Psychoterapia filozoficzna

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ścieżki Psychoterapii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychologii i Kultury Eneteia
978-83-61538-35-6
Pioter

O usprawnianiu rozumu i leczeniu psychiki Książka łączy walory poradnika i podręcznika podstaw psychoterapii opartej na klasycznej filozofii greckiej. Refleksji nad sobą może służyć myśl Sokratesa, Arystotelesa, Demokryta, Epikura, Cycerona i innych starożytnych mędrców. W książce zostały zebrane różne filozoficzne drogi poszukiwania „złotego środka”, odnoszące się do modelu człowieka i...

O usprawnianiu rozumu i leczeniu psychiki

Książka łączy walory poradnika i podręcznika podstaw psychoterapii opartej na klasycznej filozofii greckiej. Refleksji nad sobą może służyć myśl Sokratesa, Arystotelesa, Demokryta, Epikura, Cycerona i innych starożytnych mędrców. W książce zostały zebrane różne filozoficzne drogi poszukiwania „złotego środka”, odnoszące się do modelu człowieka i sposobów poznawania świata, ludzkiej logiki, błędnego myślenia, etyki, filozofii życia, światopoglądu czy metafizyki. Wywody autora ubarwiają pobudzające wyobraźnię aforyzmy łacińskie i greckie, których nie uczymy się już w szkołach, choć pokazują one uniwersalną, archetypową prawdę o nas i naszych codziennych dylematach. Książka jest swoistym przewodnikiem autoterapeutycznym, który może uzupełnić psychoterapię; może też zainspirować terapeutów do głębszej refleksji nad sobą i stosowanymi metodami psychoterapii.

"Filozofia jest bezużyteczna, jeśli nie leczy cierpienia duszy."
Epikur

źródło opisu: www.eneteia.pl

źródło okładki: www.eneteia.pl

Ania Kazior | 2019-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 08 października 2019

Kiedy zobaczyłam książkę Lecha Ostasza „Psychoterapia filozoficzna” uznałam, że to coś, co całkowicie odpowiada moim zainteresowaniom i pochłonie mnie w całości. Połączenie filozofii i psychologii to coś, co mnie powinno zachwycić. Starożytni filozofowie często rozmyślali o człowieku i jego szczęściu, metodach osiągania dobrego, wartościowego życia poprzez odpowiednie postępowanie. Po książce spodziewałam się uwspółcześnienia poglądów mędrców, których znamy wszyscy z czasów antycznych. Mniej więcej to otrzymałam, a może nawet coś więcej.
Książka jest rekomendowana z jednej strony jako poradnik, a z drugiej jako podręcznik podstaw psychoterapii filozoficznej, zwanej tutaj również mentaloterapią. Trudno mi jednak odnaleźć cechy zarówno jednego, jak i drugiego. Wyjaśnia, czym jest mentaloterapia, na jakich przekonaniach antycznych filozofów się opiera oraz jakie metody stosuje w psychoterapii, jednak trudno nazwać ją podręcznikiem, bo traktuje wszystkie zagadnienia zbyt ogólnie....