Wizja i głos z komentarzami

Wydawnictwo: Lashtal Press
The Vision & The Voice with Commentary
Jerzy

Crowley uważał Wizję i głos za drugi po Księdze Prawa dokument opisujący doktrynę thelemy. Dzieło nawiązuje do obalenia „czasów Jehowy i Jezusa” i wprowadza w mistyczne podwaliny Nowego Eonu Horusa. Dramaturgia przedstawianych zdarzeń dorównuje Apokalipsie, a treść opisanych wizji stanowi źródło dla podstawowych koncepcji związanych z thelemą – idei świętego anioła stróża, otchłani i teogonii boga Chaosu oraz bogini Babalon. Prezentowane wydanie, oprócz tekstu głównego, zawiera wstęp Krzysztofa Azarewicza, wprowadzenie oparte na autobiografii Crowleya, ilustracje, tabele, ponad tysiąc komentarzy i inne nigdy niepublikowane do tej pory materiały pochodzące z oryginalnych manuskryptów Crowleya.

źródło opisu: http://www.lashtal-press.com/category/katalog/

Zazwyczaj nie mam śmiałości pisać recenzji na temat "twórczości" Crowleya, z tego względu, że świat magii nie jest mi jeszcze dobrze znany, dopiero wchodzę w jego arkana. Postanowiłem jednak wyłamać się w przypadku księgi "Liber 418", inaczej znanej też jako "Wizja i głos z komentarzami", aczkolwiek z góry przepraszam nie będę rozwodził się zbytnio na jej przekazie, gdyż zwyczajnie nie czuję się do tego kompetentną osobą, także proszę, zwłaszcza znawców o potraktowanie mojego subiektywnego opisu z przymrużeniem oka.

Co mnie skłoniło, by odważyć się skrobnąć parę słów? Otóż "DZIESIĄTY ETYR ZWANY ZAX" oraz "ZAWOŁANIE 10. ETYRU ZWANEGO ZAX", które stały się moimi najulubieńszymi fragmentami z całej księgi.

Opowiadają one o odprawianiu ceremonii i przygotowaniu się do "walki" skryby, czyli Neuburga, ucznia Crowleya (jasnowidza), z Choronzonem aka diabłem, bowiem dziesiąty etyr jest przeklęty i jeśli coś pójdzie nie tak jak powinno to dla obojga uczestników może się to tragicznie...

Adencjusz | 2016-05-11
bitemyass | 2015-06-21