Opcje napoleońskie

Tłumaczenie: Emilia Królak
Wydawnictwo: Bellona
The Napoleon Options : Alternate Decisions of the Napoleonic Wars
83-11-09601-5

Wojny napoleońskie zmieniły Europę i świat, burząc istniejący porządek w zakresie polityki, społeczeństwa, planów na przyszłość i geografii. Żaden inny konflikt w historii nie miał tak daleko idących skutków i nie pozostawił po sobie tak bogatej spuścizny. Jak potoczyłyby się losy Europy i świata, gdyby Napoleon nie wyruszył na Rosję, co stałoby się, gdyby Wielka Armia nie musiała wycofać się...

Jak potoczyłyby się losy Europy i świata, gdyby Napoleon nie wyruszył na Rosję, co stałoby się, gdyby Wielka Armia nie musiała wycofać się z Rosji?
Doniosłość tego globalnego konfliktu zaczęła skłaniać historyków do stawiania sobie pytania:

Co by było, gdyby sprawy potoczyły się inaczej?

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Prus | 2019-03-31
Przeczytana: 31 marca 2019

Lubię historię alternatywną, ostatnio zaintrygowały mnie czasy napoleońskie, można więc powiedzieć, że nie miałem wyjścia. Musiałem sięgnąć po "Opcje napoleońskie". Przeczytałem z zainteresowaniem, dostrzegam wiele zalet, ale mam trochę, czysto subiektywnych uwag.
Po pierwsze bywa, że książka chwilami wciąga, ale w innym miejscu przyłapuję się na tym, że nie wiem o czym czytam. Cóż, książki historyczne to nie beletrystyka.
Nie przypadła mi do gustu formuła książki - autorzy opisują w niezwykle wiarygodny sposób fikcyjne zdarzenia i dopiero na samym końcu rozdziału pojawia się wyjaśnienie, w którym miejscu skończyły się fakty, a zaczęła imaginacja. Chyba wolałbym trzymanie się prawdy i pewnym momencie informację, że było tak, a mogłoby być inaczej, na przykład... to dodałoby dynamiki całej opowieści, a ktoś nie dość biegły w historii (jak ja) nie stąpałby po grząskim gruncie, nie rozróżniając, gdzie leży prawda, a gdzie konfabulacja.
Kolejny minus, to nadmierne, w moim odczuciu,...