Zgłosuj na książki roku 2017

978-83-240-2361-5
garbus, samochód, legenda, historia
motoryzacja
Ag2S

Fascynująca książka o legendarnym samochodzie, który stał się symbolem wielkich przemian. Niejedna hollywoodzka gwiazda mogłaby pozazdrościć mu spektakularnej biografii.Przyszedł na świat w hitlerowskich Niemczech. Jego ojcem był geniusz motoryzacji, Ferdynand Porsche, a ojcem chrzestnym sam Führer. W światowej karierze przeszkodziła mu wojna. Triumfalny powrót w latach 60. zawdzięcza...

Niejedna hollywoodzka gwiazda mogłaby pozazdrościć mu spektakularnej biografii.Przyszedł na świat w hitlerowskich Niemczech. Jego ojcem był geniusz motoryzacji, Ferdynand Porsche, a ojcem chrzestnym sam Führer. W światowej karierze przeszkodziła mu wojna. Triumfalny powrót w latach 60. zawdzięcza nowojorskim Mad Menom, którzy dzięki genialnemu chwytowi reklamowemu zapewnili mu nieśmiertelność. Swoje trzydzieste pierwsze urodziny obchodził pośród dzieci kwiatów na festiwalu Woodstock.

Mały Volkswagen Garbus zawsze był czymś więcej niż tylko samochodem. Jego fenomen w niezwykły sposób wpisał się w burzliwą historię minionego stulecia. Nim zyskał status legendy, przebył długą drogę pełną zaskakujących paradoksów.

„Garbus” to błyskotliwie opowiedziana historia ludzi, których wyobraźnia wyprzedziła epokę i przesądziła o sukcesie niepozornego, ale do dzisiaj kultowego samochodu.
To oni udowodnili, że małe rzeczywiście jest piękne.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3687,Garbus

roth | 2013-04-22

Z lekkim zdziwieniem przyjąłem powstanie biografii samochodu. Jak się okazało nie był to zwykły samochód, bowiem Garbus naprawdę zaskakuje swoją historią, a dzięki książce Andrei Hiott można się o tym przekonać. Pierwszy model Volkswagena był świadkiem największych światowych przemian gospodarczych, politycznych, ekonomicznych, kulturowych, społecznych i medialnych ubiegłego wieku. Mało tego w jego powstanie, produkcję, dystrybucję oraz promocję zaangażowały się nieprzeciętnie kreatywne jednostki, spośród których w pierwszej kolejności należy wymienić ojca Garbusa – Ferdynanda Porschego. „Garbus” to książka napisana z pasją, co czuje się i dzięki czemu czyta się tę książkę z prawdziwą przyjemnością.

Piotrek | 2014-10-06
Przeczytana: 06 października 2014

Książce daję ledwo ocenę dobrą. Jest tak niestety ponieważ autorka tak naprawdę nie wiedziała od czego zacząć, więc zaczęła od wszystkiego.

Spora część książki nie dotyczy niestety samochodu, a historii Europy, wydarzeń społecznych i politycznych. Książce brakuje solidnej selekcji materiału. Widać, że miała być docelowo produktem na rynek amerykański. Autorka przybliżyła wszystko by Amerykanin zrozumiał istotę rzeczy. To martwi, skoro większość Amerykanów uważa Europę za kraj i nadal z uporem maniaka myli Austrię z Australią.

I właśnie po objętości książki widać jak mało jest wiedzy o Garbusie. W kółko poznajemy niepotrzebnie autobiografię Ferdynanda Porsche i niestety Adolfa Hitlera. Nie zaprzeczam, Hitler i Porsche to pomysłodawca i konstruktor, bez których nie byłoby Garbusa, ale lepiej byłoby wybrać kamienie milowe z tych autobiografii i zamknąć w 3 może 4 rozdziałach, a resztę poświęcić "aucie dla ludu".

Nikogo na pewno nie będzie obchodzić czy Hitler dostał się na...

Immo | 2014-12-14
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Świetnie napisana opowieść nie tylko o samochodzie, ale i (a właściwie, przede wszystkim) o ludziach stojących za jego powstaniem, przetrwaniem trudnych czasów i sławą... oraz o złożonym społecznym kontekście, który mu towarzyszył.

