Prawo karne

Okładka książki Prawo karne Lech Gardocki
Okładka książki Prawo karne
Lech Gardocki Wydawnictwo: C. H. Beck nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
C. H. Beck
2005-01-01
2005-01-01

Okładka książki Komentarz do Konstytucji RP Art. 42, 43, 44, 46 Teresa Gardocka, Lech Gardocki
Komentarz do K... Teresa Gardocka, Le...
Okładka książki Prawo karne międzynarodowe Teresa Gardocka, Lech Gardocki, Łukasz Majewski
Prawo karne mi... Teresa Gardocka, Le...

egzamin się zdać udało, mimo że karnego to ja nienawidze, więc spoko

egzamin się zdać udało, mimo że karnego to ja nienawidze, więc spoko

Podręcznik Profesora Gardockiego jest klasycznym podręcznikiem do tematyki prawa karnego. Jest też obowiązującym na z tego co wiem wszystkich uczelniach wyższych (z drobnymi wyjątkami, wynikającymi z indywidualnych preferencji prowadzących ćwiczenia).
Jego lektura jest przyjemna, nie było momentu zmęczenia lub znudzenia podczas czytania go. Co pomaga gdy trzeba przerobić stosunkowo sporą materię karno prawniczą.
Jeżeli można się do czegoś przyczepić, to to że podręcznik z kolejnym (21!) wydaniem jest tylko odświeżany. Są pewne fragmenty które wymagały by dokładniejszej aktualizacji (np. w rozdziale o teoriach winy nie jest podkreślony fakt że obecnie dominuje normatywna teoria, a nie jej wersja kompulsywna). Warto by było takie kwestie poprawić w następnych wersjach. Choć ogólnie orzecznictwo nowe (np. w kwestii zmian w związku z pandemią COVID-19) zostało uwzględnione.
Jeżeli więc chodzi o balans przystępności/treści to podręcznik spełnia swoje zadanie. Z jednej strony, treść wystarczy by rozpocząć swoją przygodę z prawem karnym (i zaliczyć przedmiot na sesji). I nie mówię tu tylko o studentach prawa. Inteligentny czytelnik, nie zaznajomiony z prawem, powinien też móc przebrnąć ze zrozumieniem przez tą książkę.

Książkę oceniłam wysoko z jednego powodu: Jest napisana "krótko, zwięźle i na temat". Prawo karne nie dla każdego jest proste. Język prawniczy był dla mnie dość trudny. Całe szczęście, ten podręcznik jest poprowadzony w sposób jasny i czytelny.

Nie każdy kto zabija popełnia przestępstwo - stwierdzenie świetnie oddaje treść tej książki. Jest to podręcznik akademicki i wymogi formy niewątpliwie wpływają na treść. Tu jednak jest pewne zaskoczenie bo treść jest bardzo klarowna i jest to ogromnym jej plusem. „Ślęczałem” nad nim godzinami i tygodniami – ale opłaciło się. Dzięki niemu wciąż po latach wiem o tym, żeby przypisać komuś winę potrzeba więcej niż popełnienia przez niego samego czynu. A więc nie każdemu morderstwu można przypisać winę.

Granica między faktem a opinią jest u tego autora bardzo cienka.

Granica między faktem a opinią jest u tego autora bardzo cienka.

Podręcznik bardzo przyjazny studentowi, zagadnienia wyjaśnione w sposób zwięzły i klarowny (co do zasady, zdarzyło się kilka wyjątków, gdzie trzeba było szukać nieco obszerniejszego zdefiniowania danego pojęcia czy problemu prawnego). W ciągu roku i przed egzaminem sięgało się do niego z przyjemnością, jak najbardziej polecam, jeden z moich ulubionych podręczników, który dostarczał mi dobrze wyłożonych informacji, a nie znużenia i udręki.

Dobra podstawa do rozpoczęcia nauki prawa karnego. Wszystko ładnie i zrozumiale wytłumaczone, z przykładami.

Najlepiej napisany i najciekawszy podręcznik z jakim kiedykolwiek miałam do czynienia :)

Jestem bardzo zdziwiona pozytywnymi opiniami Czytelników. Książka jest bardzo przegadana, brak konkretów. Niestety same kazusy nie wystarczą do wyjaśnienia poruszanej problematyki. Jeśli ktoś ma możliwość wyboru, radzę zastanowić się nad innym podręcznikiem. Nie polecam.

Lech Gardocki to osoba, która niejednemu przyszłemu prawnikowi uratowała tyłek przed egzaminem. Wszystko jest jasne i klarowne, napisane językiem przystępnym, pełno przykładów z życia codziennego (co najlepiej pomaga w nauce). Jeszcze wiele przede mną jednak Gardocki w nauce - jako mentor, jest jak narazie moim numerem jeden! Jeśli uczyć się prawa karnego to tylko z tą książką.

• Prawo
  • Prawo
  • Studia
  • Studia prawnicze 2015-2020
  • Studia
  • 2017

Dodaj cytat z książki Prawo karne