Śluby milczenia

Wydawnictwo: Czarna Owca
Power in the Papacy of Joh Paul II
978-83-7554-356-3
literatura faktu

Sensacyjny zapis licznych faktów pedofilii i pederastii, których przez wiele lat bezkarnie dopuszczali się duchowni katoliccy. Tłem książki jest głośny w ostatnich latach skandal obyczajowy - ujawnione przez media rozmiary zjawiska seksualnego wykorzystywania nieletnich przez duchownych katolickich. Jednakże głównym jej tematem nie jest pedofilia księży, lecz mechanizmy instytucjonalne,...

Tłem książki jest głośny w ostatnich latach skandal obyczajowy - ujawnione przez media rozmiary zjawiska seksualnego wykorzystywania nieletnich przez duchownych katolickich. Jednakże głównym jej tematem nie jest pedofilia księży, lecz mechanizmy instytucjonalne, które za pontyfikatu Jana Pawła II uniemożliwiały skuteczne przeciwdziałanie temu zjawisku. U źródeł owych mechanizmów leży bezwzględna zasada ukrywania wszelkich faktów, których ujawnienie mogłoby zaszkodzić Kościołowi - wśród nich ciężkich przestępstw popełnianych przez jego przedstawicieli.W książce została przedstawiona i szczegółowo udokumentowana działalność dwóch ludzi Kościoła: ojca Thomasa Doyle'a, prawnika i dyplomaty, który poświęcił własną karierę, by szukać sprawiedliwości dla ofiar księży pedofilów oraz ojca Marciala Maciela, faworyzowanego przez papieża założyciela zakonu Legion Chrystusa, na którym ciążą liczne zarzuty molestowania seksualnego i praktykowania "prania mózgów" wobec młodych seminarzystów i zakonników.Autorzy są katolikami, a ich twórczość pisarska jest trwale związana z problematyką wyznaniową.W 2008 roku Jason Berry nakręcił na podstawie książki głośny film.

Książka wstrząsająca! Odsłania kulisy postępowania instytucji kościelnych w sprawie pedofilii w USA i na Watykanie. Nie dobro dzieci, ale wyłącznie dobro instytucji - tak patrzą biskupi i kardynałowie. Nagromadzenie wielkiej liczby faktów, precyzja ich opisu, swego rodzaju "materiał dowodowy w sprawie" - to największa wartość książki. Wrażenie potęguje chłodny, wolny od namiętności styl wypowiedzi.Kościół katolicki działa jak zorganizowana grupa przestępcza. Regułą jest obstrukcja wymiaru sprawiedliwości. Przysięgę milczenia składają kardynałowie. Tajność kościelnych procedur uniemożliwia dochodzenie prawdy. Udokumentowane skargi giną w watykańskich urzędach.Kłamstwo i zapłata za milczenie - to zwyczajna metoda postępowania hierarchów. Obowiązuje zasada: "Siedź cicho, zaprzeczaj, jeśli to konieczne - przeproś, a jeśli są wątpliwości - atakuj tego, kto przynosi złą wiadomość". Prywatny detektyw diecezji chicagowskiej, zarządzanej przez kard. Bernardina, przed procesem szpera w śmieciach ofiar, szukając na nie haka.W sprawie biskupa Wiednia, Hansa Groëra, papież nie staje po stronie ofiar, lecz zaleca duchownym milczenie, porównując Kościół z domem, w którym są pokoje nieudostępniane wszystkim gościom. Kardynał Ratzinger, powiadomiony osobiście o problemie założyciela sekciarskiego zakonu Legion Chrystusa, Marciala Maciela Degollado - uzależnionego od dolatinu narkomana, gwałciciela, wykorzystującego przez kilkadziesiąt lat setki nastolatków - uznaje, iż byłoby nieroztropne zajmować się sprawą księdza, który tak dużo zrobił dla Kościoła. Przestępca działa bezkarnie przez całe swoje życie, a jego nadużycia są na wszystkich szczeblach Kościoła tuszowane.Legionu Chrystusa bronią prominentni konserwatywni katolicy w USA, ks. Richard Neuhaus, Mary Ann Glendon, George Weigel. Prefekt Penitencjarii Apostolskiej, kard. De Magistris, mówi, że sprawę wymyślili Żydzi i masoni. Papież Polak do końca swych dni hołubi założyciela Legionistów, widząc w nim jednego z najważniejszych popleczników.
Tadeusz Bartośfilozof, profesor Akademii Humanistycznej w Pułtusku

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Andrzej | 2016-03-02

Polecam tę lekturę - zwłaszcza teraz - po przyznaniu Oscara (28 lutego 2016 r.) w kategorii "Najlepszy Film" dla "Spotlight" [http://www.filmweb.pl/film/Spotlight-2015-723550].
Film ukazuje odważnych dziennikarzy, od których zaczął się wstrząs i oczyszczenie. Książka opisuje dużo więcej: wcześniej - później, szerzej - głębiej, konkretniej - dosadniej...

litmaniak | 2018-01-12
Kasia | 2016-04-26