Chodząca mądrość. Trzy pokolenia, dwa psy i poszukiwanie szczęśliwego życia

Okładka książki Chodząca mądrość. Trzy pokolenia, dwa psy i poszukiwanie szczęśliwego życia Deepak Chopra, Gotham Chopra Patronat Logo
Patronat Logo
Deepak ChopraGotham Chopra Wydawnictwo: Barbelo biografia, autobiografia, pamiętnik
Walking Wisdom: Three Generations, Two Dogs, and the Search for a Happy Life
Chopra

Pieskie życie

Emocjonalny 🎢.

Emocjonalny 🎢.

W "Chodzącej mądrości" możemy przeczytać o licznych, długich rozmowach ojca z synem na życiowe, a wręcz egzystencjalne tematy, o ich przyjaźni z Michaelem Jacksonem, o kryzysach małżeńskich i o ich zmaganiach wynikających z ojcostwa.
Mi się książka nawet podobała, jej lektura była dla mnie nowym doświadczeniem, gdyż po biografie, autobiografie, czy pamiętniki raczej nie sięgam, a i te filozoficzne rozważania nad życiem człowieka, były dla mnie inną tematyką niż zazwyczaj czytam.

Świetna książka pokazująca całą mądrość, którą są w stanie przekazać nam zwierzęta. Jeśli ktoś twierdzi, że Pies jest stworzeniem głupszym czy tez mniej inteligentym od człowieka to jest w błędzie i ta książka to pokazuje. Pokazuje tez piękną przyjaźń pomiędzy ojcem i synem. 10/10

Fantastycznie napisana książka pokazująca relacje rodzinne, ale także to jak pies wpływa na zmianę relacji między ludźmi i jak mocno je umacnia. Jak najbardziej polecam. To kolejna książka, którą przeczytałem z wydawnictwa Barbello i zarazem kolejna na której się nie zawiodłem. Bardzo fajnie wydana. Polecam ją przeczytać każdemu ojcu, ale też każdemu synowi. Pokazuje fantastycznie relacje między nimi, które jak to w przypadku ojca z synem często potrafią być trudne.

2025

Gotham Chopra musi całę życie znosić niewygodną prawdę, ze jego ojciem jest sławny Deepak Chopra, lekarz, trener rozwoju osobistego,popularyzator duchowowści Wschodu na rynku amerykańskiem. Mimo wszystko udało się im wspólnie stworzyc sympatyczną, ciekawą lekturę wzbogaconą zabawnymi opowieściami z życcia obu autorów. niebagatelną rolę w pozytywnym odbiorze tej książki odegrały pojawiajace się na jej kartach czworonogi. Pocieszne są też rysunki. A jak mówi Gotham zaczeło się od psa, o któego z siostrą Malliką molestowali ojca.
pojawił się więc nicholas. Kąpiele przeroadzłąy się w bitwę morską, oa ojciec wypróbowywał na niesfornym szczeniaku swoje obłaskawiające eksperymenty, testował swoje psychologiczne teorie, usiłując wytrenować go na podobieństwo ludzkich pacjentów. Mamy też wywód o tym, jak psy staraja się spełniać nasze oczekiwania, a duchowośc oznacza brak oczekiwań.
Gotham też przeżywa swoją nową rolę, bo pojawił się Krishnu, i absorbuje nowo upieczonych rodziców. Wywody o behawiosrystach przerywa wiekopomna wypowiedź berbeć: dad rzuć pilłkę, bo między dzieciakiem a psem nawiązała się nić porozumienia.
Dowiadujemysię o uroczej Cleo, której jedynym mankamentem była nadpobudliwość podczas lotu samolotem. Gotham niestety pewnego razu skrewił i nie dał jej środków uspokajających, a jescze do histerii suni dołaczyły występy zmęczonego dwulatka, więc podróżnicza klapa podcas lotu międzykontynentalnego murowana.
Dużo uwagi Gotham poświęca przyjaźni ojca z Michaelem jacksonem, bo zbuwerrsowany był jego nagłym odejściem. Pokazuje jego ciepła, wrażliwą stronnę natury, sam był nastolatniem kumplem celebryty, zanim rozpętała sie fala pomówień o molestowaniu dzieci. Pięknie pisze o wielkodusznośći i hojności Michaela, o tym, jak bardzo kochał swoje dzieci, jak dbał o nie. Wzruszające świadectwo przyjaciela. Gorąco polecam, także za terapeutyczne wartości, bo relacja Deepaka z synem jest skomplikowana, wiele mieliby kwestii " do przepracowania", ale jesteśmy świadkami ich wzajemnego docierania się i tolerancji, akceptacji, rodzącego się porozumienia. często tak jest że ojcowie nieobecni w życiu dzieci, potrafią być oddanymi i czułymi dziadkami.

