieszki Osieckiej, Anny German, Kaliny Jędrusik, Miry Zimińskiej, Elżbiety Czyżewskiej, Aliny Szapocznikow, Haliny Poświatowskiej oraz Grażyny Bacewicz. Większość z nich było Polkami z urodzenia, niektóre z wyboru. Z jednej strony dzieliło je wiele, ale również dużo je łączyło. Przede wszystkim ich twórczość przypadła na lata PRL-u. Każda z nich była silną osobowością i tak naprawdę żadna nie zaznała szczęścia osobistego. Popadały w nałogi, żyły na "pełnych obrotach". Historyk "odkłamuje" fakty. Najbardziej zaskakująco...

ewawkaloszach | 2016-03-16

Jestem zaskoczona faktem, że rewelacje dot. Osieckiej przepisane są niemal żywcem z Dam PRLu. Styl i słowa, generalnie mało ciekawa książka. W mojej ocenie przedstawiono rozkapryszone kobietki o wielkich aspiracjach, mniejszych ambicjach a wspieranych na plecach innych sławnych. Być może inni uznają mój osąd za niewłaściwy i oburzą się, ale wg mnie pani Jędrusik, Osiecka to dla mnie kompletnie nieodpowiedzialne baby poklepywane po zadach przez niemniej kłopotliwych kolesi. Bardzo natomiast podobały mi się rozdziały na temt Aliny Sapocznikow - w mojej ocenie godnej uwagi artystki i Haliny Poświatowskiej i te rozdziały moim zdaniem były dobre. Prawdopodobnie jest to zasługa osób, o których pisano, ale mnie się dobrze to czytało.

Jakie książki w lutym najchętniej kupowali Polacy?

Prezentujemy kolejne, tym razem lutowe, zestawienie sprzedaży książek przygotowywane przez GfK Polonia Consumer Choices (Panel Książki GfK). Trylogia o Greyu wciąż jest w czołówce, tuż za nią poradnik Lecha Starowicza.