Powszechna rozwiązłość. Schulz, egzystencja, literatura

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Hermeneia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-233-3412-5
Abdita

Powszechna rozwiązłość to pierwsza całościowa filozoficzna interpretacja dzieła Brunona Schulza. Jednocześnie jest to pierwsza rozprawa umieszczająca twórczość Schulza w perspektywie egzystencjalnej, w której autor Sklepów cynamonowych odsłania nieznane do tej pory oblicze. Michał Paweł Markowski wykorzystuje liczne, nieprzywoływane dotąd w tym kontekście języki krytyczne: filozofie Hegla i...

Michał Paweł Markowski wykorzystuje liczne, nieprzywoływane dotąd w tym kontekście języki krytyczne: filozofie Hegla i Nietzschego, Heideggera i Ciorana. Przedstawia nową wykładnię Schulzowskiego rozumienia materii i mitu, parodii i ironii, masochizmu i humanizmu. Tytułowa „powszechna rozwiązłość” (określenie samego Schulza) odsyła do zmiennej natury rzeczywistości, która nieustannie zmienia swoje formy, by uchronić się przez utrwaleniem w jednym tylko kształcie. Literacki i filozoficzny egzystencjalizm Brunona Schulza to niezgoda na świat, w którym wyczerpały się już wszystkie możliwości i w którym wypowiedziano już ostatnie słowo.

Powszechna rozwiązłość to najoryginalniejsza książka o Schulzu, jaką do tej pory napisano.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2012

źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1945,strona,...»

Najlepsze i chyba najrzetelniejsze studium o Schulzu jakie czytałam. Markowski subiektywizuje i ostro krytykuje pogląd Panasa o żydowskiej kabale, ale broni się wdzięcznie.

Smakowitość dla fanatyków!

Miłosz | 2013-11-07