Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Winter

Cykl: Saga księżycowa (tom 4)
Wydawnictwo: Feiwel and Friends
angielski
DarkFantasy

Here is the stunning conclusion to the national bestselling Lunar Chronicles, inspired by Snow White. When Princess Winter was thirteen, the rumor around the Lunar court was that her glamour would soon be even more breathtaking than that of her stepmother, Queen Levana. In a fit of jealousy, Levana disfigured Winter. Four years later, Winter has sworn off the use of her glamour altogether....

When Princess Winter was thirteen, the rumor around the Lunar court was that her glamour would soon be even more breathtaking than that of her stepmother, Queen Levana. In a fit of jealousy, Levana disfigured Winter. Four years later, Winter has sworn off the use of her glamour altogether. Despite her scars, Winter’s natural beauty, her grace, and her gentleness are winning admiration from the Lunar people that no amount of mind-control could achieve.

Winter despises her stepmother, but has never dreamed of standing up to her. That is, until she realizes that she may be the only one with the power to confront the queen.

Can Cinder, Prince Kai, Scarlet, Wolf, Cress, Thorne, Princess Winter, and the palace guard Jacin find their happily ever afters? Fans will LOVE this amazing conclusion to the series.

źródło opisu: FEIWEL & FRIENDS, 2015

źródło okładki: us.macmillan.com

Po wielu moich zachwytach nad Sagą Księżycową, przyszedł moment, aby zmierzyć się z jej zakończeniem. Z wielkim żalem muszę stwierdzić, że nie pojawiło się nic, czego bym się nie spodziewała i jest to w mojej opinii najsłabsza z części cyklu.

Do tej pory, w poprzednich tomach, poznawaliśmy wszystkich bohaterów Sagi, teraz przyszedł czas na połącznie sił i wszczęcie działań na rzecz pozbycia się królowej Levany i przejęcia tronu Luny przez Cinder, jego prawowitą spadkobierczynię. Co z tego wyniknie? Tego chyba każdy miłośnik baśniowych klimatów może się domyślić.

Bardzo tęskniłam za bohaterami i kiedy w końcu na powrót znalazłam się w ich świecie byłam zachwycona. Chciałam, żeby powróciły dawne emocje, żeby było dużo Cinder, Scarlet i Wilka. I dużo humoru Iko. Wszystko było ładnie pięknie, ale czegoś mi zabrakło do pełni szczęścia. Po pierwsze – trochę za długo. Ponad osiemset stron o przygotowywaniu rebelii przeciwko złej królowej to lekka przesada. Dodatkowo, kiedy pojawiają...

mclena | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

"She was prettier than a bouquet of roses and crazier than a headless chicken. Fitting in was not an option."

Nie wiem od czego by tu zacząć... to było naprawdę niesamowite 840 stron.

Ogromna szkoda, że "Egmont Polska" nie zdecydowało się na tłumaczenie - nie wiem jaki był powód, ale cała "Saga Księżycowa" zasługuje na publikację i jest to niesamowicie krzywdzące, zwłaszcza, kiedy inne słabej jakości książki zostają wydane bez problemu.

Ale... dowiedziałam się dzisiaj, że wydawnictwo "Papierowy Księżyc" ma w planach wydać dwa ostatnie tomy po polsku jeszcze w tym roku!!!

Wracając jednak do samej książki...
Możliwe, że "Winter" to najlepiej napisany finał powieści jaki kiedykolwiek przeczytałam - ciężko mi to teraz ocenić obiektywnie, ale chyba jeszcze nigdy nie dostałam tak rewelacyjnego zakończenia. Zacznę od tego, że pomijając sam motyw przewodni "Królewny Śnieżki" którą tutaj jest przybrana córka Królowej Levany - Winter, cały tom to jedno wielkie ZAKOŃCZENIE. W wielu...

Blair | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Chociaż chciałam odłożyć sobie ten tytuł na później, nie potrafiłam się powstrzymać i przeczytałam go od razu, kiedy stało się to możliwe. Czekałam na "Winter" kawał czasu - ponad dwa lata. To naprawdę wiele, kiedy zostawicie fana z jego pytaniami, brakiem odpowiedzi i rozwijającymi się teoriami na temat każdego z wątków.

