Prywatne obowiązki

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła zebrane Czesława Miłosza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03135-8
literatura piękna
Mateusz R

''''Prywatne obowiązki'''' mówią o moim poszukiwaniu tożsamości, a tym samym o literaturze polskiej, na której się wychowałem i z którą mam ciągłe porachunki.'''' - Czesław Miłosz, fragment ''''Przypisu po latach''''.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/1791/P...»

| 2019-03-16
Przeczytana: 16 marca 2019

Kolejne trudne eseje pisane przez Miłosza. Ostatnie 150 stron czytałem już z pozycji osoby chorej, więc skupienie było na poziomie niższym niż zwykle. Kompletnie nie udało mi się zrozumieć, co autor chciał przekazać w artykule o Zdziechowskim (ostatni w książce), nad czym trochę ubolewam. Miłosz pisał go w czasie wojny, był młody, piekielnie ambitny i zdolny, może chciał komuś zaimponować swą niewyobrażalną erudycją młodego magistra? Nie wiem. Ciężko się to czytało. Ale.
Ale częśc o Lednickim, o Gombrowiczu, o Tacie Konrada Korzeniowskiego, o irlandczyku Thomasie Mayne Reidzie - genialne i absolutnie rozbijające umysł czytelnika na kawałeczki.
Robię sobię teraz przerwę od Czesława Miłosza. Krótką. Chcę chwilę odsapnąć. Następną moją pozycją będzie "Księżyc wschodzi" Iwaszkiewicza.