Zakazana historia 3

Wydawnictwo: Wydawnictwo Szachowe "Penelopa"
978-83-62908-30-1
historia
Shazza

"Zakazana historia 3", to zbiór artykułów doktora historii Leszka Pietrzaka, byłego pracownika Urzędu Ochrony Państwa, Instytutu Pamięci Narodowej, członka komisji weryfikacyjnej WSI, a także Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Tak jak w poprzednich zbiorach, wszystkie teksty mają za zadanie usunąć "białe plamy" w polskiej najnowszej historii. Pietrzakpodejmuje się tematów, które albo są przez historyków niedoceniane, albo takich, które ze względów politycznych nie są nagłaśniane. W najnowszym zbiorze możemy przeczytać m.in. o zapomnianym holokauście, który Polakom mieszkającym w Związku Sowieckim zgotował w 1937 r. Józef Stalin. Kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków został "taśmowo" uznanych za szpiegów i zamordowanych. Skala tej zbrodni znacznie przekracza rozmiarem ludobójstwo katyńskie. W przeciwieństwie do niego, nie jest jednak obecna w świadomości Polaków. Trudno znaleźć podręcznik historyczny dla młodzież, który by ją opisywał. O pamięć o tych ofiarach nie upominają się również politycy, którzy nie chcą drażnić Rosji.

Pietrzak opisuje również prawdziwą historię Oskara Schindlera. Na świecie uważanego za bohatera ratującego Żydów przed holokaustem.Faktycznie zaś cynicznego przedsiębiorcy, agenta wywiadu niemieckiego,który na niewolniczej pracy Żydów zbił w czasie wojny fortunę.

Wśród zakazanych historii jest również opis działań Wielkiej Brytanii, które ukrywa prawdę o drugiej wojnie światowej przed opinią publiczną. Pietrzak opisał również operacje KGB z lat 80., których celem było utrzymanie Polski w rosyjskiej strefie wpływów, a także kradzież majątku narodowego, przy wykorzystaniu zamieszania związanego z transformacją ustrojową.Zapraszam do lektury!

źródło opisu: http://www.penelopa.pl/produkty/zakazana-historia-3

źródło okładki: http://www.penelopa.pl/produkty/zakazana-historia-3

Czytnik | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, 2014, Legimi
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Naprawdę słaba pozycja. Brak źródeł oraz bibliografii oraz stawia ten zbiór na równi z gazetą codzienną oraz felietonami w niej zamieszczanymi. To nie jest historia tylko często jej wizja przedstawiona przez autora niepoparta żadnymi odnośnikami. Ta pozycja jak i nastepne z tego cyklu potwierdza tylko stwierdzenie, że "historia do dziwka" która każdego potrafi zadowolić według jego potrzeb. A nie o to chodzi...Autor swoje hipotezy [prawdopodobnie - brak odniesień do źródeł] przedstawia jako pewniki historyczne - nie wiemy gdzie jest fantazja, fikcja a gdzie fakt

Natalia Płatosz | 2017-12-26
Na półkach: Przeczytane, Różne, 2017, Kupić