Teraźniejszość i przeszłość

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
The Present and the Past
EagleV

Najważniejszym tematem powieści są stosunki między ludźmi, wzajemne sympatie i antypatie, strategie i walki podjazdowe, atak i obrona, rozkosze dominacji i błogość uległości i oddania, i tysiące subtelnych, nieuchwytnych uczuć, jakie rodzą się z faktu życia w społeczeństwie.

źródło opisu: Czytelnik, 1972

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

czytankianki | 2015-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 lutego 2015

– Powraca do nas siostra, o której mówiono, że jest dla nas drugą matką, i pewnie nią była, ponieważ to, co się mówi, jest zwykle prawdą. Siostra, która pisała do nas co tydzień i czuwała nad nami z daleka.
– A teraz będzie czuwała nad nami w naszym własnym domu. Nie, nie zasługujemy na to.
– Mieliśmy takie miłe, rozkoszne, ciaśniutkie życie. Czy Catherine rozszerzy go i wzbogaci? Ja bym nie zniósł życia bogatego w doświadczenia. Wystarczy już życie z kimś, kto je posiadał.
– Będzie zbyt zajęta uzupełnianiem go, aby pragnęła się nim dzielić rozumowała Urszula.[s. 98]

Dziwna jest proza Ivy Compton-Burnett. „Teraźniejszość i przeszłość” składa się niemal w całości z dialogów – sztucznych, koturnowych, pełnych górnolotnych myśli. Dziecko czy dorosły, pan czy służący, wszyscy mówią okrągłymi zdaniami. W powieści bezustannie relacjonuje się i komentuje wydarzenia, wyraża opinie, filozofuje lub plotkuje. Ten słowotok cokolwiek męczy, a dodatkowe zgrzyty powoduje przestarzały przekład...

adela | 2017-05-17
hekate | 2016-12-11