gdy sięgnęłam po tę książkę nie miałam pojęcia kim jest Deepak Chopra, ani że jest on tak popularny w USA (no cóż mimo, że czytam sporo, to nie czytuję poradników wszelkiej maści, ale nie chcę tego zgłębiać
trochę nużące są wątki filozoficzno-refleksyjne, ale bardzo przemawia do mnie moc płynąca z posiadania licznej, wspierającej się i rozmawiającej ze sobą Rodziny, gdzie uważnie słucha się każdego i darzy miłością i zrozumieniem, nawet gdy ma on 4 łapy.

Niestety książka ta bardzo mnie zawiodła - jest o wszystkim i o niczym. Trochę o autorze, trochę o jego synu, trochę o jego psach - Cleo i Nicolasie, gdzieś tam pojawia się też reszta rodziny oraz filozofie czy rozmyślania jego ojca. Ogółem jak dla mnie jedno wielkie pomieszanie z poplątaniem, czytałam bez entuzjazmu, brakowało mi tej chęci zaczynania kolejnego rozdziału z myślą ,,ojej, ciekawe co będzie dalej!". Niestety, ta publikacja w ogóle nie przypadła mi do gustu.

"Chodząca mądrość" to opowieści o psie ale także o całej rodzinie słynnego guru Deepaka Chopry. Wraz z synem prowadzą filozoficzne rozmyślania na tematy ducha ale i nie tylko. Zachowania psa i różne śmieszne historie z nim związane pozwalają zrozumieć wiele istotnych problemów życia i śmierci. Filozofia, miłość, radość, duchowość, Michael Jackson :-),rodzina, sens życia i inne ciekawe zagadnienia przeplatają się w tej sympatycznej opowieści.

Fantastyczna, ciepła i przyjemna książka m.in. o tym, czego można się nauczyć od własnego psa,od własnego ojca i... od życia;) Ogromny plus za świetną robotę tłumacza,czytając czujemy się tak, jak gdybyśmy sami rozmawiali z autorem. Polecam na poprawę humoru, do pociągu, na miły wieczór pod kocem czy do poczytania na leżaku!

Szanując czas książki dzielę na wartościowe i na stratę czasu. Z przykrością stwierdzam, że gdyby nie nieliczne "perełki" tę pozycję musiałabym dodać do tej drugiej grupy pomimo,iż interesuję się filozofią a zwierzęta w tym psy towarzyszą mojemu życiu od lat. Autorowi chyba zabrakło koncepcji o czym tak w zasadzie powinna być ta książka. O sobie?Psie?Synu?Ojcu?Relacjach rodzinnych? Jest tu po trochu wszystkiego i prawie nic, trudno odgadnąć chwilami co mają wnosić poszczególne historie do całości. Być może jestem niezbyt sprawiedliwa ale po doświadczonym dziennikarzu spodziewałabym się więcej.
Zacytuję tu dziadka autora "Twój ojciec pisze książki o tym, jak być szczęśliwym. Twój pies, jak każdy pies, po prostu jest szczęśliwy.O czym tu pisać?" To by było na tyle.

• Moje
  • Inspiracje

Deepak Chopra Chodząca mądrość. Trzy pokolenia, dwa psy i poszukiwanie szczęśliwego życia Zobacz więcej