Zgłosuj na książki roku 2017

Muza grecka

Tłumaczenie: Zygmunt Kubiak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka poetów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

źródło opisu: książka

źródło okładki: scan

Ciekawski | 2017-10-25
Przeczytana: 25 października 2017

Niektóre zamieszczone w zbiorze utwory były już znajome. Kto ma w swojej biblioteczce „Literaturę Greków i Rzymian” profesora Zygmunta Kubiaka, odnajdzie w „Muzie greckiej” część powtarzających się wierszy.

Nie da się uniknąć porównań pomiędzy „Muzą grecką” a zbiorem zawartym w „Literaturze Greków i Rzymian”. Ku mojemu zaskoczeniu krótszy zbiór zawarty w „Muzie…” bardziej mnie zaciekawił. Może wynika to z faktu, że jest bardziej jednorodny. Nie ma w nim ostrych przeskoków pomiędzy gatunkami i epokami. Nie odnajdziemy tam wyjętych z kontekstu fragmentów – poszczególne utwory, choć krótkie, są kompletne. Są jak małe klejnociki, zamykające w kilku wersach myśl, którą starożytny autor chciał nam przekazać.

W wielu wierszach utrwalone zostały chwile ulotne. Zachwyca fakt, że pomimo upływu tysięcy lat przypadek sprawił, że w krótkich wierszowanych utworach odnaleźć można ślad konkretnego człowieka sprzed wieków.

Pozwolę sobie zacytować z omawianego zbioru krótki fragment wiersza...

Marek | 2013-12-03
BaskaB | 2013-05-16