Matylda

K_Schmidt | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Przypadkowy wybór, a jakie miłe zaskoczenie!
Książka ta nie tyle opowiada o XIX stuleciu, co – jak głosi tytuł - o jego przeróbkach i wcieleniach dzisiejszych. Zerwanie z dawnością przez nowoczesność wbrew pozorom wlecze za sobą jej okruchy, a nierzadko nawet kluczowe problemy rozpoznane przeszło 100 lat temu, lecz do dziś nie całkowicie przezwyciężone.
W świetle tego zbioru esejów dziewiętnastowieczność jawi się wręcz jako nieodzowny składnik współczesności, a szczególnie jej literatury: jedni twórcy konstruują żywy dialog między epokami, głęboko i rzetelnie tę relację przemyśliwując, inni napełniają motywami „retro” koszyk, z którym wchodzą i wychodzą z przymierzalni, inni jeszcze niejako podnoszą je z ziemi i nie pytając, skąd się te znajdy wzięły, włączają do własnego repertuaru.
Autorzy książki wciągają czytelnika w intelektualną przygodę, z której ów wychodzi zadowolony i bez siniaków, ponieważ erudycja literaturoznawców znajduje tu przystępny wyraz. Osobiście cenię sobie...

darekp | 2017-06-16
Gabrielle | 2017-04-19