Książka nie opowiada o skomplikowanych technicznych szczegółach. Woli raczej opowiedzieć o historiach niezwykłych ludzi, których losy splotły się, gdy ów niewielki, trochę pokraczny, ale niewątpliwie uroczy samochód ze złożoną duszą pojawił się po raz pierwszy w ich życiu. Mówi też o historii Niemiec i USA oraz opisuje przywódców, społeczeństwa oraz gospodarki tych krajów i wielkie oraz istotne w nich zmiany, które zachodziły w najbardziej burzliwych latach XX wieku.

Trochę tu dygresji, sporo dywagacji, ale wszystko ma sens i sprawia, że "Garbusowi" blisko do długiego, błyskotliwego eseju. Po lekturze zyskałem wielki szacunek dla marki VW oraz zamarzyłem o wizycie - choćby jednodniowej - w Wolfsburgu, mieście Volkswagena. Bodaj pierwszy raz zdarzyło...

Marlena | 2014-03-11
Przeczytana: 18 lutego 2014

Nie wiem skąd pomysł na taką książkę, ale jest świetny. Dowiedziałam się właściwie wewnątrz książki. Jak już napisałam jestem fanką Garbusa. Nic się nie zmieniło odkąd przeczytałam książkę. Adrea Hiott wykonała kawał wspaniałej pracy. Dotarła do takich informacji, o których wielu ludzi już pewnie nie pamięta.

Kto z Was spodziewałby się, że Garbus to nazistowskie dziecko największego mordercy ludzkości – Hitlera? Hitler wpadł na pomysł stworzenia samochodu dla ludzi. Stąd też wywodzi się nazwa Volsk – ludzie, wagen – pojazd, z języka niemieckiego. (Nie znoszę tego języka, więc paradoksem jest moja sympatia do ich samochodu.) Zanim jednak garbus powstał musiało minąć wiele lat. Zaprojektował Garbusa nikt inny jak Ferdinand Porsche – ten sam, którego Porsche podziwiacie na ulicy. Porsche był wspaniałym inżynierem, projektantem, architektem samochodów, zapaleńcem kochającym swoje samochody i swoją pracę czasami bardziej chyba niż rodzinę.

Fabuła, która w całości dotyczy historii...

Jurek | 2014-08-03
Przeczytana: lipiec 2014

Nie zawsze „oficjalna” recenzja czy streszczenie zachwalające książkę okazuje się prawdziwe, ale w tym przypadku tekst wydawcy jest jak najbardziej „na miejscu”, a najcelniejsze jest zdanie: „`Garbus` to błyskotliwie opowiedziana historia ludzi, których wyobraźnia wyprzedziła epokę i przesądziła o sukcesie niepozornego, ale do dzisiaj kultowego samochodu”.
Otóż właśnie – „Garbus” to oczywiście książka o historii samochodu, ale przede wszystkim – o ludziach którzy go wymyślili, projektowali, produkowali, testowali, promowali, sprzedawali… Na sążniste dzieło składa się cała masa opowieści związanych z samochodem i pracującymi przy nim ludźmi, od początków kariery pomysłodawcy - Ferdynanda Porsche (jeszcze w czasach Austro-Węgier), po kampanie reklamowe torujące modelowi drogę na rynki powojennej Europy i Ameryki . W książce przewija się wiele wątków, czasem treść odbiega daleko od tytułowego „garbusa”, ale chyba inaczej by się nie dało sensownie przedstawić niezwykle wyboistej i...

mechrowerowy | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Temat wspaniały. Książka zaledwie niezła. Pisząc o samochodzie, który produkowano przez tyle lat nie sposób napisać o wszystkim, ale szkoda, że zrezygnowano niemal zupełnie z historii Garbusa po 1970 roku, po to aby wypełnić to miejsce historią agencji reklamowej zajmującej się pierwszą kampanią VW w Stanach Zjednoczonych. Połowa objętości tej książki nie jest opowieścią o samochodzie tylko o amerykańskich Mad Menach. Nie na to liczyłem.

