Przesmyk centaura

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Centaur Aisle
xanth
Barbara

Królewska para wyrusza z misją dyplomatyczną do Przyziemia — krainy, w której nie działa magia, a sama podróż do niej jest niebezpieczna. Na tronie tymczasowo zasiada Dor, a pomagać mu będzie księżniczka Irene, nastolatka tyleż ładniutka, ileż złośliwa. Czy w tak pięknych okolicznościach przyrody coś mogłoby pójść nie tak? Zdecydowanie! Dor musi oczywiście szukać pomocy u Dobrego Czarodzieja...

Królewska para wyrusza z misją dyplomatyczną do Przyziemia — krainy, w której
Zdecydowanie! Dor musi oczywiście szukać pomocy u Dobrego Czarodzieja Humfreya,
a na drodze stanie mu ona... Błyskotliwa, smukła, wysoka, niedostępna i zimna. Szklana
góra. Do tego obowiązkowy potwór w fosie, trzecia przeszkoda do pokonania i Dor
wejdzie do zamku. Tam czeka go niespodziewane wyzwanie. Będzie musiał wśród setek
demonów i paskudnych stworów odprawić wstrętny rytuał. Udzieli ślubu Czarodziejowi
i Gorgonie. A to dopiero początek atrakcji. Żeby poznać szczegóły wyprawy i dowiedzieć
się, jakie niebezpieczeństwo grozi tym razem krainie Xanth, dołącz do ekspedycji
i przeżyj przygodę razem z bohaterami czwartego tomu serii.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

wiejskifilozof | 2016-12-19

Nie podobała mi się,zbyt ta fantasty.Była jakaś taka nudnawa,może na początek bawiły mnie gadające przedmioty.Ale potem,zaczęły już irytować.

A dodanie potem Awarów,Chazarów raczej sprawiło,że czytałem tylko na siłę.
Dla mnie na nie.

Scarlettrose | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Przyszedł czas na kolejny, już 4 tom opowieści z Xanth. Tak jak w poprzednim tomie, tutaj również głównym bohaterem jest Dor.
Król Trent wybiera się wraz z królową do Przyziemia z misją dyplomatyczną na tydzień. Postanawia on, żeby w ramach przyuczenia i nabrania doświadczenia Dor zajął jego miejsce - tzn. został królem (tymczasowym). Dor pewien, że sobie nie poradzi zaprosił swych przyjaciół aby mu pomogli. Czas mija a nasi przyjaciele, dobrze sobie radzą jednak pojawia się problem, mija tydzień a król nie wraca, i co teraz? Musi się on kogoś poradzić co dalej robić, przecież mogło coś się stać? Okazuje się, że musi udać się na wyprawę.
Dopiero teraz Dor, podczas wyprawy (tak tu również musi być wyprawa ;) - tym razem jest to misja ratunkowa - przekonuje się czym tak naprawdę jest rządzenie, oczywiście po drodze każda z członków grupy dowiaduje/uczy się czego nowego o sobie i otoczeniu.
W czwartym tomie niestety robi się już schematyczny, jak w poprzednich częściach, jest...

Kaga | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Cztery gwiazdki na 4 tom. I nic więcej.
Powieść jest osobna, funkcjonująca poza głównymi wydarzeniami, co zresztą zaczyna być później regułą. Niby wszystkich znasz, ale jednak nie.
Fabuła sprowadza się do "uskoczyć z problemu w problem i po drodze popatrzeć księżniczce pod spódniczkę", a żonglowanie światem fantastyki i pozbawienie czytelnika podstaw rozumowania go stają się miałkie i nudne. Sam autor, żonglujący i bawiący się słowem jak i konwencją w oryginale brzmi świetnie, w tłumaczeniu płasko i nijako, a i znaczna część przygód zostaje drastycznie przycięta - skoro autor wie, co się dzieje, czytelnik nie musi!
Ogólnie, Dor nie przypadł mi do gustu, jest miałki i nijaki. Dialogi prowadzone przesycone są zbędnym erotyzmem, a całość oscyluje wokół opowiadań rodem z gimnazjum.
Nie zachwyciło mnie w tej pozycji kompletnie nic. Niestety.
Niech akcentem podsumowującym będzie moje zdumienie, gdy skończyłam czytać, spojrzałam na zegar i ze zdumieniem stwierdziłam, że ledwo minęło...

