Chodząca mądrość. Trzy pokolenia, dwa psy i poszukiwanie szczęśliwego życia

Tłumaczenie: Dagmara Waszkiewicz
Wydawnictwo: Barbelo
Walking Wisdom: Three Generations, Two Dogs, and the Search for a Happy Life
Chopra,
AMisz

Poznajcie największy sekret Michaela Jacksona i historię kilku wspaniałych przyjaźni! Chodząca Mądrość to szczera, ujmująca i pełna humoru opowieść o życiu niezwykłej rodziny z lekką domieszką transcendencji! To obowiązkowa lektura dla miłośników psów, fanów Michaela Jacksona, wielbicieli Deepaka Chopry oraz wszystkich głodnych szczerej opowieści o trudach i radościach świadomego, uważnego,...

Chodząca Mądrość to szczera, ujmująca i pełna humoru opowieść o życiu niezwykłej rodziny z lekką domieszką transcendencji! To obowiązkowa lektura dla miłośników psów, fanów Michaela Jacksona, wielbicieli Deepaka Chopry oraz wszystkich głodnych szczerej opowieści o trudach i radościach świadomego, uważnego, mądrego życia! W „Chodzącej mądrości” przeczytacie o długich rozmowach ojca z synem poszukujących odpowiedzi na ważne pytania, o ich przyjaźni z Michaelem Jacksonem, refleksjach na temat małżeństwa, kryzysu wieku średniego czy zmagań na progu ojcostwa, a także o tym, ile znaczy psia mądrość i kochająca rodzina. Bohaterowie tej opowieści odkrywają, że cechy, które zaobserwowali u swoich czworonożnych towarzyszy i które najbardziej w nich podziwiają, to te same właściwości, które my, ludzie, powinniśmy w sobie wykształcić, aby żyć szczęśliwie. Dostrzegają, jak wiele możemy nauczyć się od psów. ”Chodząca Mądrość” pokazuje, jak stać obiema (a nawet czterema!) nogami na ziemi, czerpiąc jednocześnie siłę i mądrość z najstarszych duchowych tradycji. Gotham Chopra uważa siebie za zupełnie zwyczajnego faceta. Zajada się pizzami, mógłby oddać życie za lokalne drużyny sportowe, często ogląda telewizję ze swoim synem i chodzi na mecze. Ale jego dzieciństwo nie było zwyczajne. Jako syn słynnego Deepaka Chopry, uwielbianego przez miliony trenera rozwoju osobowości, Gotham wiedzie dość wyjątkowe życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Barbelo, 2013

źródło okładki: www.barbelo.com.pl

Oficjalna recenzja
Bartosz książek: 27

Pieskie życie

Historie o psach i ich właścicielach, nie są zazwyczaj zbyt porywające, a w szczególności dla czytelnika, który w swoim życiu nie zaznał bezwarunkowej miłości czworonoga. Bo co może być fascynującego w opisach spacerów i perypetiach „psiego” życia właścicieli zwierzaka? „Chodząca mądrość…” to jednak coś więcej. To próba połączenia prostej i nieskomplikowanej historii z filozofią. I trzeba przyznać, że ta próba wyszła wyjątkowo ciekawie.

Sama postać Deepaka Chopry jest z pewnością znana czytelnikom, którzy miłują się w poradnikach przeróżnego typu. Począwszy od miłości, a skończywszy na prostych zachowaniach, które gwarantują sukces w biznesie. Chopra to guru, choć w Polsce niespecjalnie znany. Gdy jego syn, Gotham, postanowił napisać książkę o psie, nawet nestor rodu stwierdził, że to raczej bezsensowne. Czy powieść zostałaby wydana, gdyby nie nazwisko Chopra na okładce? Prawdopodobnie nie, ale dobrze że pojawiła się ona na rynku.

Początkowo dość trudno przyzwyczaić się do stylu w jakim została napisana „Chodząca mądrość…”. Liczne przeskoki w czasie, brak chronologii zdarzeń czy też liczne nawiązania do filozofii potrafią zmęczyć. Jednak z każdą kolejną stroną, czytelnik wpada w pewien rytm, który wewnętrznie go wycisza. Wprawdzie wywody Deepaka miejscami są mocno oderwane od rzeczywistości, trudno odmówić im choć odrobiny racji. Z tych rozmów wyłania się relacja między ojcem i synem. Relacja trudna i skomplikowana, choć z „zewnątrz” wszystko wygląda dobrze. Widać, że Gotham kocha ojca, ale miejscami da się wyczuć pewną złość skierowaną w jego stronę. Bo „Chodząca mądrość…” nie jest opowieścią o psach w rodzinnym domu. To próba zapisania relacji międzyludzkich, a sam pies jest tylko zwierciadłem na nie reagującym.

