83-01-14015-1

Trzecie, zmienione wydanie podręcznika o dużych walorach dydaktycznych. Zawiera podstawowe informacje o głównych działach teorii liczb, jednej z najstarszych dyscyplin matematycznych: ■ elementarnej (rozkład liczb na czynniki pierwsze, liniowe równania diofantyczne, teoria kongruencji, równania diofantyczne drugiego i wyższego stopnia, funkcje arytmetyczne), ■ analitycznej, ■ addytywnej teorii...

■ analitycznej,
■ addytywnej teorii liczb (elementy teorii gęstości Schnirelmana, dowód twierdzenia Waringa-Hilberta),
■ teorii liczb algebraicznych (wprowadzenie w teorię skończonych rozszerzeń ciała liczb wymiernych oraz w teorię pierścieni Dedekinda, liczby przestępne, dowód przestępności liczby e - podstawy logarytmów naturalnych).

Jednym z celów książki jest pokazanie związków teorii liczb z innymi działami matematyki: algebrą, topologią, analizą i teorią prawdopodobieństwa.
W obecnym wydaniu pojawił się nowy rozdział o równaniach diofantycznych, w istotny sposób poszerzono też wiadomości o liczbach algebraicznych.
Podręcznik przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów matematyki oraz wszystkich, którzy wykorzystują w pracy dydaktycznej i naukowej teorioliczbowe fakty lub metody.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/3814/teoria-liczb...»