A teraz już po lekturze jest mi najzwyczajniej smutno. Wiem, jak to banalnie brzmi, ale nic nie poradzę. Zniknęło uczucie tego "wiecznego" czekania, a ja tak bardzo się przyzwyczaiłam do jego obecności, że ten brak jest co najmniej dziwny.

Ta część była wspaniała - od kolejnej znakomitej okładki począwszy na fabule i zakończeniu historii skończywszy. Jak zapewne wiecie, uważam, że druga część Sagi księżycowej jest słabszą książką. Nie nieudaną, ale o wiele słabszą od "Cinder" czy "Cress". Myślałam, że to przez samą postać Scarlet, która mnie jakoś do siebie nie przekonała.
I myliłam się.
Czytając teraz "Winter" uważam, że rozwinięcie potencjału...

racjona | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O rany! Ile tu było wątków, pułapek, zasadzek, zwrotów akcji, nerwów i stresu ;) W powietrzu fruwały kości, krew, noże, odcinane palce (ludzkie i tytanowe), kable, metal, pistolety itd. "Zabili go/ją, ale uciekł/a" to chyba motyw przewodni tej części. Każda para miała swoje 15 minut na wyznania miłości, pocałunki, rozstania, łzy szczęścia i smutku. Chyba największym mózgiem operacji "Powstanie na Lunie" była bez wątpienia Cress - w tym małym, nieśmiałym i przerażonym ciałku ile było determinacji, aż miło się czytało o niej. Świetny był moment, gdy Winter razem ze Scarlet przekabaciły ponad 100 wilczych wojowników. Księżniczka ujęła ich swoją dobrocią i niechęcią do manipulacji, a Scarlett zachowała się jak rasowa samica alfa (nic dziwnego, że Ze'ev zakochał się w niej po uszy) i obie uderzyły w ich instynkty opiekuńcze, a nie tylko w instynkt walki i zabijania. Nie mogę się jedynie pogodzić, że Wilk przeszedł tą paskudną mutację i że nie mogli tego odwrócić :( Taki był z niego...

Flusz | 2018-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Czytanie serii książkowych jest jak gra w rosyjską ruletkę, gdzie zamiast naboi jest kac książkowy. Przy każdym kolejnym cyklu zastanawiam się czy tym razem ten nieszczęsny kac mnie dopadnie? Ostatnio cały czas mi się udawało obejść bez tego perfidnego uczucia. Niestety nie tym razem...

Na początku trzeba zaznaczyć, że ta książka to CEGŁA. Jest straaaasznie gruba. Przyzwyczaiłam się do takiej objętości po książkach pani Maas, ale tutaj trochę się zdziwiłam. Poprzednie 3 tomy to raczej cienkie książki, bo zaledwie około 300-stronicowe. A "Winter" - 988.... (Mam na myśli wersje na czytnik). Więc siłą rzeczy, przed lekturą, zaczęłam się zastanawiać, czy ta książka nie powinna zostać rozłożona na 2. Ale okazało się, że nie byłoby szans jej rozłożyć, bo akcja pędzi na łeb na szyję od początku do samego końca!

I tu pojawia się wada tej książki. Wydaje mi się, że autorka trochę przedobrzyła. Bo bardzo szybko straciłam rachubę ile razy ekipa 'królewskiej rebelii' została...

Tinkerbelle | 2016-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2016

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak autorka bierze znane baśnie i wplata je w świat przez siebie wykreowany. (Samotna asteroida jako wieża Cress - Roszpunki, bomba).
Nie mam żadnych wątpliwości, jest to jedna z moich ulubionych serii młodzieżowych.
Bardzo podobało mi się, że fabuła pociągnięta została troszkę dalej po punkcie kulminacyjnym. No i decyzja Cinder na sam koniec. Mało bajkowa, ale odważna, nie każdy by się zdobył na taki krok.

Mirya | 2016-08-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

W pierwszym odruchu planowałam odczekać, zrobić przerwę po skończeniu Cress. Myślałam, żeby przepleść sobie sagę jakimś klasykiem, żeby nie czuć się winna. Jednak cegiełka Winter leżąca na półce za bardzo kusiła i musiałam od razu wskoczyć w ten futurystyczny świat księżniczek znanych z dzieciństwa.