W książce, jak sam tytuł powieści sugeruje, są dwa psy. Nicholas i Cleo. Pierwszy jest tylko wspomnieniem z dzieciństwa Gothama, obrazującym jak jego ojciec odnosił się do nowości i tym samym do potrzeb swoich dzieci. Natomiast Cleo to kolejna, pełnowartościowa bohaterka powieści. Opisy jej zachować, nawet tych najprostszych, służą do filozoficznych rozważań o życiu i przemijaniu. Trudno nie odnieść wrażenia, że są one czasami przesadzone, ale nie sposób im odmówić choć częściowej racji.

„Chodząca mądrość…” pełna jest filozoficznych cytatów (m.in. Rumiego), ale znalazło się w niej miejsce również dla Michaela Jacksona (obszerny i chyba najciekawszy fragment powieści), Szekspira i nawet dla pewnego cytatu, który najbardziej rozpowszechniony został za pomocą Chucka Palahniuka i licznych internetowych zdjęć z bohaterami filmu „Fight Club”. W „Chodzącej mądrości…” trudno dopatrzyć się jakiejś głębszej warstwy fabularnej, wszystkie sytuacje, które pojawiają się w powieści, służą rozważaniom filozoficznym.

Komu zatem można polecić tę pozycję? Chyba każdemu, kto kiedykolwiek miał przy swoim boku czworonożnego przyjaciela i lubuje się w filozofii. To połączenie, choć wydaje się dziwaczne, sprawdziło się wyjątkowo dobrze. Inni mogą być zawiedzeni brakiem akcji i ciągłymi wynurzeniami guru filozofii.

Bartosz Szczygielski

Przy_kawie_z_ksiazka | 2014-04-14

Autorzy książki próbują przekazać czytelnikowi filozofię życia, opartą o relacje ojca z synem, męża z żoną, dziadka z wnukiem, przyjaciela z przyjacielem, kuzynostwie - w każdej możliwej relacji rodzinnej. Relację tę przedstawia Deepak Chopra, którego mogą znać czytelnicy poradników. W Polsce autorzy są niezbyt znani, za to za granicą są uwielbiani i traktowani jako chodzący autorytet.

Książka nie jest typowym poradnikiem czy zbiorem myśli. Jest opowieścią pisaną w lekki sposób, o życiu, obserwacji i myśli jednego z najsłynniejszych guru duchowych dzisiejszych czasów. Przedstawione relacje są trwałe, autentyczne, a ich fundamentem jest pies. W książce są dwa psy - jeden jest wspomnieniem z dzieciństwa i pretekstem do opowiedzenia historii; drugi to suczka Cleo, która jest tu pełnowartościową bohaterką. Dzięki niej mamy możliwość wysłuchania zabawnych opowieści i poznania mądrości... Nikt z nas się nie spodziewa, ile nas może nauczyć własny pies.

W książce jest jeden ważny wątek...

Muminka | 2018-01-11
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Gotham Chopra musi całę życie znosić niewygodną prawdę, ze jego ojciem jest sławny Deepak Chopra, lekarz, trener rozwoju osobistego,popularyzator duchowowści Wschodu na rynku amerykańskiem. Mimo wszystko udało się im wspólnie stworzyc sympatyczną, ciekawą lekturę wzbogaconą zabawnymi opowieściami z życcia obu autorów. niebagatelną rolę w pozytywnym odbiorze tej książki odegrały pojawiajace się na jej kartach czworonogi. Pocieszne są też rysunki. A jak mówi Gotham zaczeło się od psa, o któego z siostrą Malliką molestowali ojca.
pojawił się więc nicholas. Kąpiele przeroadzłąy się w bitwę morską, oa ojciec wypróbowywał na niesfornym szczeniaku swoje obłaskawiające eksperymenty, testował swoje psychologiczne teorie, usiłując wytrenować go na podobieństwo ludzkich pacjentów. Mamy też wywód o tym, jak psy staraja się spełniać nasze oczekiwania, a duchowośc oznacza brak oczekiwań.
Gotham też przeżywa swoją nową rolę, bo pojawił się Krishnu, i absorbuje nowo upieczonych rodziców. Wywody...