COMPOSmentis | 2013-07-17
Przeczytana: 10 lipca 2013

Zachwycająca autorka sprawiła, że książka trafiła na moją półkę. Proponuję sobie podejrzeć biografię Andrei Hiott (koniecznie ze zdjęciem, to zrozumiecie dlaczego;). Nieco przerażała mnie możliwość natrafienia w opisach na szczegółowe detale dotyczące mechaniki pojazdu, ale miła niespodzianka - wszystko okazało się zrozumiałe dla laika polonisty. Zaskoczyła mnie również ilość historii najnowszej przemyconej przy takim temacie. Niechcący poznaje się biografię Porsche i trochę Hitlera (tego nie dało się uniknąć), ale również twórców niezależnej i twórczej szkoły reklamy amerykańskiej (naprawdę ciekawi ludzie). Do minusów zaliczam fakt, że w książce jest tak mało zdjęć, bo temat aż się prosi o większą ilość grafiki. Trochę się temat autorce rozwlókł (gdzieś koło 200 strony dotarło do mnie, że garbus nawet jeszcze nie wszedł do masowej produkcji!), ale po przeczytaniu wszystko ładnie ułożyło się w spójną całość. Polecam dla lubiących motoryzację, historię, politykę... nie ma ani słowa...

Bookeriada | 2014-07-18
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Podobno każdy przedmiot — czy to mały, czy też większy — ma swoją duszę. Jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy, bo każdy z nas posiada swój ulubiony szalik, talerz lub inny drobiazg, z którym nie potrafi się rozstać. Są one pamiątkami, wywołują na twarzy uśmiech, ale także w jakiś sposób świadczą o charakterze właściciela.

Takim większym „drobiazgiem” może też być samochód — w końcu markę i model wybiera się ze względu na swoje preferencje i potrzeby. A potem niektóre środki transportu stają się prawdziwymi legendami — jak mały i dzielny Garbus.

Nic dziwnego, że wreszcie doczekał się obszernej i interesującej „biografii”. Andrea Hiott przedstawiła kolejne losy tego samochodu, skupiając się zwłaszcza na osobach, które przyczyniły się do jego powstania i późniejszego rozwoju. Niesamowite: tak różnych ludzi, których dzieli praktycznie wszystko (pochodzenie, kraj zamieszkania, poglądy) oprócz pasji, połączył niepozorny Garbus. Stał się on ucieleśnieniem marzeń, dowodem na to, że...

Lukasz | 2013-12-06

Na ksiazke natknolem sie w jednej z ksiegarni, szukajac 3 ksiazki do promocji. Sprawdzialem opinie na lubimyczytac.pl i kupilem ksiazke. Delikatnie zafascynowany biografia samochodu, bo tego jeszcze nie pisali w mojej bibliteczce. Lubie motoryzacje ta starsza i ta nowsza, ale czy na tyle by czytac biografie okazuje sie ze tak bo to nie zwykla biografia. Mogloby sie wydawac ze bedzie to suchy techniczny opis malego kultowego Garbusa, ale naszczescie nie. Autorka pisze bardzo ciekawie, opisujac realja panujace przez czaly czas kiedy powstawal Garbus. Opisuje relacje jakie laczyly wszystkich waznych dla powstania Garbusa samochodu dla ludu, a wiec Pana Porsche i pozostalych. Autorka zwraca uwage dlaczego Garbus stal sie samochodem milionow i jak ewoluowal jego odbior na wielu rynkach. Bardzo przyjemna lektura nie tylko dla fanow Garbusa ale np tez dla "historykow". polecam.

hevi | 2014-10-09
Przeczytana: lipiec 2014

Zamiast książki o garbusie (i szerzej: motoryzacji) dostałam mdłe pitolenie o z grubsza nie wiadomo czym. Rzadko mi się to zdarza, ale po prostu się poddałam w momencie, kiedy Hiott przestała już nawet udawać, że pisze o garbusie a skupiła się na jakichś amerykańskich specach od marketingu. Poza tym, rzecz jasna, poziom typowy dla Amerykanów, czyli niziutki.