Dziady

Okładka książki Dziady Adam Mickiewicz
Okładka książki Dziady
Adam Mickiewicz Wydawnictwo: Greg Seria: Lektura z opracowaniem utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Lektura z opracowaniem
Greg
2007-01-01
2007-01-01

Okładka książki Świteź według Adama Mickiewicza Paulina Kalinowska, Adam Mickiewicz
Świteź według ... Paulina Kalinowska,...
Okładka książki Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś Emilia Kiereś, Adam Mickiewicz
Ballady i roma... Emilia Kiereś, Adam...

Chciałam sprawdzić,czy wiele lat po obowiązkowym czytaniu w szkole,wciąż lektura będzie mi się podobała. Tak! Powinna zostać w kanonie lektur w szkołach.

Dopiero rozpocząłem moją przygodę z literaturą i lektura tej książki nie była dla mnie łatwa ani w pełni zrozumiała. Niektóre utwory, jak Widowisko czy Ustęp, były dla mnie wręcz mozolne. Pomimo tego, jako całokształt jest to z pewnością ciekawy splot utworów z licznymi nawiązaniami. To kolejne dzieło Mickiewicza, które budzi patriotyzm i skłania do refleksji.

W szkole jedna z tych lektur przez którą ciężko było przebrnąć i zrozumieć, ale jakiś ten swój klimacik miała.

Cudowne wydanie w kolorze. Do tego reprodukcje Czesława Wiktora Borysa Jankowskiego.
Prawdziwy unikat.

Książka zawiera cykl dramatów romantycznych Dziady II, IV, III i I.
Jest to lektura w szkole i myślę, że większość zapoznana jest z treścią tego wspaniałego dzieła.
Moja ukochana książka już na lekcjach języka polskiego , czytana kilkakrotnie. Nawet występowałam w ,,Dziadach cz. II’’ w szkolnym przedstawieniu. Teraz nie odmówiłam sobie przyjemności przeczytania po raz kolejny tego wspaniałego wydania. Rarytas dla oka i duszy.

I część ,, Dziady. Widowisko’’ może być zarówno początkiem cyklu jak i zakończeniem. Zawiera zbiór niepowiązanych ze sobą scen. Wydana pośmiertnie w 1860 roku w Paryżu po raz pierwszy. Ta część jest nieukończona.

II część chronologicznie pierwsza to Dziady Wileńsko- Kowieńskie. Utwór poprzedza wiersz-ballada ,,Upiór’’. Ludowy obrzęd Dziady.

IV część chronologicznie druga to również Dziady Wileńsko- Kowieńskie. Dramat o tematyce miłosnej.

III część chronologicznie ostatnia to Dziady Drezdeńskie. Do części tej dołączył ,,Ustęp’’ zakończony słynnym wierszem ,, Do przyjaciół Moskali’’. Problematyka polityczno-historyczna w połączeniu z metafizyką .

W całym utworze odnajdujemy wątki autobiograficzne poety. Wszystkie części łączy jedna i ta sama postać pod różnymi imionami Upiór- Gustaw- Konrad.
Jest to połączenie dwóch płaszczyzn realnej i duchowej.

Polecam właśnie to wydanie, tym co chcą jeszcze raz zapoznać się z treścią lub tym co jeszcze tego nie zrobili , a są gotowi podjąć wyzwanie.
Jest to prawdziwa perełka polskiej literatury romantycznej.
Kocham tę książkę. A najlepiej lubię II część.

Prawdziwy unikat.

Książka zawiera cykl dramatów romantycznych Dziady II, IV, III i I.
Mickiewicz zaliczany jest do grona trzech wieszczów obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego....

Zbiorowe wydanie czterech części "Dziadów" Adama Mickiewicza: "Dziady cz.I", w których zostaje wprowadzony motyw dziadów; "Dziady cz.II" stanowią zapis obrzędu dziadów; "Dziady cz.III', czyli tragedia, której tematem są autentyczne wydarzenia, a mianowicie aresztowania młodzieży zaangażowanej w działania tajnych stowarzyszeń w 1823 roku i późniejsze, liczne represje; "Dziady cz.IV": tragedia o nieszczęśliwej miłości.
Nigdy wcześniej nie zetknęłam się z pierwszą częścią "Dziadów", dopiero teraz przeczytałam ten dramat w całości, tj. wszystkie jego części. Moim absolutnym numerem 1 jest część trzecia (chyba nie jestem zbyt oryginalna). To jest tak pięknie skonstruowane, że aż niemożliwe do pojęcia. Jak jeden człowiek może tak doskonale składać rymy? To dobry przykład, że każda treść, nawet z pozoru mało oryginalna, ale ujęta w formę w sposób genialny, może być dziełem. Doskonałe.

no i co mogę powiedzieć..?
jestem pod wielkim wrażeniem tego jak wszystkie części układają się w logiczną całość, ekscytowały mnie kolejne nawiązania, które się pojawiały 💕
bez opracowań na pewno nie byłabym stanie w pełni zrozumieć co autor miał na myśli, ale ewidentnie coś miał!!

no i co mogę powiedzieć..?

