Początki teologii Kościoła

Seria: Myśl Teologiczna
Wydawnictwo: WAM
religia
puszczyk

Drugie, gruntownie przepracowane i uzupełnione, wydanie podręcznika teologii patrystycznej. Książka zachowuje układ wydania pierwszego. Rozpoczyna się od przedstawienia początkowego okresu, kiedy chrześcijaństwo było niezrozumiałą nowością. Następnie omawia cały rozwój teologii w kluczu katechumenalnym, tak jak nowi członkowie Kościoła ją pojmowali. Zaczyna się więc od katechumenatu i chrztu, od rzeczywistości Kościoła z różnorakimi formami życia w nim, poprzez poznawanie objawienia o Jezusie Chrystusie, Bogu Ojcu i Duchu Świętym, poprzez refleksję nad dziełem stworzenia, aż po eschatologiczne nadzieje. Książkę kończy słownik osób, na które autor się powołuje, oraz słownik ważniejszych terminów. Uzupełnieniem są indeksy: biblijny oraz indeks autorów, w którym autor podaje imiona pisarzy starożytnych i tytuły dzieł omawianych w książce. Należy podkreślić, że autor odwołuje się w książce do najnowszych publikacji i wydań tekstów starożytnych.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2007.

źródło okładki: www.wydawnictwowam.pl

Udane wprowadzenie w tematykę teologii Kościoła pierwszych wieków. Książka nie jest klasycznym podręcznikiem, przypomina mi raczej spisaną wersję prowadzonych dla studentów wykładów (wyraźne cechy języka mówionego, bezpośrednie zwroty do odbiorców). Niewątpliwie zostały tu ukazane najważniejsze problemy oraz linie rozwojowe problemów nurtujących chrześcijan starożytnych. Dobrze, że Autor ukazał je z perspektywy właśnie tego długotrwałego rozwoju, a nie z pozycji wypracowanych później (nieraz dopiero po wiekach) dogmatów, vide przypadek Orygenesa. Jak na problematykę teologiczną język narracji jest dość prosty. Niewątpliwie wartościowa lektura nie tylko na Wielki Tydzień.