Siedmiu przeciw Tebom

83-210-0858-5
starożytność, tyrania, Teby, Hellada
historia
Nocny_Grabarz

Książka opowiada o powrocie siedmiu mieszkańców antycznych Teb, do swej ojczyzny, w celu obalenia Tyrana.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Elevander | 2013-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Książkę "Siedmiu przeciw Tebom" A. Krawczuk niezwykle umiejętnie uplótł z dwóch głównych wątków. Jednym z nich jest mitologiczna wyprawa Siedmiu przeciwko tebańskiemu grodowi, drugim zaś działania spisku mającego na celu obalenie prospartańskiej oligarchii w Tebach w 379 r. p.n.e. Oba wątki splatają się wielokrotnie: spiskowców, którzy z Aten wyruszyli do Teb też miało być siedmiu! Obok tych tematów pojawiają się w książce i inne: Grecja mykeńska, pismo linearne B, śmierć Sokratesa, czy tragedie opowiadające o cyklu tebańskim. Całość jest bardzo dobrze zakomponowana, zmienność "scenerii" ożywia narrację. Mi osobiście najbardziej podobały się te strony, na których Autor opowiadał o niezachowanych tragediach greckich, które znamy tylko z fragmentów. Zawsze w takich sytuacjach żal mi tylu zaginionych arcydzieł literatury!

Tomasz Babnis

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo fajnie skonstruowana opowieść o rewolcie w Tebach na tle mitów i legend Greków.

Angst | 2018-03-29
Krystian | 2017-11-10