W szkole przerabiane są jedynie: II część oraz fragmenty III części Dziadów, ewentualnie jeszcze IV część, jako lektura uzupełniająca. Dopiero teraz przeczytałem Dziady w całości.

Są osoby, które "Dziady" stawiają przed "Panem Tadeuszem". Dla mnie największą wadą "Dziadów" jest to, że jest to dzieło niedokończone. Dostajemy taki patchwork, miejscami zbiór luźnych pomysłów. Nawet nie ma jasności co do kolejności w jakiej powinno czytać się to dzieło. W jednych wydaniach ułożone są wg chronologii w jakiej Mickiewicz pisał konkretne części, w innych ułożone są wg numeracji, a w kolejnych jeszcze inaczej. I o ile II oraz IV część można uznać za kompletne, tak już w III części dostajemy tekst o otwartej strukturze, bez ciągłości i w którym żaden z wątków nie został ukończony, gdyż jest to jedynie pierwszy akt, więc miało ich być więcej. Do tego dochodzi jeszcze Ustęp oraz wiersz "Do przyjaciół Moskali". Tymczasem "Pan Tadeusz" jest kompletny od A do Z gdzie każdy z wątków, nawet tych pomniejszych jak spór Asesora z Rejentem, zostaje ukończony.

Można pokusić się o stwierdzenie, że "Dziady" są ambitniejszym dziełem od "Pana Tadeusza", co nie ujmuje temu drugiemu rzecz jasna. Być może dlatego nigdy nie zostały w pełni ukończone, gdyż koncept przerósł nawet samego Mickiewicza. I owszem, nawet w tym nieukończonym dziele można zauważyć pewien zamysł, a tytułowy obrzęd Dziadów przewija się chyba we wszystkich częściach. Za sprawą symboliki "Dziady" można czytać i ciągle odkrywać coś nowego, interpretować pewne rzeczy inaczej. Na pewno na tym polu wygrywają z "Panem Tadeuszem", który jest sielanką, a w pełni ukończona historia sprawia, iż niewiele tam pola do interpretacji.

Polecam również ekranizację Konwickiego "Lawa. Opowieść o Dziadach Adama Mickiewicza". Podjął się on niełatwego zadania i wyszedł z tego obronną ręką. Doskonała obsada, świetnie oddany klimat dzieła Mickiewicza. Rozszerzenie interpretacji o historię XX wieku. Można się nieźle zaskoczyć widząc aktorów, których dzisiaj znamy z miałkich polskich seriali (pojawiają się nawet Orłoś czy Ibisz) w tak świetnie skrojonym widowisku wymawiających swoje kwestie z doskonałą dykcją co dzisiaj jest problemem w wielu polskich serialach i filmach. Film ma bardzo teatralny sznyt i tylko na tym zyskuje. Holoubek to klasa sama w sobie, młody Żmijewski też wypadł rewelacyjnie.

Pamiętam tylko, że jako dziecku ciężko było mi przez to przebrnąć...

Pamiętam tylko, że jako dziecku ciężko było mi przez to przebrnąć...

Dzień Zaduszny to dobry moment na przypomnienie sobie ,, Dziadów '' Adama Mickiewicza. Myślę, że po latach inaczej odbieram ten dramat, na pewno bardziej do niego dojrzałam i wyżej go oceniam. Najbliższa mi jest II część, pokazującą stary pogański obrzęd dziadów polegający na przywoływaniu dusz czyśćcowych , ofiarowaniu im modlitwy, jadła lub napoju, aby mogły szybciej opuścić czyściec i dostać się do nieba. Część III ma wydźwięk polityczno-historyczny, nawiązuje do walki z caratem i dążeń narodowowyzwoleńczych oraz mesjanizmu jednostki cierpiącej w imię całego narodu. Czwarta część to wątek Gustawa- nieszczęśliwego, udręczonego kochanka, natomiast niedokończona pierwsza część znów nawiązuje do obrzędu dziadów. Doceniam kunszt Mickiewicza, dramat robi wrażenie, szczególnie jeśli czyta się go w Święto Zmarłych.

tragedia, nie wiem co Mickiewicz brał pisząc to, ale też chcę (wielka improwizacja to była podczas odpowiadania ze znajomości tej książki)

• Lektury
  • Lektury szkolne