ansomia | 2013-07-07
Przeczytana: 04 lipca 2013

„- Oto znakomity przykład różnicy między ludźmi a psami[…] – Psy są osadzone w teraźniejszości. Nie martwią się o jutro i nie rozpamiętują dnia wczorajszego. Mają pełną świadomość chwili obecnej, a ich uwaga skupiona jest na jednym punkcie.”[str:21]

„Chodząca mądrość” to opowieść Gothama Chopry i jego ojca Deepaka. Pewnie niektórym osobom, aczkolwiek niewielu, Deepak Chopra skojarzy się z poradnikami, z których słynie. Autor jest mało znany w Polsce, jednak przez połączenie ojca i syna powstał duet, dzięki któremu na rynku wydawniczym pojawiła się ta interesująca lektura.

Większości z Was patrząc na okładkę książki, nasunie się myśl, że jest to kolejna publikacja dla młodszych czytelników- nic bardziej mylnego. Treść książki to bogata skarbnica przemyśleń, na przeróżne tematy od sensu istnienia, małżeństwo i wychowanie dzieci po pieską mądrość. Wszystko to ukazane jest z punktu Gothama Chopry, który porywa nas w opowieść o swoim życiu, natomiast Deepak...

Octopus | 2015-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2015

gdy sięgnęłam po tę książkę nie miałam pojęcia kim jest Deepak Chopra, ani że jest on tak popularny w USA (no cóż mimo, że czytam sporo, to nie czytuję poradników wszelkiej maści, ale nie chcę tego zgłębiać
trochę nużące są wątki filozoficzno-refleksyjne, ale bardzo przemawia do mnie moc płynąca z posiadania licznej, wspierającej się i rozmawiającej ze sobą Rodziny, gdzie uważnie słucha się każdego i darzy miłością i zrozumieniem, nawet gdy ma on 4 łapy.

Sosenka | 2013-06-20
Przeczytana: czerwiec 2013

"Chodząca mądrość" to nowość wydawnictwa Barbelo, poradnik i super komedia, a także dużo życiowej mądrości. Wszystko autorstwa znanego popularyzatora duchowości, prawdziwego guru w dziedzinie szczęścia - Deepaka Chopra i jego syna Gothama.
Nie jest to jednak typowy poradnik, ani zbiór banalnych myśli, czego wiele osób, sądząc po opiniach w internecie, nie znosi. Ta książka to raczej opowieść, pisana lekkim piórem, o życiu syna jednego z najsłynniejszych guru duchowych naszych czasów. Jego obserwacje i myśli, poglądy i życie, z jednej strony normalnego męża i ojca, a przede wszystkim właściciela nienormalnego psa, a z drugiej strony syna ważnej, znanej i podziwianej osobowości, co często rodzi presję.
"Chodząca mądrość" jest podzielona na rozdziały. Każdy rozpoczyna się pytaniem Gothama skierowanym do jego ojca Deepaka. Pytaniem o sens życia, szczęście i różne refleksyjne aspekty. Są to króciutkie wymiany zdań, po których rozpoczyna się rozdział. Każdy o czymś innym,...

qbard | 2014-05-04

"Chodząca mądrość" to opowieści o psie ale także o całej rodzinie słynnego guru Deepaka Chopry. Wraz z synem prowadzą filozoficzne rozmyślania na tematy ducha ale i nie tylko. Zachowania psa i różne śmieszne historie z nim związane pozwalają zrozumieć wiele istotnych problemów życia i śmierci. Filozofia, miłość, radość, duchowość, Michael Jackson :-), rodzina, sens życia i inne ciekawe zagadnienia przeplatają się w tej sympatycznej opowieści.

grejfrutoowa | 2013-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2013

Deepak Chopra to znany indyjski pisarz, filozof i lekarz. Jego książki podbijają światowy rynek. Gotham Chopra to latorośl Deepaka. Obaj panowie stworzyli wspólnymi siłami książkę „Chodząca mądrość”, którą w 2013 roku wydało Barbelo.

