Problem politycznej jedności w Europie

Wydawnictwo: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
magdad

Nakładem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ukazała się książka jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich filozofów politycznych, Marka Cichockiego, traktująca o problemie politycznej jedności w Europie. Autor, w sześciu rozdziałach, prowadzi czytelnika przez idee Europy od starożytności po wiek XXI i pomaga zrozumieć, jakie wydarzenia i przesłanki doprowadziły do powstania Unii Europejskiej w obecnym kształcie.
Cichocki ma świadomość, że dzisiejsza zjednoczona Europa to wynik nieustającej walki dwóch skrajności: partykularyzmu i uniwersalizmu. Skrajności te są cechami europejskości, i gra jaka się toczy pomiędzy nimi, nigdy nie powinna zostać rozstrzygnięta. Zauważa, że "powolne krystalizowanie się jedności wykracza zdecydowanie poza krótkookresowe kalkulacje (…) jest czymś w rodzaju długotrwałej dyspozycji miejsca, które nazywamy Europą. Można ją zrozumieć tylko przez pryzmat długiego procesu, który nie ma zdefiniowanego końca. Jest otwartym ciągiem zdarzeń, domagającym się każdorazowo możliwie trafnej odpowiedzi". Czytelnik nie otrzyma gotowej odpowiedzi na pytanie, jaka przyszłość czeka Unię Europejską, ale dzięki lekturze książki będzie mógł lepiej zrozumieć obawy i nadzieje zjednoczonej Europy oraz kierunki jej rozwoju.

źródło opisu: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych 2012

źródło okładki: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych 2012