Czy piloci ulegają złudzieniom percepcyjnym? Poznawcze uwarunkowania dezorientacji przestrzennej u pilotów

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
cykuta

Jakie błędy popełniają piloci? Dlaczego ulegają oni złudzeniom wzrokowym? Czy dezorientacja przestrzenna zawsze prowadzi do katastrofy lotniczej? Pionierska w polskiej literaturze naukowej publikacja. Autorka wypełnia „białe plamy” na mapie badań psychologicznych mechanizmów dezorientacji przestrzennej, która jest wciąż wyzwaniem dla medycyny i psychologii lotniczej. W części teoretycznej...

Jakie błędy popełniają piloci?
Dlaczego ulegają oni złudzeniom wzrokowym?
Czy dezorientacja przestrzenna zawsze prowadzi do katastrofy lotniczej?
W części teoretycznej Autorka prezentuje zjawisko dezorientacji przestrzennej, omawia charakterystykę złudzeń wzrokowych, a także ich powiązanie z uwagą, pamięcią i stylem poznawczym. Przedstawia również ogólny zarys aktywności zawodowej lotników. W szczególności uwzględnia zjawisko „błędu pilota” jako jednej z przyczyn katastrof lotniczych. W części praktycznej Czytelnik znajdzie odpowiedź na pytanie o dokładną zależność pomiędzy stylem poznawczym a złudzeniami wzrokowymi, opartą na rzetelnych badaniach naukowych prowadzonych przez Autorkę na grupie pilotów.
W książce mnóstwo cennych informacji znajdą adepci lotnictwa, szkolący ich specjaliści oraz osoby zainteresowane psychologicznymi aspektami tego zawodu.

źródło opisu: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych 2012

źródło okładki: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych 2012