Książka opowiada losy rodziny Chopra. I nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że panowie skupili się głównie na swoich czworonożnych przyjaciołach – Nicholasie i Cleo. Te psy nie raz przysporzyły im zmartwień, kłopotów i upokorzeń. Ale jeszcze częściej były sprawcami radości, zaskoczenia i dumy. To dzięki nim ojciec i syn prowadzili liczne rozmowy na tematy związane nie z psami, lecz z ludźmi. Na podstawie ich zachowań tworzyli teorię na temat cywilizacji i społeczeństwa, uczyli się wzajemnie oddania, przywiązania, lojalności i zaufania, a potem przekładali to na relacje międzyludzkie. Psy były obecne w życiu Gothama niemal od zawsze. Jego ojciec nie był szczęśliwy, gdy pojawiły się w ich domu, ale dzięki temu zaczął mieć coraz bliższe...

przygodka | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Szanując czas książki dzielę na wartościowe i na stratę czasu. Z przykrością stwierdzam, że gdyby nie nieliczne "perełki" tę pozycję musiałabym dodać do tej drugiej grupy pomimo,iż interesuję się filozofią a zwierzęta w tym psy towarzyszą mojemu życiu od lat. Autorowi chyba zabrakło koncepcji o czym tak w zasadzie powinna być ta książka. O sobie?Psie?Synu?Ojcu?Relacjach rodzinnych? Jest tu po trochu wszystkiego i prawie nic, trudno odgadnąć chwilami co mają wnosić poszczególne historie do całości. Być może jestem niezbyt sprawiedliwa ale po doświadczonym dziennikarzu spodziewałabym się więcej.
Zacytuję tu dziadka autora "Twój ojciec pisze książki o tym, jak być szczęśliwym. Twój pies, jak każdy pies, po prostu jest szczęśliwy.O czym tu pisać?" To by było na tyle.

AnnaM | 2013-05-18
Przeczytana: 17 maja 2013

Zacznę od tego, że... w naszej rodzinie zawsze był i nadal jest jakiś pies. Hmmm... Pewnie Dusia i Saba zrobiłyby "focha", gdyby przeczytały określenie "jakiś". Ale o inny temat, na inny wpis... Dziś o książce "Chodząca mądrość" Gothama Chopry.

Jest to właściwie filozoficzna opowieść o relacjach. Jakich? Równie filozoficznie odpowiem: każdych ... Mamy tutaj bowiem relację ojciec - syn, mąż - żona, dziadek - wnuk, przyjaciel - przyjaciel, kuzynostwo, zatem relacje rodzinne w każdej możliwej konfiguracji. Jest jednak jedno ogniwo, które powoduje, że relacje te są autentyczne, trwałe, szczere i zmuszają do stawiania pytań o ich sens i fundament - PIES. Niewiarygodne? Płytkie? Nic bardziej mylnego! Dialog ojca z synem rozpoczyna się najczęściej na płaszczyźnie egzystencjalnej (przyczynia się do tego obecność Cleo - pies Gothama), by przejść niepostrzeżenie na filozoficzną wyżynę poszukiwania odpowiedzi o sens życia i szczęście. To również historia pytań zadawanych sobie i szukania...

dziewczyna84 | 2013-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 lipca 2013

Istnieje wiele publikacji próbujących zgłębić zagadnienia sensu istnienia, pojąć czym jest szczęście, jak je osiągnąć i czy kondycja naszego ciała ma wpływ na stan ducha. "Chodząca mądrość" jest książką próbującą podejść do tych zagadnień od strony jeszcze nie spotykanej. Jakby przez pryzmat psa. Porównując jego spojrzenie i oczekiwania wobec świata z podejściem i oczekiwaniami człowieka. Czy to porównanie jest konieczne? Aby nabrać dystansu do siebie, świata i podejmowanych decyzji - może tak. Ale czy "smaczne"? Myślę, że nie.

Gotham Chopra jest przede wszystkim synem swojego ojca. Czyli znanego lekarza, pisarza, filozofa którego dziesiątki publikacji znane i doceniane są na całym świecie. W Polsce postać ta jest może mniej znana, lecz dzięki tej książce na której również widnieje jego imię (i nazwisko) jako jej współtwórcy, obu panów poznamy bliżej. Po przeczytaniu "Chodzącej mądrości" odnoszę wrażenie, że poprzez jej publikację, autorowi zależy na dwóch rzeczach. Znalezieniu z...