Postać w kapturze

Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Cykl: Tajemnica wodospadu (tom 1)
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
Den keppekledde
romans, saga norweska
Amanda

Jest rok 1865, Norwegia, Fiński Las przy granicy ze Szwecją. Amalie, ośmioletnia dziewczynka, przypadkiem widzi, jak zakapturzony mężczyzna wrzuca do wodospadu piękną, młodą kobietę. Kim była ofiara? Dlaczego została zamordowana? I czy morderca nadal czai się gdzieś w pobliżu? Dziesięć lat później Amalie zakochuje się w chłopcu o imieniu Mitti. Młodzi spotykają się potajemnie, gdyż rodzice dziewczyny nie zgadzają się, by ich córka związała się z ubogim Finem. Wybrali dla niej innego kandydata na męża...

Amalie leżała na brzegu rzeki tuż obok wodospadu, ukryta przed Złym. Przywarła do ziemi, widząc, jak ciało kobiety odbiło się od stromej ściany, a potem runęło w dół, rozbryzgując wodę. Dziewczynka czuła pulsowanie w skroniach, pot zalewał jej oczy, ze strachu nie mogła się ruszyć. Minął jej jeszcze skraj sukni nieszczęsnej kobiety, a potem wszystko zniknęło w głębinie.

źródło opisu: Ringer Axel Springer, 2013

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

April | 2016-06-06
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Muszę bez bicia przyznać, że po "Tajemnicę wodospadu" zabrałam się tylko dlatego, że dopadł mnie "leń czytelniczy" i nie mogłam znaleźć dla siebie nic odpowiedniego. I powiem też na dodatek, że książka była naprawdę dobra.

Fabuła jest bardzo schematyczna jak na sagi skandynawskie, ale wciąga bez reszty. Mała dziewczynka, Amalie, jest świadkiem brutalnego mordu na młodej ciężarnej Cygance. Jej ciało do wody wrzucił zakapturzony mężczyzna, w wiosce nazywany Złym. Jednak Amalie nikt nie wierzy ponieważ w trakcie tego zdarzenia miała ona ledwie 10 lat, a nawet po dekadzie (czyli w czasach właściwego rozwoju akcji powieści) nie zdobyła ona popleczników. Do tego ojciec dziewczyny pragnie ją wydać za bogatego dżentelmena, poważanego w miasteczku, a ona sama zakochana jest w biednym, fińskim młodzieńcu. Do tego dochodzi wątek rodzinny oraz zbrodnia, która po latach zaczyna dawać o sobie znać.

Historia może trochę oklepana, jednak dalej bardzo ciekawa, a kiedy już się wciągniesz kartki...

Natalia | 2013-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2013

Książka dość długo przeleżała na mojej półce, aż w końcu postanowiłam dać jej szansę. I powiem szczerze, że pozytywnie mnie zaskoczyła. Książka opowiada o Amelie, która 10 lat wcześniej była świadkiem zamordowania młodej Cyganki przez postać nazywaną na wsi jako Zły. Od tragedii minęło wiele lat, a Amelia cały czas myśli o zamordowanej dziewczynie... Do tego dochodzi miłość do dwóch mężczyzn, jeden z nich pochodzi z bogatego domu, dla rodziców jest idealnym kandydatem dla Amelie, drugi z nich jest ubogi, ale dla dziewczyny nie robi to różnicy i zakochuje się w nim. Młodzi spotykają się potajemnie, gdyż rodzice dziewczyny nie zgadzają się, by ich córka związała się z ubogim Finem.

Asheraa | 2013-05-04
Przeczytana: 02 maja 2013

Amalie miała osiem lat, gdy przypadkiem stała się świadkiem morderstwa pewnej młodej kobiety. Widziała tajemniczego mężczyznę w kapturze, ze złośliwym uśmiechem na ustach, który bez wahania wrzucił swoją ofiarę w głębinę. Od tego czasu minęło dziesięć lat. Nikt jej nie uwierzył, najbliżsi sądzili, że była to wina jej bujnej wyobraźni. Mylili się? A jeśli morderca czaił się nadal w pobliżu?

Nie na tym koniec, bowiem Amalie w snach prześladuje tajemniczy Zły i jego ofiara. W dodatku rodzice za jej plecami wybrali jej kandydata na męża. Wszystko wywraca się do góry nogami. Czy Amelie zaakceptuje decyzję rodziców? I co z koszmarami, które nawiedzają ją co noc? Jak daleko posunie się, by odkryć tajemnicę wodospadu?

Zacznę może od tego, że książka trafiła w moje ręce przypadkowo i nie za bardzo miałam ochotę ją przeczytać. W dodatku od razu stwierdziłam, że kolejnych części na pewno nie kupię, bo jest ich stanowczo za dużo, a nie mam ochoty wydawać pieniędzy na nowe egzemplarze....

Karolina | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013 rok
Przeczytana: 17 lutego 2013

Nie lubię czytać takich książek, ponieważ trzeba potem się pilnować i kupować kolejne części. Tą akurat dostałam, ale nie wiem czy zdobędę jeszcze kolejną część.
Historia Amalie, dziewczyny mieszkającej na wsi, z rodzicami, siostrą. Zakochana w dwóch mężczyznach. Jeden z nich podobający się rodzicom, starszy, troche tajemniczy. Drugi biedny chłopak, nie chcą, zeby Amalie się z nim spotykała.
Wątkiem dodatkowym jest owa tytułowa postać w kapturze i tajemnica wodospadu
Ciekawa książka, szkoda, że nie mam kolejnej części

Krzysiu Jakóbczak | 2013-03-17
Przeczytana: 17 marca 2013

Jesteście wielkimi szczęściarzami. Byliście lepszy.. Kupiliście gazetę "Fakt". No, a ja głupi nie wiedziałbym o niej - mojej nowej ukochanej - gdyby nie ciocia Danka.
- Tak, Amalie.. Nie znałbym twych losów!
Chciałbym naprawdę przeczytać następne książki. Tylko szkoda, że tak późno się o nich dowiedziałem.
To jest właśnie kolejna pozycja, jaką wypożyczyła mi ciocia.. Jestem jej wdzięczny.
Sam nie wiem, kto jest lepszy.. Mitti, czy Ole? Czytajcie. A jak kto dobroduszny niech ofiaruję mi kolejne części C:
Proszę o kontakt.

hogata | 2015-02-08
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Wszystkim, którzy dopiero zaczynają przygodę z tą Sagą polecam zdobyć te książki (choćby w formacie elektronicznym) i wciągnąć się w tę niesamowitą historię. Cała saga trzyma w napięciu, co chwila pojawiają się nowe, bardzo ciekawe wątki. Autorka porusza niekiedy bardzo trudne kwestie, czasem zwykłe ludzie sprawy, jednak w całość umiejętnie wplecione zostały elementy fantastyki co bardzo wzbudza ciekawość czytelnika.

Penguin | 2017-08-24
Przeczytana: 25 sierpnia 2017