Nabój Dla Kaprala

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Nabój Dla Kaprala
83-218-0286-9
Piksel

Powieść o najmłodszych żołnierzy Września, skupionych w Oddziałach Obrony Narodowej. W jednym z nich, z terenu Wielkopolski, zgrupowana jest młodzież z Przysposobienia Wojskowego i Strzelca, harcerze, ochotnicy ze szkół, z wyższych klas gimnazjalnych. Szlak bojowy oddziału wiedzie z Kalisza przez Warszawę do Chełma Lubelskiego. Tu następuje tragiczny epilog: dojście do linii Bugu i rozgromienie przez armię hitlerowską. Główny bohater, uczeń Gimnazjum Asnyka w Kaliszu, drużynowy, a pod koniec kampanii kapral, to - jak się domyślamy - porte-parole Autora.Dramatyzm przeżyć młodocianych żołnierzy rośnie w miarę przebywania coraz dalszych odcinków wojennego szlaku. ,,Ich pamięci, zwłaszcza pamięci, młodzieży wielkopolskiej, bezimiennych żołnierzy Września, poświęcona jest ta opowieść'' - pisze we wstępie Autor.

źródło opisu: Okładka

| 2013-07-10