Bitwa szalała do wieczora. Powieść o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
83-210-0770-8
historyczna
geokuba

Powieść Gerarda Górnickiego traktująca o Powstaniu Wielkopolskim powstała na podstawie studiów historycznych i wywiadów środowiskowych. Autor umieścił akcję książki w Poznaniu i na północnym froncie walk powstańczych, na Ziemi Gnieźnieńskiej, w Inowrocławiu, Szubinie, Żninie, w Rynarzewie - w miejscach krwawych zmagań i znaczących dla całego Powstania bitew. Poprzez losy bohaterów, w znakomitej większości postaci historycznych, ukazał specyfikę tego zrywu ludowego, jego spontaniczność, oddał nastrój i znaczenie wydarzeń sprzed 70 lat. Zwycięstwo zostało osiągnięte trudem prostego żołnierza i jego bezpośredniego dowódcy - ich to uczynił autor bohaterami swej powieści.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1988

źródło okładki: zdjęcie autorskie