Niebo to miejsce na ziemi

Tłumaczenie: Halina Thylwe
Cykl: Komisarz Erik Winter (tom 5) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Himlen är en plats på jorden
nan1989

Policja w Göteborgu otrzymuje co jakiś czas zgłoszenia, że nieznajomy mężczyzna zaczepia małe dzieci i proponując słodycze, zwabia je do samochodu. Ponieważ nie dochodzi do przestępstwa, zgłoszenia są ignorowane. Jednak pewnego dnia z placu zabaw zostaje porwany czteroletni chłopczyk. Kiedy się odnajduje, przerażony i poturbowany, wiele wskazuje na to, że wykorzystano go seksualnie. W tym...

W tym samym czasie komisarz Erik Winter prowadzi śledztwo w sprawie serii brutalnych napaści na młodych mężczyzn. Zaczyna podejrzewać, że między obiema sprawami istnieje związek. Tuż przed Wigilią zostaje porwane kolejne dziecko. Tym razem przepada bez wieści. Okres świąteczny zmienia się w prawdziwy koszmar dla komisarza, który wie, że musi działać błyskawicznie, by zapobiec straszliwej tragedii.

Niebo to miejsce na ziemi to piąty tom cieszącego się dużą popularnością cyklu 10 powieści kryminalnych połączonych postacią komisarza Erika Wintera. To pełne napięcia thrillery o mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy. Opowiedziane z ironicznym dystansem, zmuszają do refleksji nad sprawami daleko odbiegającymi od sensacyjnej fabuły.

źródło opisu: Czarna Owca, 2012

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

czytamcałyczas | 2017-10-05

Pedofilia temat,straszny i ...modny zarazem.Myślałem,że będzie to wielka literatura kryminalna.
A tu,tak sobie.Czasami,gdy czytałem o omlecie.To miałem,ochotę wyć do księżyca.Zaimi się pan,panie pisarzu.Zbrodnią,a nie opisywaniem omleta.
Co pan Makłowicz jesteś ? Dla mnie,średnia klasa.

allison | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 12 września 2013

Niektórzy twierdzą, że kryminały skandynawskie ociekają przemocą i opisują wynaturzone zachowania. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, przeczytałam niewiele szwedzkich powieści kryminalnych, ale te, które poznałam, przedstawiały wydarzenia realistyczne, odsłaniające prawdę o drastycznych zjawiskach, np. o przemocy rodzinnej, prostytucji, kazirodztwie, pedofilii... Nie są to na pewno tematy lekkie, łatwe i przyjemne, ale takie problemy przecież ISTNIEJĄ i udawanie, że ich nie ma, tego nie zmienia.

Podejmowanie tych tematów to, moim zdaniem, jeden z atutów skandynawskiej literatury kryminalnej. W ten krąg wpisuje się również powieść Edwardsona, która odsłania mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, pokazując, że traumatyczne przeżycia z dzieciństwa mogą kłaść się cieniem na dorosłym życiu człowieka. To tylko jeden z wielu ważnych problemów podejmowanych w tej książce.

Ponieważ jednak jest to przede wszystkim kryminał, należy wspomnieć chociaż co nieco o pełnej tajemniczości...

Eli1605 | 2017-01-26
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Porwanie dziecka i napaści na młodych mężczyzn. Z pozoru nic tych zdarzeń nie łączy. A jednak. Po rozwiązaniu tych pozornie nie wiążących się spraw pokazuje także, jak bardzo przeszłość ma wpływ na ludzkie życie.

Marcin | 2014-06-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Tym razem Edwardson troche przeciagał i nudził na początku. Za to ostatnie mniej wiecej sto stron jest super. Akcja cały czas zaskakuje. Przy okazji poznajemy troche bardziej Ringmara.

moox3 | 2018-06-05

Świetnie napisany kryminał, który pokazuje, że często trauma z dzieciństwa wpływa na to jakim jest się człowiekiem, gdy się już dorośnie. Właśnie w taki sposób niektórzy ludzie po prostu stają się złymi ludźmi, choć oczywiście niektórzy po prostu już tacy są. Tutaj znów mamy motyw niby dwóch odrębnych spraw, które się w jakiś sposób łączą ze sobą. Cała fabuła jest spójna do samego końca.

uzależniona1992 | 2013-10-16

Nareszcie zostałam zaskoczona przez tego pisarza. Nareszcie napisał świetną historie kryminalną. Nareszcie podczas czytania czułam niepokój bałam się,czułam emocje. Poprzednie części które przeczytałam okazywały się rozczarowujące i przeciętne ta jest bardzo dobra. Polecam!!!

byrcyn11 | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Rozczarowanie. Okazało się, że nie wszystko co pachnie "szwedzkim kryminałem" musi być na wysokim poziomie. Choć temat modny - pedofilia i smutny, pogmatwany życiorys sprawcy, ale to wszystko napisane rozwlekle, nudno i przewidywalnie. Do tego za dużo obcojęzycznych nazw i nazwisk, oraz brak wyrazistego bohatera. Musiałem się zmuszać, by przeczytać następne kilkanaście kartek. A może pisarstwo Edwardsona mi po prostu nie leży ? Tego szybko się nie dowiem, bowiem nie pałam żądzą do przeczytania następnej książki tego autora.

Gulbaska | 2011-03-17
Przeczytana: 17 marca 2011

Książka bardzo lekka, więc bardzo szybko i z przyjemnością płynęło się przez nią :) Taka w sam raz na raz, bo szału nie było. Ani razu nie przeszedł mnie dreszcz emocji, ani nie musiałam specjalnie główkować nad osobą mordercy, bo ciągle przewijał w trakcie poszukiwań.
Nie mniej jednak uważam, że warto ją przeczytać :) Jedynym minusem tej książki jakiego się dopatrzyłam jest duża ilość obcojęzycznych długich nazw, które mogą nastręczać trudności w lokalizacji miejsca akcji.

Lily76 | 2013-08-26
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Po raz kolejny prywatne życie Erika Wintera w przewrotny i niebezpieczny sposób splata się z zawodowym. Tym razem nie chodzi tylko o zło w czystej postaci, lecz w dużej mierze o cierpienie, które za nim stoi. Jest to cierpienie dzieci, wobec których dopuszczono się niewybaczalnych nadużyć. A to wszystko doprowadza do osobistej porażki Erika w śledztwie dotyczącym porwania małego chłopca. Smutne, tragiczne, wyjątkowo dobrze napisane.

justyna | 2017-06-09
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Genialna książka. Stara, ale bardzo wciągająca. Wątek obserwowania i porywania dzieci powoduje, iż dech w piersiach zapiera, a czytelnik czym prędzej pragnie dowiedzieć się dalszych losów bohaterów. Czytelnik angażuje się emocjonalnie w wątek wykorzystywania seksualnego dzieci i w psychikę pedofila - chorej, skrzywdzonej w dzieciństwie ofiary.
http://wiejskabiblioteczka.blogspot.com/2017/04/niebo-to-miejsce-na-ziemi-ake-edwardson.html Polecam, więcej tutaj