Każda kolejna część przynosiła rozszerzenie świata przedstawionego. I tak, nie dziwi fakt, że tym razem też to nastąpiło, ale w zupełnie innej skali. Tym razem nie przemieszczamy się po Ziemi, ale wędrujemy na Lunę i to tam odbywa się akcja całej książki. Muszę przyznać, że podobał mi się pomysł na wykreowanie tego państwa, szczególnie ten podział na sektory, dzięki którym Levanie łatwiej było trzymać społeczeństwo w ryzach. Arystokracja Luny niestety okazała się dość schematyczna, ale na szczęście wiele o niej nie było, ledwie wspomniana. Przyznam, że mogłam też wszystkiego nie zrozumieć, jako...

Agata Musiał | 2016-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Bardzo udane zakończenie wspaniałej serii.

Wiele razy wyrażałam już swój zachwyt nad pomysłowością autorki, a również doskonałym wykonaniem. Tym razem nie będzie inaczej. W ostatniej części Sagi Księżycowej wydarzenia dzieją się głównie na Lunie. Przybliżona zostaje postać księżniczki Winter, cierpiącej na zaburzenia psychiczne z powodu własnowolnej odmowy korzystania z bioelektryczności, a co za tym idzie wpływania na umysły innych ludzi. Księżniczka nie jest prawowitą następczynią tronu. Brak królewskiej krwi sprawia, że nie będzie mogła zastąpić swojej macochy Levany. Mimo to, królowa widzi w niej zagrożenie, ponieważ bezpośredniość, szczerość i uprzejmość księżniczki sprawia, że kochają ją obywatele. A co więcej, dziewczyna jest również dużo piękniejsza niż macocha. Pewnego dnia Levana postanawia pozbyć się pasierbicy. I tylko siedmiu krasnoludków brak do klasycznej wersji historii Królewny Śnieżki.

W powieści pojawiają się wszystkie znane nam z wcześniejszych części postaci....

Latające_książki | 2017-03-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Winter to bajka o Królewnie Śnieżce. Bajki z zasady cechują się happy endami, więc nie będzie to żadnym spojlerem jeśli powiem, że wszystko zmierza do szczęśliwego końca, a przynajmniej dla większości. Jednak chwile grozy i liczne zwroty akcji po drodze przyprawiły mnie o dreszcz emocji.

Księżniczka Winter mieszka na Lunie. Wszyscy mieszkańcy ją uwielbiają za jej dobroć i piękno. Nie podoba się to królowej Leavnie, która w ramach testu lojalności nakazuje Jacinowi zabicie księżniczki. Strażnik przyjaźni się z Winter i chroni ją od dziecka. Zmaga się też z poważniejszymi uczuciami. Jacin dostał w tej bajce rolę myśliwego, który wyruszył zabić Śnieżkę.
Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Długo nie mogłam „wyczaić” tych całych krasnoludków, ale po zastanowieniu chyba są nimi Cinder i Kai, Scarlet i Wolf, Cress i Thorne oraz Jacin. W porównaniu do poprzednich części całość akcji skupia się całkowicie na Lunie, gdzie są też wszyscy bohaterowie, a głównym zadaniem jest wywołanie...

Iwona | 2018-06-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2018

Mój tekst na blogu: https://iwonamagdalena.wordpress.com/2018/02/27/przeczytalam-winter-by-marissa-meyer/

fragment:

Zacznę od tego, że powieść wcale nie była tylko i wyłącznie historią księżniczki Winter. Domykała ona wszystkie wątki i wszystkie inne historie, więc miała aż cztery główne bohaterki. I to był dla mnie jakiś dziwny problem, jakaś bariera, bo przeskakiwanie między poszczególnymi „księżniczkami” strasznie rozbijało mi rytm czytania. Nie potrafiłam się skupić na treści, a przygody wcale nie wydawały mi się tak bardzo interesujące jak wcześniej. Dorosłam? Czasami miałam wrażenie, że numer strony w moim wydaniu ebooka wcale się nie zmienia, a on miał ponad 800 stron.

Z kolei sama Winter była nijaka. O ile pomysł na bohaterkę był ciekawy – jej rodowód jest wręcz fascynujący – to wypadała ona dla mnie blado na tle innych. Nie wzbudzała mojej sympatii – miałam jej więcej dla młodej Levany z jej solowej mini-powieści.