Sugar blues : zniewoleni przez cukier

Tłumaczenie: Alicja Hofman
Wydawnictwo: Hito
83-921602-0-7
cukier, poradnik, dieta, jedzenie, zdrowie
zdrowie, medycyna
Aneta

Dając wgląd w przemysł cukrowniczy, Dufty przedstawia historyczny przegląd społeczeństwa 'przed chorobowego', handlu cukrem, handlu niewolnikami, rozwoju chorób, produkcji żywności i ustaw jej dotyczących. Opisuje pracę wielu naukowców i lekarzy poprzez wieki. W 'Sugar Blues' przedstawiona jest w ogólnym zarysie działalność dr Harvey'a W. Wiley'a. Na początku XX wieku był on szefem Wydziału...

W 'Sugar Blues' przedstawiona jest w ogólnym zarysie działalność dr Harvey'a W. Wiley'a. Na początku XX wieku był on szefem Wydziału Rolnictwa Departamentu Chemii w USA i prawdziwym krzyżowcem w walce o czystą żywność i leki. Stał się symbolem człowieka nie przekupnego w walce o publiczne dobro. Zastosowane przez niego restrykcje przeszkadzały producentom keczupu, kukurydzy w puszkach i innych wyrobów. Dzięki jego zapiskom Dufty wprowadza nas za zamknięte drzwi prezydenta Teddy'ego Roosvelta i ujawnia w jaki sposób ustawy o czystej żywności zostały unicestwione. Dr Wiley opuścił rząd i napisał książkę opisującą szokujące zdarzenia. Następnie oddał ją wydawcy, gdzie rękopis w tajemniczych okolicznościach zaginął i nigdy się nie odnalazł. Wytrwały dr Wiley napisał wszystko od nowa i w roku 1929 ukazała się książka 'The History of a Crime Against the Food Law' ('Historia zbrodni popełnionych przeciw ustawom o żywności'). Jednakże książki znikały z półek sklepowych zanim jeszcze zdołano je sprzedać.

źródło opisu: http://www.igya.pl/sklep/details/1453/126/ksiazki-...(?)

źródło okładki: źródło własne

Klaudia | 2018-07-18

Niezwykła pozycja. Badania naukowe przytoczone w tej książce są już niestety dość stare, ale i ta książka ma swoje lata. Ukazuje sekrety przemysłu i marketingu cukrowe. Działa na wyobraźnię. Odstawiłam po niej cukier bardzo szybko.

Kurt | 2018-05-30

Kolejna książka demaskująca jak dookoła wszyscy robią nas w balona. Chociaż trąci juz myszką, wyrzuciłem dla niej połowę lodówki ;)

Netka_RS | 2016-04-01
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Nie ze wszystkim się zgadzam z autorem, ale książka ta podobnie jak książka "Skutek uboczny: śmierć" otwiera oczy na to co firmy robią z nami i naszym zdrowiem. Lektura obydwu tych książek zmieniła moje życie. Znamienne - obydwu tych książek nie można było nigdzie dostać, obie zostały wycofane ze sprzedaży. W dobie masowego drukowania pseudo-poradników różnej maści celebrytów - wycofanie TAKICH best-sellerów z rynku daje do myślenia. Ale moje przekorne usposobienie i intuicja nie pozwoliły dać za wygraną, zdobyłam obydwie te książki i obie gorąco polecam. Dla mnie LEKTURA OBOWIĄZKOWA :)

Książkę przeczytałam kilka lat, gdyż pożyczyła mi ją koleżanka.
Na początku nie przypadła mi do gustu, ale po przeczytaniu jej coś mi zaświtało w głowie ;) i dzięki niej zrezygnowałam po części z cukru ;) tzn nadal nie żałuję sobie czegoś słodkiego do przegryzienia, jednak przestałam całkowicie słodzić kawę i herbatę. I co zauważyłam, że trądzik z którym miałam problem zmniejszył się! Więc szczerze? Wierzę w rady autora tej książki, jednak ja po prostu nie mogłabym całkowicie zrezygnować z tego białego mordercy. Ale zdecydowanie polecam przeczytać tą książkę wszystkim, którzy zbyt często używają cukru ;)
Fabuła książki nie wciąga, ale warto ją przeczytać!

Ramon | 2014-09-16
Przeczytana: 2010 rok

Takich książek nigdy za wiele. Może przyszłe pokolenia zmądrzeją. Do pary polecam niedawno wydaną Cukrową Mafię.

| 2014-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2014

Czytałem dobre opinie o tej książce, sam oduzależniam się od cukru, więc chciałem umocnić moje postanowienie. Niestety, cukier jest tylko pretekstem do oczernienia Kościoła i kapłanów, którzy gdyby brać tę pracę jako dokument, zajmowali się wyłącznie (i to już od czasów Konstantyna Wielkiego:) tropieniem wiedźm, uzdrowicieli, bioenergoterapeutów i tym podobnych magów i oczywiście palili ich na stosach. Eh... niesmak pozostanie. Lubie krytykę, ale nie tak skonstruowaną i podaną - jednostronnie, bez powoływania się na źródła historyczne. Nie zmienia to faktu, że cukier jest trucizną - polecam googla poczytać, ja idę czytać Dukaja ;)