X-211 i Czarna Dama

Tłumaczenie: Maria Wisłowska
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Makedonisches Duell
Pretender

Hasso Grabner jest już znany polskiemu czytelnikowi z książki Tajna sprawa "Norsk Hydro", pasjonującej opowieści poświęconej bitwie o "ciężką wodę" w Norwegii w latach drugiej wojny światowej. Akcję swej nowej powieści umiejscowił na południu Europy - w Grecji przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Już ponad dwa lata rządzi tu junta "czarnych pułkowników", krwawo zwalczając najmniejszy przejaw opozycji, przede wszystkim zapędzoną w podziemie partię komunistyczną. Poza brutalnym terrorem junta sięga do bardziej wyrafinowanych metod rozprawiania się z przeciwnikiem politycznym - nasyła swych agentów, by rozsadzili od wewnątrz komunistyczny ruch oporu za pomocą oszustw, prowokacji i podstępu. Jednym z takich agentów jest niezwykle przebiegły X-211, pierwszoplanowa postać powieści, który otrzymał zadanie zlikwidowania bardzo operatywnej grupy działającej w Salonikach. Opowieść o tym, w jaki sposób X-211 dąży do swego celu, stanowi treść obfitującej w wiele sensacyjnych wątków książki.

źródło opisu: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1975

źródło okładki: zdjęcie autorskie