magfre | 2012-05-03
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Jest to czwarty tom cyklu o magicznej krainie Xanth. Tym razem Dor, wraz z przyjaciółmi, wyrusza na poszukiwania króla Trenta. Ta część nie jest już tak bardzo wciągająca jak pierwsze dwa tomy. Anthony bardziej skupia się na zabawie słowem (co niekoniecznie dobrze wychodzi po przetłumaczeniu na język polski) niż na budowaniu klimatu. Choć nadal charakterystyka bohaterów jest bardzo dobra.

Mateusz | 2015-03-20
Przeczytana: 21 marca 2015

Jak to niektórzy mawiają: "Nie wiem co autor brał, ale chciałbym poznać jego dealera". Myślałem, że 3 pierwsze tomy wyczerpały kopalnie absurdu i dziwacznych pomysłów, ale "Przesmyk centaura" pokazuje, że bardzo się myliłem. Odnoszę wrażenie, że Piers Anthony pisząc książki, których akcja jest osadzona w świecie Xanth świetnie się bawił. Pisanie w mojej opinii sprawiało mu niemałą frajdę, widać lekkość pióra (maszyny?) i ogólnie wielki "fun". Może nie każdemu taka fantastyka przypadnie do gustu, ale na pewno nie są to złe książki. Zabierając się za kolejne tomu świata Xanth odczuwam nostalgię i sentyment do "starej fantastyki", w której to mieliśmy właśnie to co u Anthonego. Magia dosłownie wylewa się z kartek książki i przynajmniej mnie niejednokrotnie autentycznie opowiedziane historie mnie bawiły. Czytając o dziwnych potworach, roślinach i w ogóle o całym tym świecie żałuję, że nikt nie podjął się zekranizowania tego cyklu. Ale ekranizacja miałaby sens nie teraz w dobie...

Hendoslaw | 2015-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

Troszkę gorsza z dotychczasowych opowieści o krainie Xanth. W pewnych momentach fabuła przynudza. Po za tym wypada dobrze. Nowi bohaterowie, nowe magiczne talenty i nowa przygoda. Czyli wszystko to za co kochamy tą serię książek.

Król Trent z małżonką udają się z misją handlową do Przyziemia. Na tronie zastępuje go Dor, który musi sobie poradzić z trudnościami rządzenia. Władca nie wraca w określonym terminie. Trzeba wysłać ekipę ratunkową.

Usagisensei | 2015-11-26
Przeczytana: 2015 rok

Ten tom to tragedia... przynajmniej w wydaniu NK. Kolega pożyczył mi zerknąć wydanie starsze i tam wszystkie gry słowne były oznaczone! W tym... wszystkie przełożono w sposób nieśmieszny i zniszczono je. Tomik męczyłam stanowczo za długo i na raty. Jak ktoś chce czytać Xantha to niech omija wydanie NK. Ja je ciągnąć będę do 9 tomu, bo już kupiłam. Potem wszystkie polecą do biblioteki. :/

Kamil | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Lepsza niż poprzednia część, lecz wciąż historia jest trochę zbyt banalna i przekombionowana. Fajny humor ze szczyptą ironii, dobry styl, język, ale momentami książka nieco męczy. Niemniej jednak to kolejna nieprzewidywalna przygoda w Xancie :)
6/10

Lorendil | 2013-05-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: kwiecień 2013

W Xanthcie zakochałam się od pierwszego przeczytania, więc jestem bardzo pobłażliwa dla kolejnych części. Jednakże Dor w Przesmyku wydał mi się mniej dojrzały niż w Zamku Roogna, co jest dosyć śmieszne. Mimo to, książkę pochłonęłam szybko.

kudybcia | 2016-07-13
Przeczytana: 1998 rok

nowe wydanie chyba warto powrócić do dobrej lektury z przed lat

Ćwiek